Bota
Masakër në SHBA/ Transgjinorja futet në shkollën e krishterë, vret 3 fëmijë dhe 3 të rritur
Tre nxënës dhe tre të rritur janë vrarë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në Tennessee, SHBA. Policia ka vrarë autoren e ngjarjes,një grua transgjinore të quajtur Audrey Elizabeth Hale. 28-vjeçarja  hyri brenda në...
I moshuari më i tatuazhuar në botë, Chuck Helmke, vdes në moshën 81-vjeçare
Charles "Chuck" Helmke (SHBA) ndërroi jetë më 12 mars në shtëpinë e tij në Melburn, Florida, i rrethuar nga fëmijët e tij të dashur dhe partnerja zemërthyer Charlotte Guttenberg. Ai ishte 81 vjeç. Çifti i lumtur ndanë një dashuri për...
Dalin në shitje kufjet e para në botë për pastrimin e veshëve, kushtojnë 2,753 $
Një palë kufje të çuditshme për pastrimin e dyllit të veshit kanë dalë në shitje së fundmi. Shpikja e pazakontë mund të jetë më e efektshme se pambuku klasik, por ato janë të kushtueshme dhe duken paksa të neveritshme pas...
Prindërve në Francë do t’u ndalohet të postojnë fotot e fëmijëve të tyre në rrjetet sociale
Deputetët francezë kanë miratuar legjislacionin që synon të mbrojë privatësinë e fëmijëve në internet. Ata kanë votuar për miratimin e ligjeve të reja që do t'i pengojnë prindërit të postojnë foto të fëmijëve të tyre në internet. Deputeti Bruno Studer,...
Nëna e dy fëmijëve sulmohet për vdekje nga qentë e fqinjit që shkoi t’i ushqente
Një 38-vjeçare nënë e dy fëmijëve u plagos dhe u vra nga qentë e fqinjit të saj kur ajo shkoi t'i ushqente ndërsa pronari ishte larg. Incidenti i rëndë ndodhi të enjten, më 16 mars në qendër të Township, Pennsylvania,...
Nxënësja 12-vjeçare arrin rezultatin më të lartë në testin e inteligjencës, kalon Ajnshtajnin dhe Hawking
Nëpërmjet një testi inteligjence një vajzë 12-vjeçare ka zbuluar se ajo ka një IQ më të lartë se Albert Ajnshtajn dhe Stephen Hawking. Anwita Patil, nga Sale, Greater Manchester, arriti një rezultat prej 162 pikësh, rezultati më i lartë i...
Babai dënon djalin 11 vjeç që të luajë videolojëra për 17 orë pa pushim
Një baba ka detyruar djalin e tij 11-vjeçar të luajë videolojëra për 17 orë pa gjumë, pasi e kapi duke luajtur me telefonin e tij në shtrat. Djali i mitur nga qyteti i Shenzhen, Provinca Guangdong, Kinë tha se babai...
Miliona peshq të ngordhur ‘pushtojnë’ lumin në Australi, shkak nxehtësia
Banorët në një qytet rajonal australian kanë gjetur miliona peshq të ngordhur në lumin e tyre. Peshqit e ngordhur në shkallë të gjerë u raportuan për herë të parë të premten në mëngjes në qytetin Menindee të Uellsit të Ri...
Instituti i Abuzimit me Alkoolin bën zbulimin: Femrat e teprojnë me pijet më shumë se meshkujt
Instituti Kombëtar i Abuzimit me Alkoolin dhe Alkoolizmin (NIAAA) në SHBA ka zbuluar për herë të parë se femrat e teprojnë me pijen më shumë se meshkujt. Dr. George Koop thotë se kjo vërehet më tepër tek femrat në moshën...
Firma kanadeze merr aprovimin nga Ministria e Shëndetësisë për të prodhuar dhe shitur kokainë
Një kompani kanadeze thotë se tani është licencuar për të prodhuar, shitur dhe shpërndarë kokainë, megjithëse Ministria e Shëndetësisë thotë se nuk mund t'i shesin tek publiku i gjerë. Kryeministri Justin Trudeau tha se ishte i befasuar, pasi një firmë...
Po luante Playstation me kufje, hajdutët i kalojnë pas shpine dhe i vjedhin shtëpinë
Po luante Playstation me kufje me zërin në maksimum dhe nuk i vuri re hajdutët që po i zbraznin shtëpinë. Viktima e vjedhjes ishte një 25-vjeçar i apasionuar pas video lojërave, me banim në Romë. Pasi kaloi disa orë para...
Kinezët shpikin pajisjen që iu mundëson çifteve puthje në distancë
Një universitet në Chanzhou të Kinës ka shpikur një pajisje e cila ka bërë bujë në mediat dhe rrjetet sociale. “Pajisja e puthjes" synon të lejojë çiftet në distanca të gjata të ndajnë momente intime virtuale.  Mjeti me "buzët e...
Një qytet në Kinë po u ofron çifteve 2900 USD për të bërë fëmijën e tretë
Qyteti kinez i Hangzhou u jep 2900 dollarë prindërve që mirëpresin një fëmijë të tretë këtë vit. Disa qytete të tjera po japin gati 30 ditë leje martese për të rritur natalitetin. Kina po përballet me një krizë demografike pasi...
Shtatzëna e burgosur thotë se bebja e saj e palindur po mbahet pa të drejtë në burg dhe kërkon lirinë
Një grua shtatzënë në një burg në Florida, SHBA, po argumenton se po shkelen të drejtat e fëmijës së saj të palindur ende. Natalia Harrell është në burg e dyshuar se ka qëlluar dhe vrarë një grua tjetër. Ajo argumenton...
Aktori i famshëm Mark Wahlberg shpjegon pse është e rëndësishme të mos e mohosh besimin në Zot
Aktori i famshëm hollivudian Mark Wahlberg nuk e fsheh marrëdhënien e tij me Zotin – as kur bëhet fjalë për të folur për besimin e tij katolik dhe as kur bëhet fjalë për të vizatuar një kryq hiri në ballë...
Në Australi peshqit bien nga qielli, banorët: Ky është bekim nga Zoti
Banorët e një komuniteti të largët në Australi u habitën kur disa peshq filluan të binin nga qielli si shi. Në komunitetin e vogël rural të Lajamanu i vendosur në skajin verior të shkretëtirës Tanami, njerëzit nuk u habitën kur...
U përpoq të shpëtonte qenin, 85-vjeçarja shqyhet nga krokodili me peshë 317 kilogram
Zyrtarët kanë kapur një krokodil që vrau një grua të moshuar në Florida, SHBA. Gruaja besohet të ketë qenë pranë ujit në kohën e sulmit, të hënën, në kontenë St. Lucie. Dëshmitarët thanë se gruaja, të cilën fqinjët e kanë...
9-vjeçarja me autizëm del me koeficient zgjuarsie më të lartë se Einstein dhe Hawking
Kur ishte 9-vjeç vajza meksikane e quajtur Adhara Pérez Sánchez ngacmohej nga shokët e klasës për autizmin e saj dhe etiketohej si "e çuditshme". Por pavarësisht kësaj, Adhara po bën mjaft emër në hapësirën akademike pasi ka arritur një rezultat...
Spanja bëhet vendi i parë europian që jep lejen e menstruacioneve
Parlamenti i Spanjës ka marrë një vendim të madh për gratë. Tani në Spanjë, gratë mund të marrin leje për menstruacione. Gratë do të kenë leje me pagesë gjatë kësaj periudhe. Spanja është bërë vendi i parë evropian që ka...
Një tjetër tërmet i dhunshëm 6.3 M godet Turqinë dhe Sirinë
Duket se Turqia dhe Siria nuk po gjejnë qetësi nga fatkeqësitë natyrore. Raportohet se pak minuta më parë ka rënë një tjetër tërmet i madhësisë 6.3 M ndërmjet këtyre dy shteteve. Nuk dihen ende detaje në lidhje me pasojat e...
Po bënte palestër, vajza sulmohet papritur nga maniaku
Një vajzë u sulmua papritur nga një maniak teksa po bënte palestër në Florida, SHBA. 24-vjeçarja Alma Nashali ishte duke u ushtruar në palestrën e kompleksit të apartamenteve ku banonte, kur një burrë u përpoq ta kapte. Burri u arrestua...
Aplikacioni i njohjeve prenoton resortin e skive dhe lejon të hyjnë vetëm beqarët
Një aplikacion takimesh i quajtur “Thursday” po organizon udhëtimin më të madh për ski në botë të beqarëve. Një zëdhënës nga kompania tha "natyrisht që të gjithë janë të mirëpritur, por njerëzit e lidhur janë rreptësisht të ndaluar". Aplikacioni i...
17-vjeçarja nxirret e gjallë nga rrënojat 10 ditë pas tërmetit
Një vajzë adoleshente është shpëtuar 10 ditë pas tërmetit shkatërrues të javës së kaluar në Turqi. 17-vjeçarja Aleyna Olmez u nxor nga rrënojat në Kahramanmaraş, një qytet jugor pranë epiqendrës së tërmetit. Xhaxhai i saj i përlotur u tha shpëtimtarëve...
Sot ra tërmet 5.6M në Rumani/ Ministria e Mbrojtjes: Një objekt i paidentifikuar u pikas 11 mijë metra në lartësi
Një tërmet me magnitudë 5.6 goditi Rumaninë ditën e sotme, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, dhe u ndje në vendet fqinje si Bullgaria, Serbia dhe Kosova. Raportet lokale dhe postimet e mediave sociale treguan dëme të vogla në ndërtesa dhe...
Tjetër “vetëvrasje” misterioze në rrethin e ngushtë të Putin/ Viktima ishte shkarkuar nga puna pak javë më parë
Një ish-zyrtar i lartë në ministrinë e brendshme të Rusisë, gjeneralmajor Vladimir Makarov, është gjetur i vdekur në periferi të Moskës dhe besohet se ka kryer vetëvrasje. Kjo ngjarje ndodh disa javë pasi thuhet se u shkarkua nga posti që...
Lindi në rrënoja/ Persona të armatosur hyjnë në spital dhe tentojnë ta rrëmbejnë
Persona të armatosur kanë sulmuar spitalin në veri të Sirisë, ku po mbahet foshnja që lindi nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur. Lajmin e bëri të ditur një zyrtar, i cili duke folur në kushte anonimiteti, tha se...
Miçigan/ Të shtëna me armë zjarri në Universitet, tre të vdekur. Autori vret veten!
Të paktën tre persona janë vrarë pasi një person i armatosur hapi zjarr në Universitetin Shtetëror të Miçiganit (MSU). Policia bëi të ditur se edhe i dyshuari kishte vdekur nga një "plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri". Po ashtu pesë...
“NYT” çon në gjykatë Komisionin Europian/ Çfarë fshihet pas mesazheve të von der Leyen me CEO-n e Pfizer?
New York Times po e çon Komisionin Evropian në gjykatë, pasi ky i fundit ka refuzuar të nxjerrë mesazhet e shkëmbyera midis Ursula von der Leyen dhe CEO-s së Pfizer, Albert Burla në lidhje me furnizimin e BE-së me miliona...
Tërmeti ndez ndjenjat kundër refugjatëve/ Sirianët e pastrehë dëbohen nga kampet e strehimit
Tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka nxitur pakënaqësi në mesin e disa turqve për miliona refugjatë sirianë në vendin e tyre, të cilët akuzohen për plaçkitje në mes të shkatërrimit dhe kaosit. Shumë turq në qytetet e prekura...
VIDEO/ Reagimi i gruas së Erdoganit kur pa se në vend të një fëmije po përkëdhelte një burrë xhuxh
Gruaja e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Emine, u vu në siklet teksa ishte me të në një vizitë në qytetin Kahramanmaras, i cili ndodhet në provincën Hatay, që u godit nga tërmeti vdekjeprurës. Ngjarja ka ndodhur kur Emine Erdogan...
Turqi/ Një 13-vjeçar nxirret i gjallë nga rrënojat 182 orë pas tërmetit
Ekipet e shpëtimit nxorrën të gjallë një djalë 13-vjeçar nga rrënojat e një ndërtese të shembur, 182 orë pas tërmetit të së hënës së kaluar në provincën Hatay të Turqisë. Pamjet e publikuara nga Reuters tregojnë adoleshentin duke mbajtur dorën...
“Balonat i dërguan UFO-t?” Gjenerali amerikan shtang me përgjigjen: Nuk përjashtoj asgjë!
Gjatë gjithë fundjavës, zyrtarët amerikanë po përpiqeshin të identifikonin tre objektet e paidentifikuara që u rrëzuan mbi SHBA dhe Kanada ditët e fundit. Sidoqoftë, përgjigja e dhënë nga gjenerali Glenn VanHerk, komandant i Komandës Veriore të Forcave Ajrore, shkaktoi një...
Fotoja që po bën xhiron e rrjetit/ Gjithë pallatet të shembur, në këmbë vetëm godina e inxhinierëve të ndërtimit
Zemërimi i shoqërisë turke sa vjen e rritet për mungesën e plotë të mbrojtjes antisizmike të godinave që dukej sikur ishin prej letre e që u shembën nga tërmeti apokaliptik i disa ditëve më parë. Ndërkohë vëmendjen është duke e...
Studimi/ Zbulohet proteina që bllokon infeksionin Covid-19 në mushkëri
Shkencëtarët në Australi, Britani dhe SHBA kanë zbuluar një proteinë në mushkëri që bllokon infeksionin covid-19 dhe formon një pengesë natyrore mbrojtëse në trup kundër koronavirusit. Vlerësohet se jo të gjithë njerëzit e kanë këtë proteinë në të njëjtën masë,...
Shumë njerëz kërkojnë azil në vendet e saj/ BE planifikon kontrolle më të ashpra kufitare
Udhëheqësit e BE-së kanë rënë dakord të forcojnë kontrollet kufitare për të ndaluar njerëzit që përpiqen të hyjnë. Këtë zotim ata pretendojnë se do ta mbajnë duke dhënë më shumë fonde për kamerat, dronët dhe kullat e vrojtimit në kufijtë...
VIDEO shokuese/ Pallati i shembur nga tërmeti ishte pa themele fare
Në një video që qarkullon në internet, e publikuar nga gazeta turke Sabah, kapet reagimi i dy burrave kur shohin një ndërtese pesëkatëshe të shembur bllok dhe ku duket qartazi se themelet e saj janë inekzistente. Dy burrat mund të...
Operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi/ 132 orë pas tërmetit dëgjohen ende zërat e të mbijetuarve
Prej orës 16:30 pasdite, në rrënojat e Antalisë, të shkatërruar nga tërmeti 7.8 Rihter, në provincën Hatay të Turqisë, është duke u zhvilluar një operacion madhor shpëtimi. Sipas mediave të huaja, zërat e të mbijetuarve që bënin thirrje për ndihmë...
Ka ende shpresë! Dy gra u nxorrën të gjalla nga rrënojat 122 orë pas tërmetit
Ekipet e shpëtimit në Turqi nxorrën të gjalla dy gra nga rrënojat e ndërtesave të dëmtuara ku qëndruan për 122 orë pas tërmetit vdekjeprurës të së hënës. Kujtojmë se më shumë se 24,150 njerëz kanë humbur jetën në Turqinë jugore...
Po arratisej në Mal të Zi, arrestohet në aeroportin e Stambollit ndërtuesi i kompleksit luksoz me 12 kate që u shemb
Një kompleks pallatesh i quajtur “Rilindja” në Turqinë juglindore, u shemb plotësisht nga tërmeti i fundit, duke lënë mbi 800 njerëz të bllokuar ndërmjet rrënojave. Kompleksi kishte 250 apartamente dhe ndodhej në provincën Hatay. Ndërtuesi i kompleksit, një biznesmen i...
Rusia godet me raketa termocentralet ukrainase/ Nevrikoset Zelensky: Putin, një “dragua” që nuk ngopet kurrë!
Mëngjesin e ditës së sotme (e premte, 10 shkurt 2023) Kievi është zgjuar nën kërcënimin e shpërthimeve. Nga ana tjetër administrata lokale qetësoi qyretarët se në kryeqytet ishin aktivizuar mbrojtjet kundërajrore. Operatori i rrjetit elektrik të Ukrainës Ukrenergo tha se...
“Mea culpa” nga Erdogan: Ndihma për viktimat e tërmetit nuk arriti aq shpejt sa pritej
“Ndihma nuk arriti aq shpejt sa pritej", pranoi për herë të parë sot presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, pesë ditë pas tërmetit vdekjeprurës me magnitudë 7.8 ballë. "Fatkeqësia preku aq shumë ndërtesa sa për fat të keq, ne nuk ishim...
Ky është vendi i parë në botë, që dëshiron të shfuqizojë ditën e Shën Valentinit
Bordi shtetëror i mbrojtjes së kafshëve në Indi u ka kërkuar qytetarëve që të festojnë 'Ditën e Përqafimit të Lopës' më 14 shkurt të këtij viti, në vend të Ditës së Shën Valentinit. Në një deklaratë zyrtare të lëshuar të...
Rusia nuk pyet! Për të goditur Ukrainën fluturon raketat mbi Moldavi dhe afër Rumanisë
“Dy raketa ruse kaluan nëpër hapësirën ajrore të Rumanisë dhe Moldavisë përpara se të hynin në Ukrainë të premten”, tha zyrtari i lartë ushtarak ukrainas. Valery Zaluzny, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, tha se dy raketa...
Ndodh mrekullia në Turqi/ Pas 104 orësh bllokuar nën rrënoja shpëtohet gruaja 40-vjeçare
Një grua u nxor e gjallë në Kirihan të Turqisë sot nga një ekip ushtarësh gjermanë, pas 104 orësh që u zu poshtë nën rrënoja nga tërmeti apokaliptik. Shpëtimtarët gjermanë e ngritën me kujdesin 40-vjeçare Zeynep Kahraman në një barelë...
52 orë nën rrënoja/ Momenti kur 8-vjeçari shpëtohet dhe përqafon nënën e tij
Një seri fotosh dramatike tregojnë 8-vjeçarin Yigit Cakmak duke u nxjerrë nga rrënojat nga punonjësit e urgjencës në Hatay, Turqi, 52 orë pas tërmetit fqë goditi rajonin. Fotografi i Getty, Burak Kara, ka kapur fotot e Çakmakut teksa është nxjerrë...
Mori kritika për përballimin e katastrofës/ Erdogan bllokon Twitter-in
Operatorët kryesorë celularë të Turqisë nuk kanë qenë në gjendje të hyjnë në Twitter. Kujtojmë se qeveria turke ka marrë kritika të shumta në media sociale për mënyrën se si është përgjigjur ndaj sfidave të paraqitura nga tërmeti vdekjeprurës 7.8...
VIDEO/ Publikohen pamjet ku trupat ruse rrahin komandantin e plagosur
Ukraina ka publikuar pamje ku duken luftëtarët rusë duke tërhequr zvarrë komandantin e tyre të plagosur rëndë nga fusha e betejës dhe më pas duke e rrahur atë dhunshëm me lopata. Një dron ukrainas kapi incidentin pranë qytetit lindor të...
Lanë pas mijëra viktima/ Dhjetë tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të
Me numrin e viktimave dhe të plagosurve që rriten çdo orë, tërmeti në Turqi dhe Siri është tashmë ndër dhjetë më vdekjeprurësit e shekullit të 21-të. 2004: 230,000 të vdekur në Azinë Juglindore Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me...
Tërmetet/ Parashikimi i sizmiologut: Viktimat do shkojnë deri në 15000. Rrezikohet edhe termocentrali bërthamor
Tragjik i numrit të viktimave të tërmeteve të forta që goditën Turqinë dhe Sirinë Veriore dje, e hënë 6 shkurt 2023, është përsëri në rritje. Në një prononcim për mediat e huaja sizmologu Akis Tselentis tha se numri i viktimave...
OJQ-të e përfshira në skandalin “Katargate” financoheshin me paratë e BE-së
Eurodeputeti italian i Grupit të Identitetit dhe Demokracisë, Marco Zanni, bëri ankesa serioze për financimin që BE i ka bërë OJQ-ve të përfshira në Katargate. Në një pyetje me shkrim drejtuar Komisionit, ai ka implikuar Madalena Kaili, motrën e ish-zëvendëspresidentit...
British Columbia bëhet provinca e parë në Kanada që dekriminalizon kokainën dhe heroinën
British Columbia është bërë provinca e parë në Kanada që ka dekriminalizuar kokainën, heroinën dhe metamfetaminën për banorët e saj. Personat mbi 18 vjeç nuk do të akuzohen më ose nuk do t'u sekuestrohet droga nga policia, për sa kohë...
Kompjuteri tregon se si do të dukej Egjipti i lashtë në kohët e sotme
Përdorimi i Inteligjencës Artificiale për të gjeneruar imazhe apo informacione të ndryshme është rritur së tepërmi kohët e fundit. Së fundmi algoritmit i është dhënë si “detyrë” që të tregojë se si do të dukej Egjipti i lashtë në ditët...
Tërmeti apokaliptik me mbi 2500 viktima/ Erdogan shpall 7 ditë zie kombëtare
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur shtatë ditë zie kombëtare pas tërmeteve vdekjeprurëse, më të fortit në një shekull, që lanë mijëra të vdekur në Turqinë juglindore dhe në Sirinë veriperëndimore. “Për shkak të tërmeteve të ndodhura në vendin...
Tragjedia ajrore me 72 viktima/ Kutia e zezë zbulon çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit
Avioni që u rrëzua më 15 janar në Nepal, duke vrarë 72 persona, pësoi një humbje të plotë të fuqisë së motorit gjatë uljes. Kështu deklaroi sot komiteti i ekspertëve të caktuar nga qeveria për të hetuar shkaqet e tragjedisë...
Tërmeti i rëndë në Turqi/ Erdogan jep deklaratën e parë dhe parashikon rritjen e numrit të viktimave
Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri ka arritur në 2500 nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi sot (6/2) Turqinë juglindore, i cili u ndje deri në Egjipt dhe Irak. Tërmeti ishte me qendër në provincën Kahramanmaras dhe...
“Kishte fuqinë e 130 bombave bërthamore”/ Si pasojë e tërmetit pllaka tektonike arabe u zhvendos tre metra
Tërmeti apokaliptik i ka marrë jetën më shumë se 2500 njerëzve në Turqi dhe Siri. Me numrin tragjik të viktimave që po rritet çdo orë, ekspertët po përpiqen të shpjegojnë se si është shkaktuar fenomeni dhe sa do të prekë...
Tërmeti apokaliptik në Turqi dhe Siri/ Shkon në 2500 numri i viktimave, vazhdojnë përpjekjet për shpëtim
Më shumë se 2,500 njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë, në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Zyrtarët vazhdojnë të përditësojnë...
BE zbaton vendimin për ndalimin e importit të naftës ruse
Duke filluar nga dita e sotme, Bashkimi Evropian zbaton një vendim për ndalimin e importit të naftës që vjen nga Rusia. 27 vendet e Bashkimit Evropian kanë ndërmarrë hapin për të ulur më tej varësinë e tyre energjetike nga Moska....
Skandali në BE/ Pantzeri “djeg” ish-nënkryetaren e PE dhe liron bashkëpunëtorët e tij
Pozicioni i Eva Kailit, ish-nënkryetares së Parlamentit Europian, përballë drejtësisë belge po bëhet gjithnjë e më i vështirë. Kjo për shkak të dëshmisë që ka dhënë para prokurorëve të Brukselit organizatori i dyshuar i “Qatargate” Antonio Pantzeri. Ish-deputeti italian ka...
VIDEO/ Pak çaste pas ngritjes, shpërthen në flakë avioni me 321 pasagjerë në bord
Një zjarr ka rënë në motorin e një avioni rus që transportonte 321 pasagjerë nga Phuket, Tajlandë për në Moskë. Ngjarja ka ndodhur gjatë ngritjes së tij, siç raportojnë agjencitë ndërkombëtare. Motori i Boeing 767-306ER me 309 pasagjerë dhe 12...
SHBA shkatërroi balonën kineze, vjen reagimi i Pekinit: Rrëzimi i saj, shkelje e rëndë!
Ministria e Jashtme kineze në një deklaratë të lëshuar sot ka dënuar veprimin e SHBA për rrëzimin e balonës kineze. Baloni kinez spiun u pa në hapësirën ajrore mbi Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave përpara se Uashingtoni...
“Më premtoi se nuk do ta vriste Zelenskyn”/ Zyrtari zbulon çfarë foli me Putin pak ditë pas shpërthimit të luftës
Ish-kryeministri izraelit, Naftali Bennett ka thënë në një intervistë se Vladimir Putin i tha atij se nuk do të përpiqej të vriste presidentin ukrainas, Volodimir Zelensky, një premtim i bërë gjatë një udhëtimi në Moskë menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën...
Historia frymëzuese/ Kush është Irena, vjaza që shpëtoi 2500 fëmijë nga nazistët?
Irena Sendler ishte një punonjëse sociale polake, infermiere dhe drejtoreshë e departamentit të fëmijëve të Zegota, Këshilli Polak për Ndihmën e Hebrenjve (një grup rezistence gjatë Luftës së Dytë Botërore). Ajo është një personalitet, jeta e së cilës është një...
Tragjedi në Greqi/ Fundoset gomonia me 39 emigrantë! Dy të vdekur dhe disa të zhdukur
Një gomone me 39 persona është fundosur në ujërat greke. Mediat fqinje raportojnë se trupi i pajetë i një gruaje dhe një fëmije është gjetur, ndërsa janë duke vijuar kërkimet për personat e zhdukur. Dy viktimat u gjetën në zonën...
Turqia refuzoi riciklimin, merret vendimi që areoplanmbajtësja të fundoset
Në brigjet e Brazilit, një aeroplanmbajtëse e mbushur me një sasi asbesti kancerogjen, do të fundoset, pasi riciklimi i tij, që do të bëhej në Turqi, u ndalua dhe asnjë qeveri nuk dëshiron ta marrë përsipër. Në vitin 2021, kompania...
Greqi/ 22-vjeçari përdhunohet nga transgjinori që u hoq si grua
Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Greqi. Një 22-vjeçar thotë se është përdhunuar nga një transgjinor, me të cilin kishte lënë takim. Ai rrëfeu se nukne dinte që ai ishte transgjinor, pasi i ishte ishte paraqitur si...
VIDEO/ Merr flakë treni në ecje, udhëtarët dalin të tmerruar
Udhëtarët u detyruan të zbrisnin me shpejtësi nga një tren që mori flakë në Kent. Zjarri, në një tren juglindor të nisur për në Londër, ka rënë dje pasdite. Ngjarja e frikshme u kap në video dhe tregoi pasagjerët duke...
“Tullumbace vëzhgimi! Na ka shkelur hapësirën ajrore”/ Pentagoni hedh poshtë pretendimet e Kinës për balonën
“Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e Republikës Popullore të Kinës. Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi”, kështu është shprehur sekretari i Shtypit i Pentagonit, Gjenerali Pat Ryder. Ai ka mohuar kategorikisht  pretendimin e...
100 ditët e para të Elon Musk në Twitter dhe gjithçka ‘është rrëmujë’
Elon Musk, kreu i vetë-emëruar i kompanisë së tij të mediave sociale, është takuar me YouTuber-in e krahut të djathtë Dave Rabin në selinë e Twitter. Në atë takim, sipas Rubin, Musk i dha atij një paraqitje për gjendjen e...
Ky është vendi i parë në botë që ofron 500 mijë bileta avioni falas
Me bileta ajrore falas për në Hong Kong. Administrata e rajonit autonom kinez po kërkon të tërheqë turistë pas një periudhe të gjatë izolimi për shkak të masave të rrepta për covid. Ish-kolonia britanike planifikon të shpërndajë 500 mijë bileta,...
Samiti në Kiev/ BE-ja pritet t’i premtojë Ukrainës mbështetje, por jo anëtarësim të shpejtë
Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan të premten në mëngjes, ndërsa liderët e Bashkimit Evropian dhe Ukrainës u mblodhën për një samit në Kiev ku pritet të jepen premtime për mbështetje të mëtejshme, por jo premtim për anëtarësim të shpejtë...
68-vjeçari me 12 gra dhe 578 nipër e mbesa vendos të mos ketë më fëmijë
Musa Hasahya Kasera ka aq shumë fëmijë sa nuk mund t'i kujtojë emrat e shumicës së tyre. Fshatari nga Uganda thotë se nuk do të ketë më fëmijë pasi familja e tij e madhe përfshin 12 gra (emrat e të...
Ajo nuk pranoi të lidhej me të, burri padit shoqen dhe i kërkon 3 milion dollarë
Një burrë nga Singapori ka paditur shoqen e tij pasi ajo nuk iu përgjigj ndjenjave të tij duke dashur të mbeteshin vetëm miq. Burri i quajtur K. Kawshigan po kërkon 3 milion dollarë nga shoqja e tij Nora Tan për 'traumë...
Vrasësi serial “nr.1” i Anglisë dhe i burgosuri më jetëgjatë do të lirohet nga burgu
Një nga vrasësit më të egër dhe më të rrezikshëm në Mbretërinë e Bashkuar do të lirohet me kusht në fund të këtij viti. Patrick Mackay ka qenë i burgosur për 47 vite, duke e bërë atë të burgosurin më...
Rrëfimi i ish-oficerit të ushtrisë ruse për BBC: Trupat tona torturuan ukrainasit!
Në një sërë zbulimesh për torturat dhe përgjithësisht sjelljet e dhunshme të ushtrisë ruse në Ukrainë kanë dalë në dritë. Së fundmi ishte një ish-oficer i Rusisë, i cili shkoi në BBC dhe bëri një rrëfim, pasi u largua nga...
Rreth një vit nga fillimi i bombardimit të Ukrainës/ BE paralajmëron sanksione të tjera ndaj Rusisë
Bashkimi Evropian do të ketë gati një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë më 24 shkurt, ditë kur bëhet një vit nga fillimi i luftës në Ukrainë. Kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha se tavani i çmimit...
Historia në Itali që pasoi një vendim të rëndësishëm! Gjykata vendos në favor të fëmijëve që nuk duan të shohin gjyshërit
Gjykata e lartë e Italisë ka vendosur që fëmijët nuk janë të detyruar të shohin gjyshërit e tyre nëse nuk dëshirojnë ta bëjnë këtë. Vendimi i Gjykatës së Lartë të Kasacionit ka të bëjë me ankesën e prindërve të dy...
Dy majmunët e rrallë që ishin zhdukur nga kopshti zoologjik gjenden të gjallë
Dy majmunë të rrallë që u zhdukën në mënyrë misterioze në fillim të javës nga kopshti zoologjik i Dallasit, pasi dikush i ngacmoi kafazin, janë gjetur të gjallë dhe tashmë janë kthyer në “shtëpinë” e tyre. Lemurët perandorakë u panë në...
Ç’po ndodh? Bashkimi Europian “ngrin” pranimin e Ukrainës
Zyrtarët e lartë evropianë do të udhëtojnë në Ukrainë këtë javë për një samit dy-ditor në Kiev më 9 dhe 10 shkurt, por ata duket se nuk po i bëjnë asnjë premtim vendit të shkatërruar nga lufta se së shpejti...
SHBA/ Të shtëna me armë në stacionin e metrosë, vdes punonjësi, plagosen tre të tjerë
Një punonjës i Metro-së vdiq në një incident me të shtëna, që ndodhi sot në mëngjes në stacionin e metrosë Potomac Avenue, ku mbetën të plagosur gjithashtu tre të tjerë. Policia tha se një person është arrestuar, ndërsa u pezullua...
Moskë/ Gruaja që shpëtoi viçin nga therja arrestohet, pasi e nxorri shëtitje në shesh
Një grua amerikane u arrestua dhe u gjobit nga një gjykatë ruse, për ecjen e një viçi në Sheshin e Kuq të Moskës. Ajo pretendon se e kishte blerë atë për ta shpëtuar nga therja, raportuan mediat shtetërore ruse. Alicia...
Në kërkim të dokumenteve të klasifikuara/ FBI-ja mësyn në shtëpinë e pushimeve të Joe Biden
Ditën e sotme, agjentët e FBI-së kanë kontrolluar shtëpinë e presidentit Joe Biden në Rehoboth Beach, Delaware, për dokumente të klasifikuara. Burime për NBC News thanë se kërkimi ishte pa arsye dhe konsensual. Avokati personal i Biden, Bob Bauer, tha...
VIDEO/ Momenti kur shoferi i dehur përplas vajzën 5-vjeçare, por shpëton për mrekulli
Një vajzë 5-vjeçare, e cila ishte ulur në trotuar në një vazo të madhe lulesh për të luajtur është përplasur nga një makinë. Shoferi i dehur e mori para vajzën duke e përplasur në xhamin e një dyqani aty pranë....
Aktori i famshëm akuzohet për trafik dhe sulm seksual ndaj vajzave të mitura, më e vogla ishte 13 vjeç!
Një ish-aktor, i cili u shfaq në filmin jashtëzakonisht të suksesshëm të vitit 1990 "Dances with Wolves", u arrestua  nga policia e Las Vegasit me akuzën e shfrytëzimit seksual të vajzave të mitura për gati dy dekada. 46-vjeçari indian, Nathan...
Meteori ndriçon qiellin në Rusi, kthen “natën në ditë”
Një meteor i madh që dyshohet se ka përmasa nga një deri në pesë metra është parë në qiell mbi qytetin siberian të Rusisë Krasnoyarsk. Autoritetet ruse kanë publikuar pamjet e një topi zjarri që fluturonte mbi qytet duke dhuruar...
Pajisja dixhitale parashikon se kur mund të fillojë Lufta e Tretë Botërore
Frika për një luftë të gjithanshme midis NATO-s dhe Rusisë për mbështetjen perëndimore për Ukrainën po rritet. Por askush nuk e di me siguri se kur, apo edhe nëse, Lufta e Tretë Botërore do të shpërthejë në të vërtetë. Një...
Testi i shpejtë kundër covid/ A është ende efektiv pas kaq shumë mutacioneve?
Nuk janë të pakta rastet e pacientëve me Covid-19 , të cilët, pavarësisht simptomave, rezultatet e para të testit të shpejtë rezultuan negative. Madje u deshën disa ditë që në testin e tyre të shfaqej vija e kuqe e dyfishtë....
Raporti/ Transparency International zbulon cilat vende janë më të korruptuara në BE
OJQ-ja Transparency International publikoi sot raportin e saj të ri (Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit 2022) me renditjen globale të vendeve, nga më pak tek ato më shumë të korruptuara, për vitin që kaloi. Sipas asaj që theksohet në raport,...
U filmuan duke kërcyer në publik/ Çifti dënohet me 10 vjet burg secili
Një gjykatë iraniane ka dënuar me më shumë se 10 vjet burg secili, një çift të ri që kërcenin para një prej monumenteve kryesore të Teheranit në një video që shihet si një simbol i kundërshtimit të regjimit. Astiyazh Haghighi...
Nxënësit i ndryshojnë jetën shokut të klasës, i ndërtojnë vetë një dorë robotike
Një grup studentësh kanë ndryshuar përgjithmonë jetën e një shoku të klasës duke i ndërtuar atij një dorë robotike. Nxënësi Sergio Peralta fillimisht u përpoq të fshihte deformimin e tij kur filloi vitin e ri në shkollën e mesme Hendersonville...
Kina ndryshon ‘mendje’, çiftet mund të bëjnë fëmijë sa të duan
Çiftet në provincën Sichuan të Kinës do të lejohen të kenë aq fëmijë sa të duan, pasi vendi vazhdon të përpiqet të kontrollojë popullsinë në rënie. Vitin e kaluar, popullsia në Kinë ra për herë të parë në 60 vjet....
Avioni fluturon për 13 orë drejt Zelandës së Re, por i ul pasagjerët sërish aty ku i mori
Pasagjerët e një avioni të linjave Emirates që fluturonte drejt Auckland në Zelandën e Re, janë shtangur, pasi ishin ngritur të premten nga Dubai, por pas rreth 13 orë fluturimi u ulën përsëri në të njëjtin aeroport. Avioni ishte ngritur...
Video-përgjim/ Pfizer po nxjerr një mutacion covidi për të shitur vaksinat?
Dyshime në lidhje me praktikat e Pfizer po ngrihen nga një video që tregon një ekzekutiv farmaceutik që mburret se si kompania po eksploronte shtamet e qëllimshme mutuese të koronavirusit për të përfituar nga vaksinat e ardhshme të mRNA. Në...
Në 2020 OBSH shpalli emergjencë shëndetësore/ 7 mln viktima në 3 vite nga Covid
Më 30 janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë dha alarmin për një virus të ri të panjohur dhe vdekjeprurës, duke e shpallur atë një emergjencë shëndetësore globale. “Gjatë javëve të fundit, ne kemi qenë dëshmitarë të shfaqjes së një patogjeni...
Pakistan/ Sulm terrorist në një xhami, vdesin 33 persona, plagosen 150 të tjerë
Një sulm vdekjeprurës ka ndodhur brenda një xhamie të mbushur plot me njerëz në qytetin veriperëndimor pakistanez të Peshawarit. Mediat e huaja raportojnë se të paktën 33 persona kanë humbur jetën dhe rreth 150 të tjerë kanë mbetur të plagosur....
Studimi: Meshkujt kalojnë 7 orë në vit të fshehur në banjo për pak qetësi e paqe
Sipas një studimi të kohëve të fundit, meshkujt kalojnë rreth 7 orë në vit duke u fshehur në banjë për pak "qetësi dhe paqr". Sipas një studimi, një e treta e meshkujve britanikë pranojnë se fshihen në banjat e tyre...
Fqinjët dëgjonin zëra/ Teoricieni konspirativ mbante të mbyllur në bodrum gjashtë fëmijë
Rasti me ndalimin e gjashtë fëmijëve, as pesë vjeç, në një bodrum në Austri ka shkaktuar zemërim. Fëmijët, të cilët thuhet se janë nga Britania, u gjetën në shtëpinë e një teoricieni konspirativ 54-vjeçar dhe gruas së tij. Familja, e...
Gruaja kap mat të shoqin me një vajzë, ia gjeti fotot në telefon
Një grua tajlandeze hyri në një shtëpi publike në qytetin Phuket dhe nuk u përmbajt fizikisht ndaj një punonjëseje me të cilën burri i saj kishte lidhje. Në video shihet gruaja teksa i tërheq peshqirin, me të cilin ajo kishte...
45-vjeçari shpenzon 2 milionë $ për t’u dukur si 18-vjeç, do të shmangë plakjen
Një manjat teknologjie po shpenzon pasurinë e tij për të shmangur procesin e plakjes. Bryan Johnson, 45 vjeç, shpenzon 2 milionë dollarë në vit për një ekip prej më shumë se 30 mjekësh dhe ekspertësh mjekësorë që mbikëqyrin dhe testojnë...
Ishte ndërtuar në në vitet 1800/ Shkrumbohet nga flakët kisha historike në Londër
Kisha historike e Shën Markut, në zonën e St John's Wood të Londrës veriperëndimore, u përfshi nga flakët në orën 23:20 të së enjtes. Në vendngjarje kanë shkuar 80 zjarrfikës me 12 automjete, të cilët tre orë më vonë kanë...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit