Kosovë
Ky është mërgimtari që vdiq në aksidenti tragjik muaj më parë i vdiq vëllau
Një ngjarje e rëndë është shënuar për familjen Hoti Rahoveci, pasi djali i tyre 22-vjeçar Altin Hoti ka humbur jetën tragjikisht në një aksident komunikacioni në Portogruaro në Itali. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur kryetari...
Me kë po shoqërohej në Kosovë “baroni” shqiptar i drogës që u arrestua në Ferizaj
Policia e Kosovës ka arrestuar sot të shumëkërkuarin për trafikim me narkotikë, Gëzim Çela. Ai mendohet si një nga personat më me ndikim në trafikun e narkotikëve jo vetëm brenda Shqipërisë. Çela, siç ka njoftuar policia është arrestuar në një...
“FIT”-i nesër në protestë, iu bashkohet edhe Sindikata e Policisë!
Njësiti special intervenues i njohur si FIT kanë paralajmëruar protestë nesër para objektit të qeverisë së vendit. Shkaqet do të jenë të njëjtat sikurse në protestat e muajit të kaluar. Kësaj here, protestës do t’i bashkëngjiten edhe përfaqësues nga Sindikata...
Prokuroria Speciale merr vendim për nxënësin që planifikonte sulm terrorist në Pejë
Prokuroria Speciale e Kosovës ka marrë vendim për të miturin që kishte planifikuar sulm ndaj bashkëmoshatarëve të tij në shkollën në Pejë. PSRK me anë të një komunikate për media, ka bërë me dije se ka ngritur propozim për shqiptimin...
Aksident tragjik në Venecia: Dy nga viktimat janë shqiptarë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Venecia të Italisë. Tre të rinj, dy prej të cilëve shqiptarë, kanë humbur jetën në një aksident rrugor të ndodhur gjatë natës në Portogruaro, në provincën e Venecias. Sipas informacioneve makina me të...
Digjet një biznes në Prizren, shkaktar ishte rryma
Një lokal biznesi në Prizren është përfshirë sot nga flakët. Raportohet se shkaktar i zjarrit, ishte energjia elektrike. Biznesi “Galaktika”, i cili merrej me tretmane për fytyrë, pothuajse është shkatërruar tërësisht. Nga pamjet e siguruara nga “Indeksonline”, shihet se dëmet...
100 biçikleta të reja zbarkojnë në Prishtinë, do të përdoren për transport publik
Kryetari i Komunë së Prishtinës, Përparim Rama ka dhënë një lajm të mirë për qytetarët e Prishtinës. Rama ka bërë të ditur se 100 biçikleta të reja të cilat do të përdoren për transport publik tashmë kanë ardhur në Prishtinë....
E kërcënoi policin përmes rrjeteve sociale, arrestohet një person në Pejë
Policia ka arrestuar dje një person në Pejë. Krejt kjo pasi i njëjti i ka dërguar mesazhe me përmbajtje kërcënuese një policit të stacionit policor në këtë qytet. Pas intervistimit, i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt, shkruan lajmi.net....
Tri raste të parave të falsifikuara në Prishtinë
Policia e Kosovës, ka bërë të ditur se dje në tri raste të ndara në rajonin e Prishtinës është raportuar për disa monedha dhe kartëmonedha që dyshohen të jenë të falsifikuara. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, rasti është duke...
Anulohet vendimi i Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve, vendos Gjykata
Gjykata e Apelit ka vërtetuar vendimin e Departamentit Administrativ të Gjykatës Themelore në Prishtinë me të cilin është aprovuar në tërësi kërkesëpadia e Shoqatës së Prokurorëve të Kosovës, ndërsa është anuluar si i kundërligjshëm vendimi i të paditurës- Qeveria e...
Digjet një objekt në Kaçanik
Pas mesnate është djegur një objekt në komunën e Kaçanikut, e cila shfrytëzohej si fabrikë e tekstilit. Policia e Kosovës ka njoftuar se zjarrfikësit kanë dalur në vendin e ngjarjes dhe kanë lokalizuar zjarrin. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se...
Kurti u drejtohet me videomesazh qytetarëve serb të Kosovës: Anëtarësimi në KiE sjell avantazhe veçanërisht për ju
Kryeministri Albin Kurti përmes një videomesazhi të hapur u është drejtuar qytetarëve serbë të Kosovës. Në Facebook Kurti ka thënë se mesazhi ndaj bashkëqytetarëve tanë serb lidhet me aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, liberalizimin e vizave...
INTERPOL-i shpall në kërkim edhe ish-shefin e Njësisë Speciale në veri
Përveç Millan Radoiçiqit, edhe ish-shefi i Njësisë Speciale në veri, Uglesha Jarediq është në mesin e personave të shpallur në kërkim nga INTERPOL-i për sulmin terrorist kundër sovranitetit dhe integritetit të Republikës së Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur...
Mbi 2 mijë çifte u shkurorëzuan në Kosovë, Prizreni në vend të parë
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Shkurorëzimeve për vitin 2022. Sipas të dhënave në vitin e kaluar janë regjistruar 2 088 shkurorëzime. Numri më i madh i shkurorëzimeve, sipas komunave, ishte në: Prizren (209 raste), ose...
Sulmohet nga qentë endacak një vajzë e mitur në Pejë
Problemi me qent endacak në Kosovë ëshët prezent tash e sa kohë në Kosovë. E edhe rastet kur ata i sulmojnë qytetarët nuk janë të pakta. Një rast i tillë ka ndodhur në qytetin e Pejës, ku një e mitur...
Arrestohet në veri politikani serb, pamjet i publikon në Facebook
Policia e Kosovës ka arrestuar sot në veri politikanin serb, Aleksandar Arsenijeviq. Arsyet e arrestimit nuk dihen, teksa pamjet i ka publikuar vet ai në Facebook. Lajmi.net do t’iu mbajë të informuar në lidhje me këtë zhvillim. [video width="432" height="768"...
Trafiku urban kërkon nga qytetarët që biletat t’i paguajnë me SMS, t’i shmangin 2 eurot false
Trafiku Urban ka bërë thirrje që pagesa e biletës të bëhet përmes SMS-ve në mënyrë që të shmanget përdorimi i parave të gatshme, veçanërisht monedhës 2 euro. Kjo pasi kohëve të fundit në treg janë duke qarkulluar para false të...
INTERPOL-i përveç Radoiçiqit ka lëshuar fletarrestim edhe për 11 persona të tjerë për sulmin në Banjskë
Organizata Ndërkombëtare e Policisë, INTERPOL, ka lëshuar fletarrest për Milan Radoiçiqin, kryeterroristin serb për sulmin në Banjskë në veri të Kosovës, ka konfirmuar ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq. Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq,...
E konfirmon ministri serb i Kurtit: Interpoli ka lëshuar fletë-arrest për Radoiçiqin
Gjatë ditës së djeshme u raportuar se Organizata ndërkombëtare e policisë, INTERPOL,ka lëshuar urdhër-arrest për ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Millan Radoiçiq. Kjo në lidhje sulmin e armatosur në Banjskë – pjesa veriore e Kosovës. Kjo ësht konfirmuar edhe nga e...
Pasi Kosova renditet e fundit në Testin PISA, studentët me aksion para MAShTI-it
Organizata Studentore “Reforma” sot ka mbajtur një aksion simbolik para Ministrisë së Arsimit, në shenjë proteste për rezultatet e dobëta të Testit PISA. Studentë në shenjë pakënaqësie kanë vendosur diplomën e ministres Arbërie Nagavci në objektin e ministrisë. Ata po...
E kishin mbushur kombin me cigare, policia arreston dy persona afër Jarinjes
Policia e Kosovës, respektivisht njësitë policore nga Policia Kufitare, gjatë kryerjes së detyrave të patrullimit, me qëllim të parandalimit dhe identifikimit të rasteve kriminale kanë ndaluar një automjet të dyshuar me targa vendore, në të cilin ndodheshin dy persona të...
Bëhuni gati për të enjten: Pritet të ketë reshje bore, kaq centimetra pritet të arrijë shtresa e saj
Gjatë ditës së enjte parashikohet se do të bie borë në Kosovë, në viset malore por edhe në ultësira. Meteorologët në Kosovës, konkretisht nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK), kanë njoftuar se të enjten në viset e larta parashihet të...
Si po trajtohen në paraburgim Naim Murseli dhe të dyshuarit e tjerë për vrasjen e Liridonës? – flet drejtori i burgjeve
Pas caktimit të masës së paraburgimit, të dyshuarit për rastin e vrasjes së Liridona Ademajt, Naim Murseli, Granit Plava dhe Kushtrim Kokalla janë dërguar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyz të Podujevës. Drejtori i Shërbimit Korrektues të Kosovës,...
E braktisi fëmijën, arrestohet një grua në Fushë-Kosovë
Fushë-Kosovë- Policia e Kosovës (PK) njofton se është arrestuar një grua, nën dyshimin për keqtrajtim apo braktisje të fëmijës. Në raportin 24 orësh të Policisë, thuhet se rasti ka ndodhur të martën, rreth orës 10:30, në Fushë-Kosovë. “Fushë-Kosovë 05.12.2023-10:30. Ankuesi...
Konfiskohet një anije me shpejtësi të madhe e Radojiçiqit, ishte fshehur në depon e Radule Stevic
Policia e Kosovës ka konfiskuar sot një anije me shpejtësi të madhe që i përket ish-nënkryetarit të Listës Serbe dhe të sanksionuarit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës,Milan Radojiçiq, i cili organizoi sulmin terrorist në Banjskë. Siç merr vesh gazetaexpress,...
Kosova pjesë e revistës amerikane në vendet që duhet vizituar
Presidentja Osmani dhe kryeministri Kurti kanë shpërndarë një shkrim të revistës amerikane “Condé Nast Traveler” që ka radhitur edhe Kosovën një prej destinacioneve që duhet vizituar gjatë vitit 2024. Të dy udhëheqësit bënë thirrje që të vizitohet Kosova dhe të...
Zhduket një kosovar në Çeki
Arben Gashi nga fshati Paskalicë e komunës së Klinës, i cili jetonte në Gjermani, është zhdukur që nga e mërkura me datë 29 nëntor. Indeksonline merr vesh se Arbeni i cili është person me aftësi të kufizuara, ishte nisur nga...
Analisti Raci: Kandidati për zgjedhjet serbe, zyrtar komunal i Pejës!
Analisti, Gazmir Raci ka publikuar një informacion rreth zgjedhjeve serbe të 17 dhjetorit. Bëhet fjalë për anëtarin e Komitetit për Komunitete në Komunën e Pejës i cili, sipas tij, është nominuar si kandidat për deputet në zgjedhjet serbe nga partia...
Konvertimi i targave nga serbët: Mbi 4 mijë vetura të regjistruara
Nga data 1 nëntor e deri më sot janë regjistruar në RKS gjithsej mbi 3 mijë e 250 automjete që më parë ishin regjistruar nga autoritetet serbe me akronimet e qyteteve të Kosovës, si KM, PR etj. Nëse kësaj i...
Zhduken dy vajza në Gjilan, rasti nën hetime
Gjatë ditës se djeshme një burrë ka raportuar se dy vajza kanë dal nga shtëpia dhe nuk dihet për vendndodhjen e tyre. Rasti raportohet të ketë ndodhur në orën 07 të mengjesit në qytetin e Gjilanit. Lidhur me këtë rast...
“Në 2019, Shaban Murseli deklaroi se i biri është zhdukur disa kohë në Gjermani”
Arsyeja e vrasjes së Liridona Ademajt në Prishtinë mbetet ende mister ndërsa pistat janë të shumta. Ndërsa familja flet për një jetë të lumtur bashkëshortore prej 13 vitesh, gazetarja Evis Ahmeti tha se në vitin 2019, çifti ka pasur një...
Dyshohej se keqpërdorte fëmijët për pornografi, arrestohet një person në Ferizaj
Dje në Ferizaj është arrestuar një person, nën dyshimin se ka kryer veprën penale “Keqpërdorim i fëmijëve në pornografi”. Lajmin e ka bërë të ditur policia. Sipas policisë, hetimet janë kryer nga Drejtoria e Hetimit për Krime Kibernetike. Pas arrestimit,...
Nuk arritën marrëveshje me Kurtin, njësitë speciale paralajmërojnë sërish protestë për të shtunën
Pjesëtarët e Njësisë Speciale Intervenuese sërish do të protestojnë para objektit të Qeverisë së Kosovës, pasi nuk kanë arritur marrëveshje me kryeministrin Albin Kurti lidhur me kërkesat e tyre. Pjesëtarët e njësisë elitare të Policisë së Kosovës tashmë kanë dorëzuar...
Përfshihen nga zjarri orët e rrymës në një objekt banesor
Gjatë pasditës së djeshme u raportua se në rrethana të panjohura janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në një objekt banesor. Rasti ka ndodhur në një objekt banesor në qytetin e Fushë-Kosovës rreth orës 16:40 minuta. Sipas raportit policor...
Krimet ekonomike me tjetër aksion në Prishtinë, sekuestrohet sasi e mallit të dyshuar
Policia e Kosovës në bashkëpunim me Doganën dhe Ministrinë e Tregtisë, kanë zhvilluar kontrolle në tre lokacione të një biznesi në kryeqytet, nën dyshimin për “Kontrabandim i mallrave” dhe ‘’Shmangia nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore ose tarifave akcizore’’....
KQZ konfirmon se pranoi kërkesa për shkarkimin e kryetarëve të komunave veriore: Do t’i trajtojmë
Komisioni Qendror Zgjedhor ka konfirmuar se ka pranuar formularë me kërkesën për shkarkimin nga funksioni të kryetarëve të katër komunave veriore me shumicë serbe. Valmir Elezi, zëdhënës në KQZ ka thënë se kanë pranuar katër e-mail, tri prej të cilëve...
Fillon protesta, të afërmit e së ndjerës prezentë “Drejtësi për Liridonën”
Protesta që kërkon drejtësi për Liridona Ademajn, e paralajmëruar për të martën nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ka filluar. Prezent në protestë janë parë të afërm të së ndjerës, duke mbajtur pankarta në duar “Drejtësi për...
“Nëse Graniti e ka bërë këtë vepër, është i vdekur për mua” – flet babai i të dyshuarit për vrasjen e Liridonës
Babai i dorasit në vrasjen e Liridona Ademajt, Granit Plavës, ka thënë se djali i tij është i vdekur për të. Ai ka treguar se Graniti jetonte vetëm me gruan dhe fëmijët e tij, ndërsa ai vetë në Kroaci dhe...
Çun Lajçi emocionon me vargjet kushtuar Mirush Kabashit
Artisti i njohur i teatrit shqiptar, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë ditën e sotme e për këtë kanë njoftuar familjarët e tij. Miq dhe familjarë të artistit, kolegë dhe artistë të të gjitha fushave kanë ndarë dhimbjen përmes postimeve të...
Kosova ngel përsëri në PISA, del më keq së në 2018 për lexim, shkencë e matematikë
PISA ka publikuar edhe rezultatet e testimit për vitin 2022. Kosova ka dalë jashtëzakonisht keq, duke u renditur në pjesën e fundit të listës së shteteve, si për matematikë, shkencë e lexim. Sa iu për ketë rezultateve në matematikë, Kosova...
Nën kërcënimin e armës, hajnat vjedhin një market në Ferizaj
Një grabitje ka ndodhur në Ferizaj në rrugën “Naim Beka” në një market. Persona të maskuar janë future në market dhe nën drejtimin e armës kanë vjedhur 200 euro. Policia ka dalë në vendin e ngjarjes de rasti ëshët duke...
Ari arrin çmimin rekord
Metali më i çmuar, ari shënoi vlerë rekorde. Një gram ari arriti vlerën e 70.69 dollarë të dielën duke shënuar shifrën më të lartë ndonjëherë. Sado e lartë, kjo rritje që erdhi si pasojë e lëvizjeve në tregjet ndërkombëtare, nuk...
Kapen qindra monedha 2 eurot false në dy qytete të Kosovës
Dy euro false nuk kanë të ndalur, ato po vazhdojnë të deponohen nëpër bankat e Kosovës. Vetëm dje, dy raste janë raportuar në polici, një në një bankë të Prishtinës dhe tjetra në Vushtrri. Policia e Kosovës ka njoftuar se...
Sot protestë gjithëpopullore, nuk ka paqe pa sigurinë e grave
Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, organizon sot protestë gjithëpopullore me moton ‘nuk ka paqe pa sigurinë e grave’. “Ju njoftojmë se këtë të marte, 5 dhjetor, duke filluar nga ora 18:00, ne thërrasim protestë gjithëpopullore në sheshin “Zahir Pajaziti”...
“Me pas ditë që e ka bë djali jem, ai nuk do ishte sot gjallë”, flet babai i Naim Murselit
Babai i Naim Mureselit ka dhënë një intervistë ka rrëfyer për rastin e Liridona Ademajt, e vrarë para pak ditësh nga bashkëshorti i saj që dyshohet se pagoi vrasësit, ngjarje kjo që ka tronditur vendin. “Unë diku rreth orës 8:20...
Avokatja Loncari: Suedia mund të kërkojë ekstradimin e Naim Murselit
“Shteti suedez ka mundësi të kërkojë ekstradimin e Naim Murselit, i dyshuar për vrasjen e bashkëshortes së tij, Liridonës”. Kështu ka thënë Avokatja nga Suedia, Arlinda Loncari. “Ka mundësi. Kjo nuk është folur aspak nëpër media”, u shpreh ajo. Gjykata...
QKUK: Gruaja lind para kohe, dyshohet si pasojë e dhunës nga burri
Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga burri. Këtë e ka konfirmuar drejtori i kësaj klinike, Zef Ndrejaj. “Lidhur me rastin janë njoftuar organet e...
Ngritën çmimet e importit
Çmimet e importit në Kosovë patën një ngritje në një mesatare prej 0,6 për qind në tremujorin e tretë të vitit 2023, krahasuar me tremujorin e dytë të po këtij viti. Ngritje më të mëdha të çmimeve sipas sektorëve ishin...
Ky është 35-vjeçari që vdiq tragjikisht në punëtorinë “Enisi” në Prishtinë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Prishtinë, ku një burrë ka humbur jetën tragjikisht, pasi e kanë zënë disa panele druri teksa ishte duke punuar. I ndjeri ishte duke punuar në punëtorinë “Enisi”, ku e...
Shkëmbimi tregtar: Bllokada me Serbinë favorizon Shqipërinë
Kosova e Shqipëria u afruan edhe më shumë mes veti këtë vit. Shkëmbimi tregtar mes dy vendeve u rrit në periudhën janar-shtator të këtij viti krahasuar me vitin e shkuar. Sipas të dhënave nga Banka Qendrore, 55.9 milionë euro më...
Vrasja e 14-vjeçares në Shkup, i përfshirë edhe babai i saj, rast i ngjashëm me vrasjen e Liridona Murselit
Motivi i vrasjes së të miturës Vanja në Shkup, ishte interesi financiar. Raportohet se rrëmbimi ka ndodhur në marrëveshje me babain e vajzës, i cili e ka përpiluar planin me organizatorët e grupit, dhe ai është i dyshuari kryesor. “Siç...
Kurti takohet me politikanin serb, Çedomir Jovanoviq
Zyra e Kryeministrit dje ka njoftuar se kryeministri Albin Kurti është takuar me politikanin serb Çedomir Jovanoviq. Kurti në takim me politikanin liberal, sipas njoftimit biseduan rreth zhvillimeve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë si dhe raportet mes dy vendeve....
E zënë disa panele druri, vdes një person në QKUK
Një person ka vdekur mbrëmë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) pasi të njëjtin rreth orës 21:00 e kishin zënë disa panele druri. Rasti ka ndodhur në Prishtinë ndërsa menjëherë në vendin e ngjarjes është paraqitur policia. “Është raportuar...
Sot rivarroset Liridona Ademaj
Liridona Ademaj do të rivarroset sot në fshatin e saj, në Rracaj të Gjakovës. Ademi u vra më 29 nëntor në rrugën “Dalip Alshiqi” në Prishtinë. Deri tani janë arrestuar tre të dyshuar për organizimin e vrasjes së saj, ndër...
Kapen dhjetëra armë të ftohta në kufi me Serbinë: Po barteshin në autobus
Policia e Kosovës me një komunikatë për media ka njoftuar se në pikën kufitare në Merdare, janë kapur plot 24 thika. Ato gjendeshin në një nga autobusët me targa vendore, ndërsa gjatë kontrollës u hasë në to. Këto armë të...
Reagon kafeneja në Suedi ku punonte Liridona, ja si e përshkruajnë “Lillyn”
Vdekja e Liridona Ademajt, i ka pikëlluar shumë kolegët e punës në Suedi. Ata shprehen dhimbjen e tyre përmes një shkrimi në faqen zyrtare të lokalit. “Ajo e donte jetën familjare dhe 2 djemtë e saj të mrekullueshëm më shumë...
Gjykata: Naimi pajisi autorin me armë, Liridona u qëllua me një plumb në qafë
Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Krime të Rënda ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj Naim Murselit dhe dy të dyshuarve të tjerë për vrasjen e Liridona Ademajt. Sipas njoftimit, është përshkruar momenti kur dhe ishte kryer...
Caktohet masa e paraburgimit për Naim Murselin dhe dy të dyshuarit tjerë për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit për nga 1 muaj, për tre të dyshuarit për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Krime të Rënda ka mbajtur seancën dëgjimore, duke vendosur lidhur me kërkesën...
Ky është profesori universitar që vdiq në aksidentin në Prishtinë
Një aksident në trafik në rrugën ‘Bill Klinton’ i shkaktoi lëndime të rënda këmbësorit që u godit nga vetura. 63-vjeçari nuk arriti t’u mbijetojë plagëve dhe si pasojë ndërroi jetë në QKUK. Media mëson se viktima është Ferhat Bejtullahu. I...
Vdes këmbësori që u godit nga vetura dje në rrugën “Bill Klinton” në Prishtinë
Ka vdekur këmbësori që është goditur nga një veturë dje në rrugën “Bill Klinton” në Prishtinë. Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës thuhet se i dyshuari nga pakujdesia e ka goditur këmbësorin që i ka shkaktuar lëndime të...
Vëllai i Liridonës tregon për takimin me fëmijët e motrës pas ngjarjes tragjike “Mamin e harruam në veturë”
Leonard Ademaj, vëllai i 30-vjeçares, Liridona Ademaj, ka folur pas ngjarjes tragjike që ndodhi mbrëmjen e së mërkurës, ku motra e tij mbeti e vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në rrugën ‘Dalip Alshiqi’ në Prishtinë. E...
Pas vrasjes së Liridona Ademajt, të martën protestë në Prishtinë
Të martën nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, do të organizohet protestë në mbrojtje të grave pas vrasjes së Liridona Murseli Ademaj, që dyshohet se u porosit nga bashkëshorti i saj, Naim Murseli. Kolektivi për Mendim dhe...
Edona James në emisionin serb: Nuk ndihem shqiptare, më pëlqejnë burrat serbë
Është rithyer në fokus, pas gati një dekade një intervistë e Edona James që kishte bërë para nëntë vjetësh, në një emision televiziv serb. Ajo në atë intervistë kishte bërë disa komente të cilat kanë nxitur diskutime të shumta nëpër...
Kjo dyshohet se është arsyeja që mund të ketë inspiruar Naim Murselin për vrasjen e Liridonës
Opinioni kosovar dhe me gjerë vazhdon të jetë i tronditur nga vrasja e Liridona Ademajt. Burri i saj, Naim Murseli dyshohet se qëndron prapa kësaj vrasje makabre mbrëmjen e së mërkurës. Murseli dyshohet se në bashkëpunim me dy persona të...
Sot varroset Dukagjin Gashi që u vra në aksionin e Policisë
Sot do të varroset Dukagjin Gashi, i dyshuari për grabitjen e armatosur në argjendarinë “Diakos” që mbeti i vrarë nga një përballje me Policinë e Kosovës më 30 nëntor, gjatë një operacion policor për kapjen e të dyshuarve për grabitjen...
Merret vendimi për dhëndrrin që mbyti me thikë vjehrrin
Gjykata Themelore e Prishtinës ia ka caktuar masën e paraburgimit Edon Bujupit, i cili dyshohet se mbyti me thikë vjehrrin e tij. Vendimin e ka marrë sot pas kërkesës nga Prokuroria Themelore e Prishtinës derisa aktvendimin e ka nënshkruar gjyqtarja...
“E kujtojnë me mallë burri Naimi, si dhe…”, kurora që e la Murseli te varri i Liridonës
Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit ka marrë pjesë bashkëshorti i saj, Naim Murseli, i cili disa orë më vonë u arrestua nën dyshimet...
Vdes një person në Gjilan, dyshohet se kreu vetëvrasje
Dyshohet se një person ka kryer vetëvrasje sot rreth orës 06:30 duke u hedhur në ujë tek penda e fshatit Livoç, në Gjilan. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit, Valon Osmani. “Sot më...
Naim Murseli dhe Liridona që u vra pardje, kishin aplikuar për divorc në vitin 2019, por çështja s’kishte marrë epilog
Naim Murseli është arrestuar sot nga Policia e Kosovës dhe hetuesia nën dyshimet se është i përfshirë në rastin e vrasjes së bashkëshortes së tij Liridona Murselit. Për vrasjen e viktimës, Murseli dyshohet se e ka paguar 30 mijë euro...
Vërmicë: Sekuestrohen rreth 270 kilogramë mish të pa përdorshëm
Policia e Kosovës ka sekuestruar 270 kilogramë mish në pikëkalimin kufitar Kosovë – Shqipëri nga dy shtetas shqiptarë. Sipas policisë, gjatë kontrollit në njërin automjet, është gjetur dhe konfiskuar rreth 120 kilogramë mish, ku njësia e AUV-it kanë konstatuar se...
I arrestuari i tretë për vrasjen e Liridona Murselit është nipi i Naim Murselit
Vrasja e Liridona Murselit, të mërkurën mbrëma, tronditi Prishtinën. Policia sot ka kryer disa hetime intensive, duke arrestuar Naim Murselin, bashkëshorti i Liridonës, si dhe Granit Plavën. Të njëjtit dyshohet të kenë bashkëpunuar për vrasjen e tashmë të ndjerës. Pak...
Familja Ademaj kërkon zhvarrosjen e Liridonës
Gjatë ditë së sotme i është dhënë lamtumira e fundit Liridona Murselit në fshatin Cërmanjë të Gjakovës. I dyshuari në këtë vrasje edhe bashkëshorti i saj Naim Murseli, ku para pak çastesh ka pranuar para policisë së ka paguar dorasin...
Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij
Naim Murseli dhe Granit Plava janë arrestuar sot nga Policia e Kosovës, nën dyshimin se të njëjtit kanë bashkëpunuar për vrasjen e Liridona Murselit. Liridona u vra mbrëmjen e së mërkurës, nga një person që u paraqit si hajn dhe...
Pas arrestimit të Naim Murselit reagon babai i tij: Për shkaqe familjare anulojmë të pamet
Pas arrestimit të Naim Murselit, i cili dyshohet për vrasjen e gruas së tij, ka reaguar babai i tij, Shaban Murseli. Përmes një shkrimi në Facebook, Murseli thotë se kanë anuluar të pamet. Njoftimi i plotë: “SHOKE DHE MIQE PÈR...
Kush është Naim Murseli që dyshohet se pagoi dhe porositi vrasjen e gruas së tij?
Naim Murseli është arrestuar së bashku me Granit Plavën, të dy, të dyshuar për organizimin dhe vrasjen e Liridona Murselit, gruas së Naimit. Sipas informacioneve që posedon mediumi, Naim Murseli ka paguar para tek Granit Plava që është bashkëfshatar i...
Familja Ramadani nxirret me polici nga banesa e tyre në Beograd
Përmbaruesja publike Vesna Markoviq sot në mëngjes ka dëbuar familjen Ramadani nga banesa në Beograd pa asnjë njoftim. Sevdije Ramadani ka thënë se përmbaruesja Markoviq ka hyrë me forcë në banesë. “Sot në mëngjes, me ndihmën e një punëtori, ka...
Buta po bëhet baba, Fjolla nxjerr barkun e shtatëzanisë
Reperi kosovar, Betim Januzi i njohur si Buta do të bëhet së shpejti baba. Lajmin reperi sapo e ka ndarë në rrjetet sociale ku shihet bashkë me të dashurën e tij, Fjollen. Fansat e kanë uruar çiftin me fjalë të...
Grabitja në Suharekë, ky është vendimi i Gjykatës për 4 të arrestuarit
Gjykata Themelore në Prizren u ka caktuar masën e paraburgimit ndaj katër të arrestuarve lidhur me grabitjen e ndodhur në argjendarinë “Diakos”, në Suharekë. “I. B.B., II. B.I., dhe III. L.C., për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje...
Ky është dorasi që dyshohet se mori para nga Naim Murseli për ta vrarë Liridonën
Liridona Murseli po dyshohet të jetë vrarë nga një person i cili është paguar nga burri i saj, Naim Murseli për ta kryer aktin. Bëhet fjalë për Granit Plavën, i cili dyshohet se ka marrë para nga ish-këshilltari i Behgjet...
Vrasësi: “Naim Murseli më dha 30 mijë euro për ta vrarë Liridonën”
Policia e Kosovës sot ka arrestuar Naim Murselin si të dyshuar në rastin e vrasjes së gruas së tij, Liridona Murselit. Përveç tij është arrestua edhe një person nga Gjakova. Bazuar në dëshminë e personit të dytë të arrestuar të...
Rritet numri i turistëve në Kosovë, këto janë shtetet prej nga vijnë
Gjatë tetorit të këtij viti është rritur numri i turistëve të cilët vizitojnë Kosovën, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), krahasuar me muajin tetor të vitit 2022, ka një rritje prej...
Asociacioni i shkon opozitës: BE ua çon Krasniqi, Abdixhikut e Haradinajt
Draft statuti i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe u është dërguar tanimë partive opozitare. Kjo është konfirmuar nga PDK, LDK e AAK. Këto tri subjekte pasi analizimit pritet të dalin edhe me qëndrimet e tyre. Kujtojmë se sipas kryeministrit,...
Shqipja pyet Bucin: Çfarë bëni poshtë jorganit me Santin?
Dy banorët e BBVK, Santiana Maloku dhe Ylli Dervishi apo i njohur si “Buci”, janë duke u stërfolur për afërsinë e tyre kohëve të fundit. Mbrëmë derisa ishin në dhomën e grimit, Buci dhe Shqipja kanë debatuar koxha, ku kjo...
Sot i jepet lamtumira e fundit 30-vjeçares që përfundoi me vrasje nga grabitja
Liridona Murseli, bashkëshortja e Naim Murselit, ish-këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës, Behgjet Pacolli, mbeti e vrarë mbrëmjen e së mërkurës, si pasojë e të shtënave me armë zjarri në Prishtinë. Familjarët kanë bërë të ditur se të ndjerës do t’i...
Tentoi ta pagunte borxhin prej 1000 eurove për energji elektrike me 2 euro fals, policia nis hetime
Rastet e falsifikimit me para tashmë janë bërë të zakonshme. Gjatë ditës së djeshme një zyrtare e KEDS-it në Shtërpcë ka informuar policinë se një klient ka kryer pagesë ku gjatë numërimit kanë dalë 500 monedha nga 2 euro të...
Vdes një foshnjë në gjinekologji, drejtori jep detaje për rastin
Një foshnje ka vdekur dje në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK. Gruas e cila kishte shkuar për ta kryer lindjen në Gjinekologji, i kishte vdekur foshnja në miter, ende pa lindur. E rastin në poilci e ka paraqitur bashkëshkorti i...
Deputeti i VV-së: Paga prej 7500 euro e Gani Jakupit nuk është modeste
Deputeti i VV-së, Eman Rrahmani, ka kërkuar sqarime nga Ministria e Punëve të Jashtme për angazhimin e Gani Jakupit si ekspert i jashtëm. Ai ka bërë me dije se nuk ka kuptim të angazhohet një ekspert i tillë pa e...
Zvicra hapë dyertë: Afro 10 mijë leje pune do të lëshojë vitin e ardhshëm
Këshilli Federal ka vendosur të lërë të pandryshuara kuotat e vendeve të treta. Këshilli Federal ishte konsultuar me partnerët socialë dhe kantonet përpara se të merrte vendimin të mërkurën. Në vitin 2024, deri në 8500 specialistë të kualifikuar mund të...
“Si u largua burri me fëmijët?”, ish-koloneli i policisë rrit edhe më shumë dyshimet për vrasjen e Liridona Murselit
Ish-koloneli i Policisë, Rrahman Sylejmani, tha se për vrasjen e Liridona Makollit duhet të hetohet çdo version, duke mos përjashtuar asgjë. Ai ngreu dyshime se si ka ekzistuar mundësia që nga skena e krimit të lagohet kryefamiljari me fëmijët, në...
Jashari ngre dyshimet e para për vdekjen e Liridona Murselit: Po ngjanë me vrasje të planifikuar, grabitësi nuk grabitë vetura
Avokati, Arber Jashari përmes një shkrimi në “Facebook” thotë se rasti i djeshëm ku mbeti e vrarë nga grabitësit, Liridona Murseli, më shumë ka karakteristikat e një vrasje të planifikuar. Jashari për këtë deklaratë të dhënë ka treguar edhe arsyet,...
KRU Prishtina njofton vendet me reduktime të ujit
Për shkak të mosfunksionimit të fabrikës së përpunimit të ujit Shkabaj si pasojë e turbullirës në liqenin e Ujmanit, në kanalin e Ibër-Lepencit, KRU Prishtina njofton se me reduktime janë pjesa dërmuese e Prishtinës nga ora 23:00-04:00, përveç objekteve vitale...
Vendos qeveria, zgjatet afati për konvertimin e targave ilegale
Qeveria e Kosovës ka vendosur që të zgjatet afati për konvertimin e targave ilegale, deri më 15 dhjetor. Në njoftim thuhet se mbledhja e qeverisë është mbajtur në mënyrë elektronike, duke zgjatur afatin për regjistrimin me benefite financiare. “Qeveria e...
Aksioni kundër grabitësve: Arrestohet pronari i argjendarisë në Prishtinë
Është arrestuar Trim Baraku, pronari i një argjendarie në Prishtinë. Pronari i argjendarisë ‘Baraku’ në Prishtinë dyshohet se ka bashkëpunuar me grabitësit e armatosur të argjendarisë në Suharekë më 22 nëntor. Baraku dyshohet se ka bëre shit-blerje të arit me...
Katër arratisje spektakolare nga burgjet e Kosovës – E kaluara kriminale e Bujar Bashës, i arrestuar për vjedhje
I njohur si “Ekspert i arratisjes” – Bujar Basha është arrestuar të enjtën nga Policia e Kosovës pas një aksioni të gjërë në Dragodan lidhur me hetimet për kapjen e personave të dyshuar për vjedhje në Suharekë. Emri i tij...
Konfirmohet nga Policia dhe jepen detaje: Na u plagos një zyrtar, e neutralizuam në vetëmbrojtje
Policia e Kosovës ka dhënë detaje në lidhje me aksionin e sotëm ku u vra një nga të dyshuarit për pjesëmarrjen në grabitjen e armatosur në Suharekë. Në një komunikatë për media, Policia ka bërë me dije se aksioni është...
Operacion policor, vritet njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë
Policia e Kosovës ka kryer një operacion sot për kapjen e të dyshuarve në lidhje me grabitjen e armatosur të një argjendari në Suharekë. Në rrjedhën e operacionit, ka ndodhur një shkëmbim zjarri mes policisë dhe të dyshuarve. Një prej...
Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë
Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Bratisllav Gashiq, njoftoi se në ditët në vijim do të hapet një shtab policor në Preshevë, në jug të Serbisë, dhe se do të intensifikohen veprimet në zonën kufitare me Maqedoninë e Veriut...
Ky është 29 vjeçari që dyshohet se vrau mbrëmë babanë e gruas së tij
Një 55 vjeçar është vrarë mbrëmë në Prishtinë, vrasja e dytë kjo që ndodhi në kryeqytet në orët e mbrëmjes të së mërkurës. Siç konfirmoi Policia e Kosovës, viktima a u ther për vdekje me thikë. I dyshuari për vrasjen...
Policia jep detaje për vrasjen e gruas mbrëmë në Prishtinë
Policia e Kosovës ka dhënë detaje shtesë për vrasjen e Liridona Murselit mbrëmjen e së mërkurës. Siç njofton policia, tashmë e ndjera derisa ka qenë me bashkëshortin dhe dy fëmijët e tyre me veturë, një person i panjohur i armatosur...
Ishte në kërkim, një serb sulmon zyrtarin policor në Jarinje
Një zyrtar policor është sulmuar dje në pikën kufitare në Jarinje. Sipas policisë, rasti ka ndodhur rreth orës 17:20. I dyshuari në fjalë, serb me shtetësi kosovare, ka rezultuar si person i kërkuar në sistemin BMS, gjatë kontrollit dhe verifikimit,...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit