Kuriozitete
(Duoyin) Tik Tok-u kinez më edukativ! Amerikanët të shqetësuar: Kina na merr të dhënat!
Mediat në Amerikë, pas projektligjit nga Dhoma e Përfaqësuesve në lidhje me ndalimin e Tik-Tokut janë duke investiguar se si përdoret Tik-Tok në Kinë dhe si përdoret në gjithë pjesën tjetër të botës. Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës...
Pas mediave të huaja edhe shqiptari publikon videon: Shihni renë që duket si Donald Trump
Pak ditë më parë u bë virale në media një video ku tregohej se si një re në qiell kishte marrë formën e portretit të Trump. Këtë pamje e ka kapur edhe një qytetar në Shqipëri. Ai na tregon një...
E pabesueshme! Arrestohet një ari në Kaliforni
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Kliforni. Hank the Tank, ariu hajdut që hyri në 21 shtëpi në Kaliforni në kërkim të ushqimit, është arrestuar në Kolorado. Ariu është përgjegjës për të paktën 21 vjedhje të shtëpive të konfirmuara nga ADN-ja...
Shezlongët deri në 700 euro/ Ja cilat janë plazhet më të shtrenjta në Europë, përfshihet edhe Shqipëria
Në vendin tonë por edhe në shumë shtete të tjera, në këtë vit janë rritur ndjeshëm çmimet në plazhe, sidomos kur flitet për shezlongët. Shpesh turistët ankohen dhe për këtë  Daily Mail ka shkruar një artikull të veçantë. Në artikull thuhet se...
Ekziston një qytet ku njerëzit jetojnë nëntokë
Është më ai rralli, më poshtë do të njihni qytetin e jashtëzakonshëm, ku gjithçka ndodhet nëntokë. Coober Pedy ndodhet në Australi, me një popullsi prej rreth 2500 banorësh që jetojnë nëntokë. Në dimër, kjo mënyrë jetese mund të duket e çuditshme. Por...
Shumë më i hershëm se dinosaurët, zbulohet kandili i detit 505 milionë vjeçar
Kandili i detit më i vjetër i gjetur ndonjëherë deri më tani quhet Burgessomedusa phasmiformis. Ai notonte shumë përpara se të shfaqeshin dinosaurët.  Ai u zbulua në një fosil që daton 505 milionë vjet më parë dhe u gjet në...
Këngët shqiptare bëjnë bujë në Zvicër
Teksa muzika angleze po humbet popullaritetin në Zvicër, këngët shqiptare po bëjnë bujë. Këtë e tregon statistikat e transmetimit për gjysmën e parë të vitit të publikuara nga “Luminate”. “Tagesanzeiger” tregon të dhënat për Zvicrën. Gjuhët më të njohura janë, anglishtja (60...
Implantet e gjirit e verbuan, britanikja: Ndihesha sikur po vdisja ngadalë
Një nënë britanike tregon ngjarjen e tmerrshme me të cilën u përball. Ajo thotë se mbeti e verbër përkohësisht pasi bëri operqcion për të vendosur implante gjoksi me madhësi DD në moshën 19-vjeçare. Danielle Sheehan, tani 32 vjeç, i kishte...
Lëshon energji/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e pazakontë në galaktikën tonë
Astronomët kanë pikasur një objekt misterioz në galaktikë. Objekti, ndryshe nga çdo gjë që shkencëtarët kanë parë ndonjëherë, lëshonte një sasi gjigante energjie në një frekuencë prej tre herë në orë për një periudhë kohore. Gjatë orbitës në hapësirë, objekti...
Ky njeri ka dhuruar gjak çdo javë për 64 vjet, falë tij kanë shpëtuar 2.4 milionë foshnja
James Harrison, i njohur si "Njeriu me krahun e artë", ka dhuruar gjak çdo javë për 64 vjet. Sipas Shërbimit Australian të Gjakut të Kryqit të Kuq, veprimet e Harrison kanë shpëtuar jetën e më shumë se 2.4 milionë foshnjave...
Ish-agjenti i inteligjencës amerikane: Alienët ekzistojnë, unë mund ta vërtetoj
Ish-agjenti i inteligjencës amerikane, David Grusch, dëshmoi gjatë seancës dëgjimore të UFO-ve në Kongres se Alienët ekzistojnë. Ai thotë se e konfirmon ekzistencën e alienëve përmes shikimeve të UFO-ve dhe rikuperimit të avionëve të tyre me mbetje biologjike. Gjatë dëshmisë...
Çmenduri! Burri që harxhoi 15,000£ për t’u bërë qen, del shëtitje dhe ka zënë miq njerëz
Fantazia dhe sjelljet e njerëzve në kohët e fundit kanë arritur në pika nga më të çuditshmet. I padëgjuar ndonjëherë është edhe rasti i fundit. Dailymail shkruan se një burrë që i donte shumë qentë kishte shprehur shpesh në internet...
Fansat zbulojnë një gabim historik në filmin “Oppenheimer” të Christopher Nolan
'Oppenheimer' është një film thriller epik biografik i vitit 2023, shkruar dhe drejtuar nga Christopher Nolan. Filmi është bazuar në biografinë "American Prometheus" të vitit 2005 nga autorët Kai Bird dhe Martin J. Sherëin. Në këtë film tregohet jeta e...
Arkeologët zbulojnë portën që përdorej për të thirrur të vdekurit
Një studim i fundit zbulon se një shpellë e madhe në Izrael, e njohur si Shpella e Te’omimit, dikur konsiderohej si një portë për në botën e krimit nga një kult i veçantë gjatë kohës romake. Arkeologët shqyrtuan objekte të ndryshme të zbuluara...
Parashikon tërmetet/ Një grup zhytësish kanë arritur të fotografojnë peshkun më të madh në botë ‘Remo’
Një grup zhytësish italian ishte protagonist i një pamjeje të jashtëzakonshme. Ata patën fatin të shihnin të gjallë dhe të preknin Peshkun “Remo”, një nga kafshët më të rralla në planet si peshku kockor më i madh në botë, ai...
Opsion i ri për krijimin e familjes! ‘Conception’ synon të kirjojë vezë njerëzorë që rriten në laborator
Conception, një startup bioteknologjik me bazë në San Francisko, po punon në një teknologji novatore të quajtur gametogenesis in vitro që synon të krijojë vezë njerëzore në laborator. Qëllimi i kompanisë është të ofrojë opsione të reja për njerëzit që...
Adoleshenti shqiptar akuzohet se hakeroi dhe përdori kodet e lojës Grand Theft Auto VI
Ndërsa vendi jonë është cenuar nga të ashtuquajturit hakera irnaian, hakerat shqiptarë po bëjnë namin jashtë trojeve. Kujtojmë se më 18 shtator 2022, hakeri “teapotuberhacker” publikoi disa video të ndryshme që ishin fragmente reale nga loja Grand Theft Auto VI,...
Duket tamam si një sirenë, fotot e këtij skeleti po bëjnë xhiron e rrjetit
Ndërsa jemi mësuar që sirenat t’i shohim vetëm nëpër filma e përralla, këto foto që janë publikuar në internet mund të ngjallin dyshime për ekzistencën e tyre. Fotot e një skeleti të dalë në breg të detit duken fiks si...
Ka 26 korsi, kjo është autostrada më e gjerë në botë
Autostrada Katy në Hjuston, Teksas është autostrada më e gjerë në botë. Ajo ka gjithsej 26 korsi, duke përfshirë 12 korsi kryesore, tetë korsi ushqyese dhe gjashtë korsi të menaxhuara. Korsitë e menaxhuara përdoren nga autobusët dhe mjetet e tjera...
Ja cilat kanë qenë dikur profesionet më të çuditshme që tani nuk ekzistojnë më
A e dini se ka pasur disa punë vërtet të çuditshme që nuk ekzistojnë më? Më poshtë po iu listojmë disa prej tyre. Para se të shpikeshin orët elektronike të alarmit, njerëzit merrnin me ‘qira’ di  për t'i zgjuar ato....
Njerëzit kanë kontaktuar me diçka që vjen nga një tjetër sistem diellor
Alienët ekzistojnë? Kjo është një pyetje që vazhdon prej vitesh dhe akoma nuk ka një përgjigje konkrete. Por, zbulimi fundit nga  Profesori Avi Loeb i Universitetit të Harvardit dhe ekipi i tij ngre edhe më shumë dyshime se alienët mund...
Ky burrë shiti gjithçka kishte! Bleu biçikletë, 4 muaj nga India në Suedi për të takuar dashurinë e jetës
Kemi dëgjuar shumë raste kur për hir të dashurisë njerëzit kanë bërë çmenduri nga më të ndryshmet. I tillë është rasti i një burri indian, i cili 40 vjet më parë  mori vendimin që ia ndryshonte jetën e tij. Ai...
Turku ”çmendet” nga vapa, nuk duron dot më dhe gjuan diellin me gurë
Vala e të nxehtit ka përfshirë Europën teksa temperatura që kalojnë 40 gradë. Por, në Şanliurfa të Turqisë situata është më e padurueshme dhe temperatura ka arritur në 45 gradë. Një qytetar atje nuk mundet të duroj më të nxehtin...
OBSH ngre alarmin për ëmbëlsuesin artificial që përdoret te pijet e gazuara: Mund të jetë kancerogjen
  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur alarmin  në lidhje me rrezikshmërinë e ëmbëlsuesit artificial që përdoret gjerësisht në botë, i quajtur “Aspartame”. Në raportin e OBSH-së thuhet se ky solucion mund të ndikojë në shkaktimin e sëmundjeve kancerogjene. “Gjetjet e provave...
Duket i shijshëm! Në Miami krijohet hamburgeri ‘Lionel Messi’
Lionel Messi ka tashmë hamburgerin e vet, në bashkëpunim me një restorant të famshëm dhe që ka një prani të madhe në Florida. Këtë lajme e ka bërë të ditur vetë futbollisti përmes një postimi në Twitter, ku ëhstë publikuar edhe reklama...
Brezi i ri kërkojnë punë të lehta dhe pagë qyl
Në fillimet e viteve 2000  po ecte me shpejtësi ajo lloj kulture kur edhe vajzat e gratë kërkonin të punonin po aq shumë sa burrat, në zyra ku detyroheshin të rrinin në taka dhe me veshje të ngushta serioze. Sepse...
Vapa e padurueshme! Spikeri në Austri hedh ujin mbi kokë gjatë edicionit të lajmeve
I nxehti ka përfshirë të gjithë Evropën dhe temperaturat arrijë mbi 40 gradë Celsius. Për të përballuar vapën shkojnë drejt pishinave apo plazheve. Por, nuk ka asnjë zgjidhje për ata që detyrohen të punojnë edhe në këto ditë të nxehta....
E rrallë! Zvicra ndalon me rregullore fotot kompromentuese të gjimnasteve femra
Ndodh shpesh që fotot e gjimnasteve femra të përdoren për bullizëm apo qëllime të tjera dashakeqëse. Për këtë arsye Federata Zvicerane e Gjimnastikës (STV) i ndalon fotografët të bëjnë foto sugjestive apo kompromentuese sa i përket vajzave të gjimnastikës! Sipas...
Puna online, shqiptarët më të keqpaguarit
Pas pandemisë së  Covid-19 puna online pësoi një rritje të menjëhershme. Por, sërish në vendin tonë ata që punojnë online paguhen më pak se vendet e tjera të rajonit. Të dhënat nga platforma Gigmetar, që mat tregun e punësimit online...
Shtëpia pa dhomë gjumi e tualet shitet për 2 milionë Dollarë
Një varkë në Zelandën e Re e kthyer në një kabinë e cila nuk ka tualet dhe as nuk mund të përdoret për të fjetur  u shit me një çmim marramendës pavarësisht krizës së tregut imobiliar. Kabina nuk ka dhomë...
Kini kujdes! Ky insekt është më helumes se nepërka
Shpesh herë qytetarët i  neglizhojnë pickimet nga insektet, por ndonjëherë këto raste mund të lënë pasoja të rënda. Mjeku toksikolog, Lulëzim Banushaj ka folur në një intervistë televizive lidhur me këtë çështje. Ai theksoi se merimangat e zeza janë bërë...
Edhe për të pasurit është vështirë, këto janë qytetet më të shtrenjta në botë
Indeksi i stilit të jetës Julius Baer rendit 25 qytetet më të shtrenjta në botë duke analizuar shtëpitë, makinat, fluturimet e klasit të biznesit, darkat gustator dhe lukset e tjera të individëve me vlerë të lartë neto me asete bankare...
E pabesueshme! Në të ardhmen shijen e ushqimeve do mund ta ndjejmë nga ekrani celularit
Studentët e “Meiji University” besojnë se në 20 vitet e ardhshme mund të konsumojmë ushqim, shijen e të cilave mund ta provojmë së pari nga ekrani i celularit. Në një raport që ata kanë publikuar thuhet se mund të krijohet...
Koncerti i Enrique Iglesias, biletat arrijnë deri në 2 mijë euro/paketa, mbi 300 euro personi
Në datën 30 qershor do të zhvillohet koncerti i këngëtarit spanjoll Enrique Iglesias në Sheshin Skënderbej, në kuadër të javë spanjolle të kulturës. Biletat për koncertin e tij fillojnë nga 28 euro në zonën e fundit, në zonën e bronxit...
E pazakontë/ Gruaja flet e shqetësuar: Si t’i them vajzës që i vëllai është babai i saj i vërtetë
Sekretet familjare janë ato që lënë pasojë kur zbulohen pas disa vitesh. Një rast i tillë është rrëfyer për “Dear Terapist”  . Një grua ka treguar se 30 vite më parë ajo bashkë me të shoqin vendosën të bënin një fëmijë...
Video/ Dikur ishte lojtar i talentuar te Man. City, sot rregullon projektorët në stadium
Shay Logan është ish- futbollist i klubit nga divizioni i dytë skocez, Cove Rangers, por e filloi karrierën e tij në Premier League me Manchester Cityn  në 2007 dhe luajtite te Grimsby Town, Scunthorpe United, Stockport County dhe Tranmere Rovers përpara...
Ndodh fenomeni i pazakontë, errësohen qiejt e Evropës
Tymi i krijuar nga zjarret e furishime në Kanada, të cilët po vazhdojnë me javë të tëra, kanë kaluar Oqeanin Atlantik dhe ka filluar të errësojë qiejt në Evropën Jug-Perëndimore. Reja e tymit dhe blozës shtrihet për mijëra kilometra nga...
Rikthehet pas 7 vjetësh fenomeni i tmerrshëm, El-Nino mund të sjellë mot ekstrem në gjithë globin
Shumë vende në botë po përballen me përmbytje apo temperatura përvëluese dhe duket se klima ka pësuar ndryshime të mëdha. Sakaq, meteorologët në Azi shprehen se fenomeni El-Nino po rikthehet, duke ngrohur ujërat sipërfaqësore në Paqësorin qendror pas shtatë vjetësh...
Ylli Betelgeuse gati të shpërthejë, si do të ndikonte në Tokë
Ekipi kërkimor i Universitetit të Tohoku në Japoni tregon se  Ylli Betelgeuse ka shtuar 50% shkëlqimin. Supergjigandi i kuq ndodhet rreth 600 vite dritë larg nesh, dhe ka një shkëlqim pothuajse 135 herë më të fortë se Dielli, dhe sipas...
Mbetje të dinosaurve janë zbuluar në Kili
Mbetjet e një dinosauri janë zbuluar në Kili. Dinozauri që shkencëtarët e quajnë ‘Gonkoken nanoi’ peshonte deri në një ton metrikë dhe mund të rritet në një lartësi prej katër metrash. ‘Gonkoken nanoi’ besohet se ka jetuar 72 milionë vjet më...
Interesante! Shkencëtarët krijojnë embrionin njerëzor sintetik
Një grup shkencëtarësh britanikë dhe amerikanë kanë krijuar embrione njerëzore sintetike duke përdorur qeliza burimore, pa përdorur qeliza vezore dhe sperme. The Guardian e raporton këtë, duke marrë njoftimin e Universitetit të Kembrixhit dhe Institutit të Teknologjisë në Kaliforni. Këto...
Në 4 dekada, rreth 195 mijë njerëz kanë vdekur si pasojë e kushteve ekstreme të motit në Europë
Fatkeqësitë natyrore dhe ngjarjet ekstreme të motit shpesh herë kanë shkaktuar viktima në Europë. Agjencia Evropiane e Mjedisit ka raportuar se në katër dekadat e fundit se valët e të nxehtit dhe përmbytjet kanë vrarë rreth 195,000 njerëz dhe kanë...
Taurina ka efekt në zgjatjen e jetës te gjitarët, por pse shtohet tek pijet energjike?!
Shkencëtarët kanë zbuluar se taurina ka përfitime për të zgjatur jetën tek gjitarët. Por pse i shtohet ky suplement pijeve energjike? Edhe pse këto gjendje nuk janë vërtetuar ende nuk janë përsëritur te njerëzit, shpresohet se ato mund të jenë...
Zbulohet telegrami i presidentit amerikan Wilson për Shqipërinë: Mos u ngutni, tregohuni shumë të kujdesshëm
Është zbuluar telegrami i par i presidentit Wilson për Shqipërinë. Këtë telegram ai e ka shkruar  kur ai ishte duke u larguar nga Konferenca e Paqes e Parisit në qershor 1919. Përmbajtja e telegramit ka qenë pak a shumë e...
Më 8 qershor nis Kampionati Europian i Seksit
Mund t'ju duket e habitshme por Suedia e ka kthyer në një lloj sporti marrëdhënien seksuale. Më 8 qeshor do të nis një kampionat europian i cili me disiplina të ndryshme erotike. Deri tani kanë aplikuar 20 pjesëmarrës nga vende...
Ishin UFO? Një disk fluturues u pa mbi rezidencën e Harry dhe Meghan
Konspiracionet për ekzistencën e UFO-ve janë nga më të shumtat. Këtë herë prani e tyre duket se është barë në shtëpinë e Harry-t dhe Meghan-it. Mësohet se  një disk fluturues dyshohet se u pa teksa rrinte pezull pranë rezidencës së...
E pabesueshme! Kompania në Kaliforni prodhon birrë duke përdorur ujin e ndotur të dushit
Pasi  të dëgjoni mënyrën më të fundit se si mund të prodhohet birra, me siguri do të hiqni dorë prej saj. Një firmë në Kalifornia  ka vendosur që të prodhojë birrë nga riciklimi i ujit të ndotur të dushit. Përfaqësuesit...
Fshati më i heshtur në botë, shumica e banorëve janë shurdhë-memec
Dadkhai një fshati më i heshtur në botë. Ai ndodhet në Indi, në majë të një kodre që e rrethojnë Himalajet. Aty jetojnë mbi 300 familje, por nuk dëgjohen zhurma nga fëmijët apo gumëzhima njerëzish. Kjo për shkak se në...
“I kam hasur çdo ditë”/ Piloti: Shumë avionë ushtarakë janë zhdukur
Janë të shumta dyshimet që qarkullojnë se NASA, apo dhe qeveria e ushtria amerikane fshehin diçka rreth ekzistencës së alienëve. Së fundmi, dëshmia e një ish-piloti të forcave amerikanë i ka përforcuar këto dyshime. Ryan Graves ka deklaruar se ha...
22-vjeçarja braktisi shkollën e mjekësisë dhe fiton mijëra dollarë duke shitur pështymën e saj
Zhvillimi i rrjeteve sociale ka sjellë në treg mundësi nga më të ndryshmet për të fituar para. Por, rasti më i fundit është ai më i çuditshmi që keni dëgjuar ndonjëherë. Lad Bible shkruan se një studente e mjekësisë në...
Arrestohet pasagjeri i avionit, që hapi derën në ajër
Kaosi përfshiu udhëtarët e një avioni, pasi një pasagjer hapi derën në ajër pasi kapi levën e urgjencës. Momenti i tmerrshëm u regjistrua ku dukeshin pasagjerët të shtrënguar në vendet e tyre ndërsa një erë e madhe kaloi nëpër avion....
Zbulohet në xhungël një qytet i lashtë Maja që ishte ‘e pamundur për t’u gjetur’
Zbulimi i pabesueshëm i një qyteti të lashtë Maja, i cili dikur ishte 'i pamundur' për t'u gjetur, po ndryshon mënyrën se si njerëzit e kuptojnë se si kanë jetuar njerëzit e qytetërimeve të kaluara. Ata mund të mos kenë...
Gjerdani i humbur u gjet në rrënojat e Titanikut 111 vjet më vonë
E mbani mend gjerdanin e madh, të shkëlqyeshëm dhe shumë të vlefshëm që Rose hodhi në oqean në fund të Titanikut? Epo është  i vërtetë dhe është gjetur. Mirë, gjerdani i vërtetë nuk përmban një diamant të madh blu, por...
Shkencëtarët krijojnë baterinë që mund të karikojë telefonin në 60 sekonda
  Shkencëtarët arritën të krijonin një bateri që mund të rikarikonte plotësisht një smartphone në vetëm 60 sekonda. Të bëra me alumin, ato u sugjeruan si një zëvendësim i mundshëm për shumë bateri, me të cilat njerëzit u është dashur...
Gerard Pique e pranon: Un jam një “kukull” për të dashurën time!
Gerard Pique tani po jeton lirshëm dashurinë e tij me Clara Kia. Ish-futbollisti i Barcelonës u nda nga Shakira, por publiku nuk e la të shijonte momentet me të dashurën akoma edhe sot. Gerard Pique mori shumë mesazhe negative, për...
Koreografi nuk pajtohet me mendimin e kritikes, ia lyen fytyrën me jashtëqitje qeni
Një koreograf është pezulluar nga puna, pasi thuhet se ka lyer me jashtëqitje qeni në fytyrë, një kritike që i kishte bërë vlerësim negativ. Shfaqja e re e Marco Goecke “In The Dutch Mountains” ishte komentuar nga kritikja Wiebke Huster. Ajo...
Nuk është Venecia! Ky është vendi më romantik i Europës, që ia vlen ta vizitoni çift
Shumica prej nesh mund të mos jenë të "entuziazmuar" për ditën e Shën Valentinit, por një gjë është e sigurt, askush nuk do t'i thoshte jo një udhëtimi të qetë e romantik për të dy.  Dhe për shkak se gjërat...
Pse Rihanna nuk u pagua për performancën në Super Bowl?
Rihanna dha një nga performancat më të mira të karrierës së saj në pjesën e parë të finales së Super Bowl, ku këndoi hitet e saj më të mëdha. Po ashtu këngëtarja e njohur ka treguar se është shtatzënë me...
FOTOT/ Biznesmeni e kthen avionin në një vilë luksoze, ku vetëm një natë kushton 7000 $
Të jetosh brenda një aeroplani duket se është një ide që magjeps shumë njerëz, pasi gjithnjë e më shumë persona vendosin të kthejnë një avion që nuk përdoret në shtëpinë e tyre. Dhe ndërsa shumica i drejtohen vetë-ndërtimit dhe DIY,...
Proteo, qeni që shpëtoi mijëra njerëz nën rrënoja, ngordh në krye të detyrës!
Një nga qentë e shpëtimit të ushtrisë meksikane, i quajtur Proteo, ka ngordhur në krye të detyrës, teksa ndodhej në Turqi për operacionet e kërkim-shpëtimit. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Mbrojtjes Kombëtare të vendit, Marcelo Ebrard. Mediat...
TikTok ka një “buton të fshehur” që promovon çdo video që dëshiron të bëhet virale
Për vite me radhë, TikTok ka argumentuar se faqja “For you” është e personalizuar për çdo përdorues dhe rekomandimet për video bëhen nga një algoritëm që "parashikon interesat" bazuar në aktivitetin e tyre të përgjithshëm në aplikacion. Por kjo nuk...
Si e mori emrin Mercedes? Marka që të gjithë e njohin fsheh një histori tragjike
Në 9 shkurt 1846 ka lindur inxhinieri gjerman Wilhelm Maybach, “Mbreti i Dizajnuesve” pas makinës së parë Mercedes. Maybach, djali i një marangozi që jetonte në Shtutgart, mbeti jetim në moshën 10-vjeçare. Miqtë e familjes bënë përpjekje të ndryshme për...
Pak e zgjedhin atë, por kjo është sedilja më e sigurtë në avion!
Çfarë mendoni kur rezervoni një vend në aeroplan? Disa preferojnë sediljet pranë dritares, për të pasur pamje, por edhe qetësinë e tyre. Të tjerët zgjedhin korridorin, për të pasur akses më të lehtë në tualete. Disa synojnë për sediljet e...
“Jeta e saj është në rrezik”/ Të afërmit e Britney Spears ngrenë alarmin për yllin e popit
Britney Spears ka anuluar trajtimin mjekësor, që ishte duke marrë dhe të afërmit e saj thonë se kjo lëvizje mund të jetë kërcënuese për jetën e saj. Ylli i popit asnjëherë nuk ka treguar publikisht ndonjë detaj për sëmundjen e...
Udhëtimi me avion/ Disa gjeste që bëjnë pasagjerët, por që i zemërojnë shumë stjuardesat
Pasagjerët e vrazhdë, pelenat e bebeve dhe udhëtarët që ecin zbathur në aeroplan janë disa nga gjërat që irritojnë stjuardesat. Por edhe disa përpjekje të pasagjerëve për ta bërë më të lehtë punën e ekuipazhit mund të dështojnë. “Cila është...
VIDEO/ Balena bën 800 milje e lidhur me litarë, shpëtohet nga disa peshkatarë
Një balenë është ngatërruar me një litar peshkimi dhe disa materiale të tjera që kanë për peshkim. Balena u pikas nga disa peshkatarë të cilët më pas i erdhën në ndihmë duke e çliruar. Por para kësa CNN ka mësuar...
Madonna shpërfytyrohet nga ndërhyrjet në fytyrë, fansat shokohen me pamjen e saj të re
Madonna është padyshim një nga fytyrat më të famshme dhe më të njohura në planet. Por kur ajo doli në skenë për të dhënë një çmim në Grammy 2023, të dielën mbrëma, edhe fansat e saj më besnikë u trembën...
FOTOT/ Bankierja braktis karrierën dhe kthehet në “dragua”, bën transformimin epik
Ajo e bëri realitet fantazinë e saj për të ndryshuar trupin, por familja nuk e mbështet. Një ish-bankiere, e cila e kishte ëndërr të mbulonte trupin e saj me tatuazhe dhe pirsing, është kthyer në "dragoin e parë pa gjini...
VIDEO e frikshme/ Peshkaqeni shkon afër bregut të detit, qytetarët që po notonin nuk e shohin
Ata nuk e dinin, se përndryshe mund të vdisnin nga infarkti. Notarët në Hillary Dog Beach, në Perth, Australi, po notojnë shumë pranë me një peshkaqen. Shikoni videon këtu dhe do të kuptoni pse ndonjëherë injoranca të shpëton jetën!
Ka 30 vite që punëtorëve në këtë vend nuk iu është rritur rroga
Hideya Tokiyoshi e filloi karrierën e tij si mësues i anglishtes në Tokio rreth 30 vjet më parë. Që atëherë, rroga e tij ka mbetur pothuajse e njëjtë, kështu që tre vjet më parë vendosi të fillonte të shkruante libra...
FOTOT/ Kush është pronarja e vilës superluksoze në Mykonos, ku shkojnë vetëm anëtarët e listës Forbes?
Olga Politis, pronare e kompanisë së menaxhimit të jahteve "Alpha Yacht Services" në Mykonos është pronarja e një super rezidence në ishullin turistik që cilësohet si "Katër stinët private greke". Kjo rezidencë e veçantë, që vetëm anëtarët e listës Forbes...
FOTOT/ Pegasus, superjahti i parë i padukshëm që do të ndërtohet pas disa vitesh
Si rregull, një superjaht që kushton miliona nuk kalon pa u vënë re, prandaj ata që i blejnë shpesh kërkojnë vëmendje. Por ky nuk është rasti për superjahtin e parë të padukshëm, i cili u frymëzua nga stilisti italian Joseph...
Zbuloni disa nga profesionet që rrezikohen të zëvendësohen nga robotët
Që nga publikimi i tij nëntorin e kaluar, ChatGPT i OpenAI është përdorur për të shkruar letra motivuese të rinisë, për të shkruar një libër për fëmijë dhe për disa detyra studentore. Google zbuloi se do të punësonte robotin për...
FOTOT/ Kjo është makina moderne më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand
Chiron ishte një sukses i madh për Bugatti, pasi prodhuesi francez i automjeteve shiti të gjitha makinat, rreth 500 copë. Tashmë kompania ka edhe një arsye tjetër për të qenë krenare pasi arriti të shënojë një rekord, duke shitur në...
VIDEO/ Ben Affleck i ‘betohet’ Jennifer Lopezit se nuk është dehur, por reagimi i saj tregon tjetër gjë
Këngëtarja latine, Jennifer Lopez dhe aktori i famshëm, Ben Affleck u ribashkuan pas dy dekadash dhe kurorëzuan dashurinë e tyre në martesë, në verën e vitit 2022 në Las Vegas. Ata të dy duken shumë të dashuruar në çdo dalje....
VIDEO/ Momenti kur parukieri i shpëton jetën një burri që ishte bllokuar brenda makinës që po digjej
Justin Mouser mbylli sallonin e tij të flokëve, për të shkuar për disa ditë me pushime në Las Vegas javën e kaluar. Krahas ditëve të bukura që kaloi, ai përfundoi edhe duke rrezikuar jetën e tij për të nxjerrë një...
Si kurrë më parë/ Një kometë gjigante ‘aliene’ është nisur drejt diellit
Shkencëtarët kanë vënë re një kometë të madhe, 'aliene' që po shkon drejt diellit. Topi hapësinor 6 kilometra i gjerë, i quajtur 96P/Machholz 1, mendohet të ketë ardhur nga jashtë sistemit tonë diellor dhe po monitorohet nga anija kozmike e...
Nusja thur fustanin e saj të martesës për vetëm 45 ditë, tregon sa i kushtoi
Disa nuse të ardhshme zgjedhin ta bëjnë vetë fustanin e tyre të martesës, qoftë për arsye financiare, qoftë për t'i dhënë një karakter krejtësisht personal pamjes së tyre. Por Veronika Lindberg Heino, ose Kika, mori një vendim vërtet të pazakontë:...
VIDEO/ NASA “gjen” një kokë ariu në planetin Mars
Ndërsa një anije kozmike e NASA-s drejtoi kamerën e saj në sipërfaqen e Marsit, ajo papritmas projektoi "fytyrën e një ariu". Konkretisht, kamera e Mars Reconnaissance Orbiter, e quajtur HiRISE, kapi një imazh të shkëmbinjve të planetit, por ajo u...
FOTOT- Gjendet lloji i rrallë i maceve në Everest/ Çfarë janë Manuls dhe ç’dimë për to?
Kërkimet shkencore të kryera së fundmi në malin Everest kanë zbuluar se një specie mace e egër, e quajtur Macja e Pallas (e njohur edhe si Manul), jeton në majën më të lartë në botë. Këto mace janë sa përmasat...
Ky njeri parashikon të ardhmen me 86% saktësi/ Ja çfarë thotë “Nostradamus” i epokës dixhitale
Në janar të 1990, shpikësi dhe futuristi Ray Kurzweil botoi librin e tij të parë. Bëhet fjalë për “The Age of Intelligent Machines”, i cili flet për inteligjencën artificiale dhe parashikon popullaritetin e internetit. Është mbresëlënëse, nëse merret parasysh se...
Historia e 32-vjeçarit që fiton 38 mijë dollarë me gjysmë ore punë në ditë
JP Mancini  gjithmonë kërkonte luksin dhe pasurinë, por besonte se ishte e vështirë për t'u bërë i pasur. Janarin e kaluar, ai vendosi të jepte me qira jahtin e tij 11 metra të gjatë, i cili ishte ankoruar në Key...
‘Nuk është faji im nëse kritikohesh’/ Shakira reagon pas fotos që Pique postoi me të dashurën
Një ditë pas njoftimit të Pique  se është zyrtarisht çift me Clara Kia Marti, përgjigja nga Shakira nuk vonoi të vinte. Ylli kolumbian ka ngarkuar një video në Instagramin e saj, në të cilën ajo lexon tekstin e këngës së...
FOTOT/ Shokohet studiuesi, një krijesë deti 4 metra e gjatë del në bregdet
Një studiues detar gjeti një ngjalë amerikane 'të rrallë' rreth 4 metra të gjatë, që lahej në ujërat e Teksas. Ai u habit për madhësinë e saj, pasi nuk kishte parë kurrë më parë një ngjalë me këto përmasa. Ngjalat...
Doni t’i bëni partneres një surprizë të tillë/ Ja sa kushton propozimi në brigjet e Senës me Kullën Eiffel në sfond
Kulla Eiffel është një nga destinacionet ku çiftet zgjedhin që të bëjnë dhe marrin propozimet për martesë. Siç thekson gazeta franceze “Le Parisien”, në brigjet e Senës, çifte nga e gjithë bota i drejtohen kompanive që garantojnë organizimin më të...
VIDEO/ Rruga ishte përmbytur, ja zgjidhja që gjeti ky djalë për të kaluar nga njëra anë në tjetrën
Moti i keq, me erëra të forta dhe shira të dendur ka mbizotëruar sot në Athinë, Greqi, ku nuk ka munguar edhe rënia e breshërit. Intensiteti i reshjeve ishte aq i madh sa më rrugët brenda kryeqytetit është dashur ndërhyrja...
Pas çasteve romantike mes Luizit dhe Kiarës/ Flori Mumajesi bëhet nostalgjik për puthjen me Soni Malajn (FOTOT)
Flori Mumajesi është një nga kantautorët më të suksesshëm të vendit, pasi ka krijuar këngë që vazhdojnë të mbeten ende në memorien e njerëzve, nga ato më ritmike e deri tek baladat e ndjera. Rreth një muaj më parë Flori...
VIDEO/ Fjalët e fundit të një burri që po vdes për gruan e tij janë shumë të dhimbshme!
Një video që po qarkullon së fundmi në rrjetet sociale ka prekur mijëra përdorues. Në të duket një burrë i moshuar, që i thotë fjalët e  fundit gruas së tij prej 64 vitesh, ndërsa ishte në shtratin e vdekjes. Videoja,...
Kujdes! Kjo është sjellja e zakonshme që bëjmë në çift dhe që çon drejt ndarjes
Studiuesit kanë zbuluar faktorin kyç që ndikon në pridhjen e një marrëdhënie, e mandej në divorc në rast martese. John Gottman, pas 40 vitesh kërkime mbi çiftet dhe monitorimin e evolucionit të marrëdhënieve të tyre, mund të thotë me siguri...
Teoria e pabesueshme konspirative/ Titaniku nuk u fundos kurrë (VIDEO)
Një teori e pabesueshme konspiracioni ka vënë në mendime mijëra përdorues të TikTok. Më 15 prill 1912, Titaniku u mbyt pasi goditi një ajsberg në Oqeanin Atlantik. Por njerëzit kanë filluar ta dyshojnë pasi kanë parë një video nga TikToker,...
FOTOT/ Shkencëtarët ‘zbërthejnë’ mumjen ‘Golden Boy’, adoleshenti që vdiq 2300 vjet më parë
Me ndihmën e skanimeve CT, shkencëtarët së fundmi arritën të "zbërthejnë" në mënyrë dixhitale mumjen e një djali adoleshent që vdiq rreth 2300 vjet më parë dhe i përkiste një klase më të lartë shoqërore. Sipas njoftimit të lëshuar nga...
FOTOT/ Kylie Jenner shfaqet me fustanin me kokë luani, por pse u zemëruan fansat?
Kylie Jenner i pëlqen të tërheqë vëmendjen e paparacëve në çdo dalje të saj, por këtë herë fansat e saj e janë zemrëuar me zgjedhjen e saj. Ajo u shfaq në një sfilatë mode në Javën e Modës në Paris,...
VIDEO/ Momenti kur pronari përleshet me tre grabitësit që iu futën në shtëpi dhe fiton ‘betejën’
Herë pas here kemi dëgjuar dhe lexuar momente tronditëse nga ndonjë grabitje. Zakonisht kur grabitësit hynë për të vjedhur një shtëpi, ata vendosin të veprojnë kur njerëzit janë larg. Por këta grabitës e llogaritën gabim dhe gjërat morën një rrjedhë...
Kometa jeshile po i afrohet pikës më të afërt me Tokën, ja kur mund ta shikoni me sy të lirë
Një kometë jeshile, që nga Epoka e Gurit, do të afrohet në pikën e saj më të afërt me Tokën javën e ardhshme, gjë kjo që ndodh vetëm ‘një herë në jetë’. Kometa C/2022 E3 (ZTF) është e dukshme përmes...
Pesë shenjat si ta dallojmë një marrëdhënie që nuk do të zgjasë
Ka disa marrëdhënie, të cilat që në fillim na bëjnë të ndihemi sikur janë të destinuara të zgjasin, ndoshta edhe të zhvillohen në marrëdhënie gjatë gjithë jetës, dhe të tjera ku mendojmë se diçka nuk shkon me ne, por që...
Pasi dolën lajmet se e kishte tradhtuar/ Pique i bën dhuratë të dashurës së re një ‘operacion plastik’
Gerard Pique ka nisur një kapitull të ri në jetën e tij, pasi u lidh me 22-vjeçaren Clara Chia dhe i dha fund marrëdhënies 10-vjeçare me Shakiran. Tashmë paparacët spanjollë janë bërë hija e çiftit për të mësuar më shumë...
Martohen anëtarët e grupit Maneskin/ Postojnë fotot që askush nuk i priste
Maneskin e kanë mësuar publikun e tyre me paraqitje të çuditshme, por askush nuk e priste foton që ata postuan në llogarinë e tyre zyrtare në Instagram. Grupi që fitoi vendin e parë në Eurovizion, duke përfaqësuar Italinë, kanë publikuar...
FOTOT/ Si të parandaloni gërvishtjen e makinës në parking nga shoferët e pakujdesshëm
Një burrë bleu një Tesla dhe gjeti një teknikë të zgjuar për të parandaluar çdo shofer të pakujdesshëm që parkon pranë tij të mos ia gërvisht atë. Ai vendosi që në momentin që do të parkonte makinën të vinte pranë...
FOTO/ Nuk i lë vend imagjinatës, Jennifer Lopez shfaqet në premierën e filmit me fustanin transparent
Filmi i shumëpritur “Shotgun Wedding” u shfaq premierë në Los Angeles. Ndërsa protagonistët e tij pozuan për fotografët, sigurisht që vëmendjen më të madhe e ka marrë Jennifer Lopez, e cila është edhe protagonistja kryesore. Ylli latin kishte veshur një...
FOTOT/ Kim Kardashian blen në ankand kryqin me diamant të princeshë Dianës
Një bizhuteri e veçantë, që i përkiste princeshë Dianës është blerë nga Kim Kardashian. Kardashian bleu kryqin me diamant në ankandin e Sotheby's, që është shitur për dyfishin e çmimit që pritej. “Është një send i çmuar falë përmasave, ngjyrës...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit