Maqedoni
Krimi në familje trondit Maqedoninë, nusja masakron me thikë burrin dhe vjehrrin
Një ngjarje tronditëse ka ndodhur orët e para të mëngjesit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut. Një 36-vjeçare ka masakruar me thikë bashkëshortin e saj dhe vjehrrin. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në vendin e quajtur Kratovë. Pas krimit të...
Veliçkovski: Pritet rritje e konkurrencës në tregun e shërbimeve të pagesave
Në një deklaratë të fundit gjatë një interviste me “Bloomberg Adria”, Igor Velickovski, drejtori i Drejtorisë për Sisteme të Pagesave në Bankën Popullore, ka njoftuar se konkurrenca në tregun e shërbimeve të pagesave në Maqedoninë e Veriut pritet të shtohet...
Shaqir Fetahu dërgon urim për festën e Kurban Bajramit
Shaqir Fetahu, kreu i Bashkësisë Fetare Islame, ka dërguar një mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit, e cila do të shënohet më 16 qershor 2024. Në mesazhin e tij, ai thekson rëndësinë e sakrificës dhe përkushtimit ndaj porosive hyjnore,...
Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut
Një tërmet me magnitudë lokale 2.4 të shkallës Rihter është regjistruar sonte në orën 19:54 me epiqendër në zonën Shtip-Radovish, 68 kilometra në juglindje të Shkupit. Observatori Sizmologjik pranë Fakultetit Shkencë-Matematikor në Shkup njoftoi se tërmeti sipas të dhënave në...
Ndalohet një 46-vjeçar në Ohër, kapet me lënëd narkotike
MPB njofton se me datë 13.06.2024 në ora 19:10 në Ohër, punonjësit e policisë nga SPB Ohër i kanë ndaluar S.G.(46) nga Ohri. Gjatë kontrollit në banesën e tij, të kryer me vendim gjykate, u gjet dhe sekuestrua marijuanë. Personi...
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
Jovana Trençevska, ish-ministre e Punës dhe Politikës Sociale, tha se nuk është mirë që OBRM-PDUKM ka pushtet absolut. Sipas saj, kur një parti ka pushtet të tillë, e humb veten dhe nuk e dëgjon zërin e popullit. “Edhe LSDM dhe...
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
Prokuroria njofton se Gjykata Penale ka shqiptuar dënime me kusht për 7 pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, duke sqaruar se në bazë të provave që kanë marrë nga Eurocontrol, e kanë rikualifikuar veprën penale. Kështu, grupi i zyrtarit të BDI-së...
Vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10 përqind – më shumë kanë vdekur meshkuj
Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, numri i vdekjeve në RMV gjatë vitin 2023 ka qenë 20.187 dhe është ulur me 10,1% krahasuar me një vit më parë. Nummri më i madh i të vdekurve janë meshkuj, përkatësisht...
Bujqit e Tetovës në protesta: Në momentin që na duhet uji, nuk e kemi
Bujqit tetovarë sot kanë protestuar para Komunës së Tetovës. Ata ankohen për mungesën e kanalit të ujitjes. Disa prej tyre që u deklaruan para kamerës së TV21, thonë se edhe pse ata me investim privat kanë siguruar ujin për vaditje,...
Milloshoski, Mitreski dhe Bendevska janë nënkryetarët e rinj të Kuvendit
Komisioni për Çështje Zgjedhore dhe Emërime ka konfirmuar nënkryetarët e Kuvendit. Me propozim të OBRM-PDUKM-së nënkryetar do të jetë Antonio Milloshoski, nga LSDM Jovan Mitreski dhe nga ZNAM Vesna Bendevska. BDI nuk ka propozuar kandidat të sajin për nënkryetar të...
MPB jep detaje nga vrasja e dyfishtë në Kratovë
Policët nga DPB Kratovë mbrëmë rreth orës 22:08 e kanë privuar nga liria 36-vjeçaren V.I. “Ajo dyshohet se në shtëpinë familjare në Kratovë ka sulmuar me sende të mprehta bashkëshortin e saj J.I (38) dhe babain e tij S.I (63),...
ESHS: Gjatë vitit 2023 janë ndërtuar gati 5 mijë objekte banesore
2.874 objekte janë ndërtuar nga subjektet afariste gjatë vitit 2023 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa nga personat fizik janë ndërtuar 2.020 objekte, informojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave. Nga Enti Shtetëror i Statistikave bëjnë të ditur se 3.445 banesa me...
Vrasje e dyfishtë në Kratovë, arrestohet një 37-vjeçare
Një vrasje e dyfishtë ka ndodhur mbrëmë në Kratovë, ndërsa është arrestuar një 37-vjeçare. Sipas informacioneve fillestare, të vrarë kanë mbetur bashkëshorti dhe vjehrri i të arrestuarës. Prokuroria dhe policia kanë kryer hetime, pas së cilës trupat janë dërguar për...
Osmani-Fidan: Maqedonia e Veriut dhe Turqia kanë marrëdhënie tradicionalisht të mira dypalëshe
Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka zhvilluar sot takim bilateral me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Turqisë, Hakan Fidan, i cili ndodhet për vizitë pune në Maqedoninë e Veriut, njoftojnë nga MPJ. “Maqedonia e Veriut...
Mariçiq paralajmëron qeverinë e re: Kujdes në marrëdhëniet me Athinën
Maqedonia ende ka gjasa që të dalë nga situata në të cilën u gjend pas disa deklaratave të presidentes së re Gordana Siljanovska Davkova dhe mandatarit Hristijan Mickoski për përdorimin e emrit kushtetues pas çka nga pala greke erdhën paralajmërime...
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
Nxënësit e shkollave fillore në vend sot dhe nesër do të mësojnë me orë të shkurtuara, për shkak të valës së të nxehtit. Deri në fund të vitit, ata kanë edhe tre ditë pune, ndërsa me rekomandim të Ministrisë së...
Bexheti: Fronti Europian nuk e ka parë propozim ligjin për komunat
VLEN dhe OBRM-PDUKM kanë propozuar që në momentin që një kryetar komune kandidon për zgjedhjet parlamentare, në vend të tij të caktohet një ushtrues detyre, por Blerim Bexheti nga Fronti Europian tha se nuk e kanë parë një propozim të...
Xhaferi në takim me Begajn: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë më shumë se vetëm vende fqinje
Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, i cili ndodhet në vend në kuadër të pjesëmarrjes në Asamblenë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore që mbahet...
QSHP: Uji mineral në Banjën e Tetovës nuk rekomandohet për pije
Sipas analizave të fundit të ujit, të bëra nga Qendra për Shëndet Publik nga Tetova, paralajmërohet se uji i dy çezmave në Banjën e Tetovës është i ndotur dhe rekomandohet që të shmanget përdorimi i tij. “Uji mineral natyral nga...
VLEN: Skandal i radhës nga BDI, universiteti i Merkos akreditohet për hapjen e Fakultetit të Mjekësisë
Koalicioni VLEN në një kumtesë për media ka reaguar në lidhje me informacionet se universiteti i Ramiz Merkos, ka marrë akreditim nga Ministria e Arsimit për hapjen e Fakultetit të Mjekësisë. Nga VLEN thonë se “ky Universitet i njohur si...
Siljanovska-Milatoviq: Nevojitet perspektivë e qartë për anëtarësimin e vendeve në BE
Presidentja Gordana Siljanovska Davkova ka takuar sot presidentin e Malit të Zi, Jakov Milatoviq, në prag të Samitit të krerëve të shteteve dhe qeverive të pjesëmarrësve në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore. Në takim, të dy bashkëbiseduesit konfirmuan marrëdhëniet...
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
Në gjashtëmbëdhjetë shkolla fillore të Komunës së Kumanovës në muajin maj janë regjistruar gjithsej 923 nxënës për klasën e parë për vitin shkollor 2024/25. Në bazë të të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB) sipas evidencave të lindjeve,...
Aksident në Tetovë, lëndohen dy persona
Dy persona kanë mbetur të lënduar në një aksident trafiku që ka ndodhur në Tetovë, pasi drejtuesi i një veture ka goditur tre vetura të parkuara. “Me datë 13.06.2024 në ora 07:45 në SPB Tetovë është raportuar se në kryqëzimin...
QMK: Ariu shkakton dëme në Gostivar, ia mbyt gjashtë dele një banori në fshatin Raven
Në numrin e emergjencës 112, mbrëmë është regjistruar një raport për sulm nga një ari mbi dele në Komunën e Gostivarit, njofton sot Qendra për Menaxhimin e Krizave (QKK). “Është marrë denoncim në orën 20:45 për dele që janë vrarë...
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
Sot dhe nesër do të ketë regjim të posaçëm të komunikacionit në zonën e gjerë qendrore të qytetit të Shkupit, njofton Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Regjimi i qarkullimit, siç thonë nga MPB, po vendoset për shkak të mbajtjes...
Italia dhe Maqedonia e Veriut ndërlidhen në sferën e arsimit, Silvestri: E rëndësishme që studentët të ndërtojnë të ardhmen europiane
Roma zyrtare dhe Shkupi kanë marrëdhënie të shkëlqyera politike, vlerësoi ambasadori italian në vend, Andrea Silvestri. Ai përmendi se marrëdhënie të tilla duhet të ushqehen mes dy shoqërive, andaj në këtë kontekst ambasadori përshëndeti bashkëpunimin mes Universitetit italian Katolika dhe...
Numri i nënkryetarëve të Kuvendit do të përcaktohet nesër
Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbledhë nesër seancën e saj të tretë, e cila është caktuar të fillojë në orën 14:00. Në rend të ditës janë dy çështje kyçe që pritet të trajtohen nga deputetët. E...
Rritet çmimi i bukës prej 10% për shkak të tregjeve botërore të grurit
Disa kompani në sektorin e bukës kanë njoftuar një rritje prej 10 për qind të çmimeve të bukës, duke pasqyruar një rritje të ngjashme në çmimet e grurit në bursat botërore dhe tregjet rajonale gjatë muajit maj. Kjo rritje vjen...
Mickoski: OBRM-PDUKM këtë fundjavë do të njoftojë emrat e ministrave të rinj
Mandatari për formimin e qeverisë së re, Hristijan Mickoski njofton se në fund të kësaj jave do të njoftoj ministrat e rinj që do të jenë pjesë e qeverisë. Ai tha se koalicioni i udhëhequr nga OBRM-PDUKM funksionon në bazë...
Ndalohet një 23-vjeçar nga Kavadari, ka sulmuar fizikisht punonjësit policor
Njëzet e tre vjeçar nga Kavadari është arrestuar dje për sulm ndaj policëve, njofton sot nga SPB-Veles. Siç sqarojnë nga atje, në orën 16:30 në Krivolak, punonjësit e policisë nga DPB–Negotinë e kanë ndaluar personin me iniciale I.B. 23-vjeçari, me...
Lloga, Mickoskit: Fati i juaj që të bëheni kryeministër që nga viti 2020 ishte midis Zajasit dhe Reçicës së Vogël
Lloga thotë se përgjegjësia e tij është e kufizuar pasi që si ministër ka shërbyer prej 1 marsit të vitit të kaluar, ndërkaq në ministri kanë qenë të punësuar pikërisht kuadro të qeverisjes së OBRM-PDUKM-së. Lloga shton se sistemi gjyqësor...
Mickoski: Do të respektojmë marrëveshjet ndërkombëtare, por ato duhet të respektohen edhe nga palët tjera
Mandatari për përbërjen e qeverisë së re, Hristijan Mickosk, pret që Maqedonia të hyjë furishëm në Bashkimin Evropian. Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për pritjet nga Boyko Borisov para Kuvendit të sotëm të BNJVL-së, Mickoski tha se është...
Bujar Osmani: Në Shkup u shpëtua OSBE-ja
Këtë e ka bërë të ditur ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në paraqitjen para media në kuadër të këshillit ministror dhe Samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të vendeve nga procesi për bashkëpunim të Evropës Juglindore. “Nëse...
Taravari: Po përgatitet ligj që komuna e Gostivarit, Sarajit dhe Aerodromit të udhëhiqen nga ushtrues detyre
Arben Taravari nga koalicioni “VLEN” ka konfirmuar se është përgatitur ligji i cili parashikon që deri në zgjedhjet lokale në tetor të vitit të ardhshëm të mos ketë zgjedhje të reja në komunat Gostivar, Aerodrom dhe Saraj. Siç thotë ai,...
Një 71-vjeçar lëndohet rëndë pasi rrokulliset me traktor në Vinicë
MPB njofton se një 71-vjeçarë ka pësuar një aksident, pasi është rrokullisur me traktor teksa ka qenë duke transportuar drurë. “Më 11.06.2024 në ora 12.30 në DPB Vinicë është konstatuar se në hyrje të fshatit Llaki të Vinicës, gjatë transportit...
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30 për qind
“Norma e interesit për bonot e thesarit mbetet në nivelin 6.30%, dhe normat e interesit për depozitat njëditore dhe 7-ditore në nivelet përkatësisht 4.20% dhe 4.25%. Edhe oferta e bonove të thesarit në ankandin e rregullt është e pandryshuar dhe...
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
Nuk ka përparim në promovimin e të drejtave të njeriut në Maqedoninë e Veriut, është konstatimi i Komitetit të Helsinkit në raportin për vitin 2023. Në të thuhet se nuk është bërë ndonjë progres i rëndësishëm në sistemin ligjor dhe...
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
Komisioneri Evropian për Buxhet dhe Administratë, Johannes Hahn shprehu inkurajimin e tij për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, që të respektojnë Marrëveshjen e Prespës dhe të punojnë për perspektivën evropiane të secilit vend, por edhe për të ndihmuar...
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen goma
Tetë zjarre në ambiente të hapura janë regjistruar në 24 orët e fundit dhe të gjitha janë shuar, thonë Qendra për Menaxhimin e Krizave. Zjarrfikësit kanë intervenuar për shuarjen e zjarrit në Gazi Babë afër deponisë “Vardarishte” (digjen goma dhe...
Gashi-Grigorjan: Nevojitet mbështetje konkrete për zbatimin e Strategjisë Zhvillimore Nacionale 2024-2044
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi, sot realizoi takim me Armen Grigorjan, përfaqësues i përhershëm i Programit Zhvillimor të Kombeve të Bashkuara (UNDP) në vend, njoftojnë nga qendra për shtyp i Kuvendit. Në takim, theksojnë...
Filipçe për kreun e LSDM-së: Kam qenë ministër dhe di si të punoj
Kandidati për kryetar të LSDM-së, Venko Filipçe, ka thënë sot përmes videos se komunikimi dhe disponueshmëria janë çelësi për ndërtimin e besimit. “Jo më të mos përgjigjem në telefon, qoftë edhe për një çështje të parëndësishme. Unë kam qenë ministër...
Aksident në Ohër, lëndohen dy persona
Dje në orën 11:55 në SPB Ohër është raportuar se në kryqëzimin e rrugës “Zheleznika” dhe “Abas Emin” në Ohër, ka ndodhur një aksident trafiku në mes të automjetit “Hyundai” me targa të Ohrit, i drejtuar nga L.R. (70) dhe...
“Megjashi”: Modulet e arsimit për paqe duhet të zbatohen edhe në institucione
Modulet e arsimit për paqe, përveç se në arsimin e mesëm duhet që vazhdimisht të zbatohen edhe në institucionet e tjera arsimore me qëllim ndërtimin e një shoqërie tolerante dhe gjithëpërfshirëse. Nga Ambasada e Fëmijëve “Megjashi” thanë se përmes zbatimit...
Siljanovska Davkova: Duhet një plan i ri Marshall për Ukrainën e shkatërruar
Presidentja e RMV-së, Gordana Siljanovska Davkova sot në Berlin, në kuadër të pjesëmarrjes në Konferencën për Rindërtimin e Ukrainës, iu drejtua panelit të përfaqësuesve të krerëve të shteteve dhe qeverive, ku nikoqirë të konferencës, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti...
Spasovski: OBRM-PDUKM-ja po bën atë që gjithçka e kishte kritikuar deri më tani
Deputeti dhe koordinator i grupit parlamentar të LSDM-së në Kuvend, Oliver Spasovski ka theksuar premtimet dhe njoftimet e OBRM-PDUKM-së në periudhën parazgjedhore dhe i ka krahasuar me gjendjen aktuale. “Opinioni në vend kishte një njoftim se ministritë do të zvogëlohen,...
Aggeler: Siguria energjetike dhe energjia e gjelbër janë prioritete që duhet të tejkalojnë politikat partiake
Siguria energjetike dhe energjia e gjelbër janë dy prioritetet që do të duhet të tejkalojnë politikat partiake, tha sot ambasadorja SHBA-ve në RMV, Angela Aggeler. Duke iu drejtuar edicionit të shtatë të Forumit të Energjisë të RMV-së (MEF) të mbajtur...
Komiteti i Helsinkit: Në burgun e Idrizovës vetëm një mjek dhe dy infermiere kujdesen për mbi 1000 të burgosur
Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut publikoi pikat kryesore nga fushat në të cilat operon: drejtësia, monitorimi dhe avokimi në burgje dhe institucione psikiatrike, gjuha e urrejtjes, krimi, barazia gjinore, mbrojtja nga diskriminimi, si dhe ofrimin e ndihmës...
Mickoski: Investimi i parë i Qeverisë së re do të jetë parku me erë ndërmjet Karbincit, Shtipit dhe Radovishit
Presidenti i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski dhe mandatar në fjalimin e sotëm në Forumin energjetik të Maqedonisë, paralajmëroi edhe investimin e parë që do ta realizojë qeveria e ardhshme e udhëhequr nga ai. “Me qeverinë e re presim të publikojmë edhe...
Kostadinovski: Rikthimi i besimit në gjyqësor, prioritet i Gjykatës Kushtetuese
Aktivizimi gjyqësor, kthimi i besimit të qytetarëve në Gjykatën Kushtetuese dhe shteti i së drejtës, futja e shkencës në Gjykatën Kushtetuese, si dhe moskompromisi në përpjekjet për të ushtruar ndikim politik dhe çdo ndikim tjetër në Gjykatë apo te gjykatësit...
Vajza e mitur me traktor shkel një këmbësor në Strumicë
MPB Maqedoni njofton se një vajzë e mitur, duke drejtuar traktor, ka shkelur një person. Rasti ka ndodhur në rrugën e pendës “Illovicë”, në fshatin Illovicë të Strumicës. “Më 10.06.2024 në ora 21.30 në Stacionin Policor të Strumicës është denoncuar...
Arsimtari rrahu një nxënës në Bogovinë, ndalohet nga policia
Sektori i Punëve të Brendshme ka bërë të ditur se kanë ndaluar arsimtarin që ushtroi dhunë ndaj një nxënësi në shkollën fillore “Abdyl Frashëri” në Bogovinë. “Më datë 08.06.2024 në orën 20.30 pjesëtarë të policisë nga Departamenti i Policisë Kamnjan,...
Mickoski: Jemi shumë të rëndësishëm në këtë pjesë të botës, jo vetëm në aspektin e energjisë elektrike dhe transaksioneve ndërkufitare
Ne mund të jemi të vegjël, por jemi shumë të rëndësishëm në këtë pjesë të botës, jo vetëm për sa i përket energjisë elektrike dhe transaksioneve ndërkufitare. Duhet të merret parasysh realiteti dhe të mos nënvlerësohet ky treg i vogël...
Taravari tregon se do të jetë ministër i Shëndetësisë, shpalos edhe emra tjerë
Arben Taravari nga koalicioni VLEN ka shpalosur disa nga emrat e funksionarëve që do të jenë në qeverinë e ardhshme. Taravari, tha se ai do të jetë ministër i shëndetësisë. “Ministër i ekologjisë do të jetë Izet Mexhit, ministër për...
Ministria e Drejtësisë mbron Këshillin Gjyqësor, pas paralajmërimeve për shpërbërje nga OBRM-PDUKM-ja
Ministria e Drejtësisë ka publikuar informacione, pas paralajmërimeve të OBRM-PDUKM-së se dëshiron të shpërndajë Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve Publik. Nga Ministria e Drejtësisë thonë se në zbatimin e deritanishëm të Ligjit për Këshillin Gjyqësor janë gjetur disa mangësi,...
Nga 1 nëntori ndërpritet linja ajrore Shkup-Gjenevë
Kompania me kosto të ulët “EasyJet” planifikon të ndërpresë operimet ndërmjet Gjenevës dhe Shkupit nga fillimi i sezonit dimëror 2024/25, me çka do të përfundojë shërbimi i vazhdueshëm trevjeçar në kryeqytetin e RMV-së, shkruan “Ex JU Aviation”. Kompania ajrore, siç...
Bytyqi: Huamarrja joinstitucionale e paralajmëruar do të rrisë borxhin publik në 66% të BPV-së
“Strategjia e OBRM-PDUKM-së thotë se borxhi publik do të rritet mbi 60% të BPV-së. Është kontradiktore që kjo gjë nuk përmendet askund në programin e tyre Platforma 1198, por me huamarrjen e paralajmëruar prej një miliardë eurosh, borxhi publik do...
Disa rajone në fazë portokalli, qeveria miratoi disa rekomandime
Gjevgjelia, Bogdanci, Vallandova dhe Dojrani sot dhe nesër janë në fazë portokalli, pasi Qeveria mbajti seancë të jashtëzakonshme për shkak të paralajmërimeve për valë të të nxehtit në shtet dhe ka miratuar disa rekomandime. Nga i nxehti do të preken...
QMK: Është intervenuar në nëntë zjarre në ambiente të jashtme
Nëntë zjarre në ambiente të jashtme janë regjistruar në 24 orët e fundit dhe të gjitha janë shuar, thonë nga Qendra për Menaxhimin e Krizave. Zjarrfikësit kanë intervenuar për shuarjen e zjarrit në këto komuna: Gjorçe Petrov, Saraj dhe Gazi...
Aksident në Shkup, makina përplaset për shtyllën elektrike
Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur mbrëmë vonë në Shkup. Sipas informacioneve, një BMW me targa të Shkupit është përplasur në shtyllë në bulevardin Boris Trajkovski në Kisella Vodë. Sipas informacioneve fillestare, shoferi i cili drejtonte veturën ka pësuar...
KSHZ: Zgjedhjet e dyfishta ende kushtojnë më shumë se ato të 2019 dhe 2020 së bashku
Edhe pse u paralajmërua se zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në vend mbahen së bashku për të kursyer para, hulumtimi i Qendrës për Komunikim Civile tregon të kundërtën. Tenderët e KSHZ-së për zgjedhjet e dyfishta të këtij viti kanë kushtuar 47...
Banorët e Dojranit për dy ditë mbeten pa ujë për pije
Me një temperaturë mesatare ditore prej 35 gradë Celsius, banorët e vendeve të larta në Star Dojran mbeten pa ujë. Problemi zgjat dy ditë, dhe banorët e Dojranit e përballojnë vapën ashtu siç dinë. Ky është një problem i rregullt...
Një person nga Ohri është lënduar me thikë
MPB njofton se me datë 09.06.2024, në ora 23:45, në SPB Ohër është raportuar se në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër, me lëndime nga lënda e mprehtë është pranuar I.M.(30) nga fshati Sllatinë, komuna e Debërcës. “Në afërsi të një...
Si do të reflektohen zgjedhjet në Bullgari në raportet me Shkupin?
Zgjedhjet parlamentare në Bullgari ku sipas rezultateve paraprake fitues doli koalicioni konservator GERB-SDS (Unioni i Forcave Demokratike), i kryesuar nga ish-kryeministri Bojko Borisov, nuk zgjidhin krizën politike në këtë vend, në veçanti kontestin që ka me Maqedoninë e Veriut, thonë...
Gashi-Dudziak: Është e nevojshme reformimi i sistemit arsimor
Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi sot ka realizuar takim me koordinatoren e përhershme të Kombeve të Bashkuara në Maqedoninë e Veriut, Sh. S. Rossana Dudziak. “Shkëmbyem informacionet dhe idetë se si të thellohet bashkëpunimi ndërmjet Zyrës...
Ilјas Veseli do ta zëvendësoj Blerim Bexhetin në postin e kryetarit të Komunës së Sarajit
Pasi kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bexheti mori mandatin e deputetit, tanimë në vendin e tij deri në zgjedhjet e ardhshme komunale do të zëvendësohet nga Iljas Veseli, këshilltar në këtë komunë komunë. ”Me rastin e fillimit të angazhimit...
Qyteti i Shkupit që nga janari nuk ka shlyer borxhet ndaj vozitësve privatë
Rrëmuja me autobusët e reduktuar të linjave private vazhdon. Për të gjetur një vend në autobus qoftë edhe në këmbë thuajse është e pa mundur. Qytetarët ankohen se u pamundësohet të kryejnë obligimet ditore për të shkak vonesave të autobusëve...
Gashi në takim me Aggeler: Roli i SHBA-ve për stabilitetin në rajon është shumë i rëndësishëm
Kryetari i Kuvendit, Afrim Gashi, sot realizoi takim me Angela Aggeler, ambasadore e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut, me ç’rast i përshëndeti marrëdhëniet shumëvjeçare dhe të forta bilaterale ndërmjet të dy vendeve dhe më pas e theksoi rëndësinë...
Lëndohet rëndë një motoçiklist në rrugën Shkup – Tetovë
Një motoçiklist është lënduar rëndë në një aksident trafiku që ka ndodhur dje rreth orës 16:00 në rrugën rajonale Shkup – Tetovë. Nga MPB bëjnë me dije se I.M.(22) nga fshati Reçicë e Vogël, duke drejtuar motoçikletën “Piaggio” me targa...
Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës
Komisioni Rregullator i Energjetikës (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,17 % në raport me vendimin e datës 7.6.2024. Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER...
Në Maqedoni çdo vit bie numri i foshnjave të lindura
Vitin e kaluar në Maqedoni kanë lindur 16.737 foshnja, që është rreth 7.000 fëmijë më pak krahasuar me numrin e të porsalindurve në vitin 2014 – 23.596, sipas të dhënave të fundit të Entit Shtetëror të Statistikave. Shifrat tregojnë se...
Përmbaruesit në Maqedoni, rreth 2 miliardë euro për 18 vite
Përmbaruesit në 18 vite që kur kanë filluar të punojnë kanë paguar 1 miliard e 922 milion euro në bazë të kërkesave për përmbarim. Në këtë hark kohor janë pranuar 1.993.277 kërkesa për përmbarim, prej të cilave janë realizuar 758.532...
Nesër dhe pasnesër do të kryhet dezinsektim kundër mushkonjave
Nesër dhe pasnesër në komunat e pjesës juglindore do të kryhet dezinsektim kundër mushkonjave, deklarojnë nga Qendra për Zhvillim nga rajoni Juglindor. Nesër nga ora 20:00 do të kryhet spërkatje kundër mushkonjave në komunat e Vallandovës, Dojranit, Radovishit dhe Konçes,...
Dy e treta e qytetarëve mendojnë se vendi ka arsim jo cilësor
Sipas Hulumtimit më të ri të Institutit për Hulumtime Politike në Shkup, dy e treta e qytetarëve mendojnë se Maqedonia e Veriut ka arsim jo cilësor. Sipas kësaj ankete, 69.7% e qytetarëve mendojnë se arsimi në vend është jo cilësor,...
Aksident në rrugën Mavrovë – Dibër, lëndohet një grua
Gjatë ditës së djeshme në Stacionin Policor të Gostivar është paraqitur një rast aksidenti në rrugën Mavrovë – Dibër. Siç njoftojnë nga policia, aksidenti ka ndodhur në afërsi të fshatit Zhirovnicë. Automjetit “Alfa” me tabela të Gostivarit e drejtuar nga...
Sot në Shkup regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të garës së vrapimit
Njësiti për siguri në komunikacionin rrugor në periudhën prej orës 6:30 deri në 11:30 për shkak të mbajtjes së garës atletike do të ndërmarrë masa për regjim të veçantë të komunikacionit në rrugët ku do të lëvizin garuesit nëpër Shkup....
LSDM mban Kongresin e 29-të, do të analizohet rezultati zgjedhor
Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë sot do ta mbajë Kongresin e 29-të në cilin do të analizohen rezultatet zgjedhore. Kryetari i deritashëm i partisë, Dimitar Kovaçevski pas disfatës në zgjedhje, në Këshillin Ekzekutiv të partisë, zyrtarisht dha dorëheqje nga kryetari...
Palevski ka pasur vizita në burgun e Shuto Orizares
Ljupço Palevski i cili dyshohet për vrasjen e 14 vjeçares Vanja Gjorçevska dhe Pançe Zhezhovski, gati një muaj është prapa grilave të burgut të Shuto Orizares pas ekstradimit nga Turqia. Ai ka pasur disa vizita, përkatësisht nga bashkëshortja dhe nga...
Semimaturantët në dilemë se ku do të vazhdojnë arsimin e mesëm
Semimaturantët vazhdojnë të kenë shumë mëdyshje se ku do të vazhdojnë arsimin e mesëm. Nga ana tjetër shkollat profesionale bëjnë çdo përpjekje për të tërhequr numër më të madh të nxënësve në drejtimet me profile nga më të ndryshmet. Nga...
Në Manastir gjendet granatë nga Lufta e Dytë Botërore
Gjatë një gërmimi në vendin e quajtur “Kazerma e Vjetër” në Manastir, dje është gjetur një mjet shpërthyes. Nga MPB thonë se është bërë kontroll dhe mjeti është larguar në mënyrë të sigurt nga një personel piroteknik i Drejtorisë për...
Bytyqi: Rritja e numrit të ministrive rrit joefikasitetin
Deputeti i LSDM-së, Fatmir Bytyqi në Kuvend në diskutimin mbi riorganizimin e ministrive u shpreh se rritja e numrit të ministrive sjell joefikasitet. “Efikasiteti gjithmonë thotë me shpenzime më të vogla fitohet më shumë. Më shumë institucione sjellin më shumë...
VLEN: Konstruktiviteti i mbrëmshëm e zbuti retorikën radikale të BDI-së
VLEN përmes një komunikate thekson se “është mirë që një pjesë e BDI-së për çështjen e riorganizimit të ministrive tregoi se mund të jetë opozitë konstruktive. “Pas bojkotit të votimit për Afrim Gashin bashkë me partinë “E Majta”, ky është...
Kuvendi i Maqedonisë votoi ndryshimet e reja ligjore për riorganizimin e ministrive
Me 88 vota “pro” mbrëmë në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut u votuan ndryshimet e reja ligjore për riorganizimin e ministrive. “Konstatoj se Kuvendi miratoi ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për organizimin dhe punën e organeve të administratës...
Në katër muajt e parë, eksporti me rënie prej 5,3 për qind, importi është rritur për 3,8 për qind
Vlera e përgjithshme e eksportit të mallrave nga vendi në periudhën janar-prill të këtij viti është 2 639.1 milionë euro dhe shënon rënie prej 5,3 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak. Vlera e mallrave të...
Inflacioni në maj është rritur për 0,9 për qind
Inflacioni i matur nëpërmjet indeksit të kostos për jetesë në maj 2024, krahasuar me prillin e vitit 2024, është 0.9 për qind, njoftoi Enti shtetëror i statistikave. Rritja e inflacionit në maj të vitit 2024, krahasuar me prillin 2024, është...
Mickoski: Ndryshimet në Ligjin për organizimin dhe punën e organeve në administratën shtetërore kanë për qëllim zgjidhjen e problemeve reale të qytetarëve
Para zgjedhjeve që kaluan, ne premtuam një qeveri funksionale dhe efikase që do të zbatonte reformat dhe do të sillte një jetë më të mirë. Thelbi i këtij propozimi janë reformat në administratë, për të zgjidhur problemet reale të qytetarëve...
Verifikohet mandati i Imërlie Saliu-Fetait, bëhet deputetja e parë me mbulesë
Kuvendi sot i verifikoi mandatet e deputetëve Adnan Azizi dhe Imërlie Saliu-Fetai të cilët vijnë nga Koalicioni VLEN dhe e pranoi raportin e Komisionit verifikues i cili paraprakisht në mbledhje miratoi raport se nuk ka bazë për kontestim të verifikimit...
Spitali i Qytetit të Shkupit i stërmbushur nga pacientë të ardhur nga Qendra Klinike
Spitali i Qytetit ka mobilizuar të gjitha kapacitetet për tu bërë ballë fluksit të shtuar të pacientëve të sjell nga Qendra Klinike, pasi atje nuk po funksionojë sallat e operacioneve shkaku i defektit. Kryekirurgu i Traumatologjisë në Spitalin “Shën Naumi...
Ulet çmimi i benzinës
Komisioni Rregullator i Energjetikës i Republikës së Maqedonisë së Veriut (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 0,48 % në raport me vendimin e datës 6.6.2024. Çmimi i...
Kuvendi miratoi nevojën për ndryshimet ligjore për riorganizimin e ministrive
Me 74 “për” dhe 24 “kundër”, Kuvendi miratoi nevojën për ndryshimet ligjore për riorganizimin e ministrive. Tani pritet që sot më vonë të mblidhet Komisioni kuvendor për Sistem Politik dhe Komisioni Ligjvënës Juridik për të diskutuar mbi çështjen në fjalë,...
Shkup, 28-vjeçari akuzohet për vrasjen e gjyshes së tij
Pas hetimit paraprak, Prokuroria Themelore në Shkup njofton se ka ngritur aktakuzë ndaj një 28-vjeçari për vrasjen e gjyshes së tij. Prokuroria gjithashtu kërkon nga gjykata që shkupjanit 28 vjeç t’i vazhdohet masa e paraburgimit. “Më 18 janar, gjatë ushtrimit...
Kasami: Shqiptarët nuk kanë gjak për të derdhur që dikush të bëhet milioner
Kryetari i Lëvizjes Besa, e cila është pjesë e Koalicionit VLEN, Bilall Kasami, e ka komentuar deklaratën e kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, i cili ditë më parë tha se “shqiptarët kanë ende gjak për të derdhur”. Kasami sot i...
Gashi del me reagim: Kam thënë se Kosova është atdheu i prindërve të mi
Kreu i Kuvendit të RMV-së, Afrim Gashi ka dalë me sqarim në lidhje me deklaratën e tij mbi atdheun, pas reagimit të mandatarit Hristijan Mickoski. Gashi thotë se vendlindja e tij është Maqedonia e Veriut, ndërsa shpjegon se në deklaratën...
Ndryshimet ligjore për riorganizimin e ministrive sot në Kuvend
Kuvendi sot do ta mbajë seancën e dytë, në rend dite të së cilës është edhe Propozim ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për organizim dhe punë të organeve të administratës shtetërore, me procedurë të shkurtuar, të propozuar nga...
Ndalohet shtetasi i Kosovës në Maqedoni, u ofroi ryshfet policëve kufitar
MPB Maqedoni njofton se dje (06.06.2024) rreth orës 16:30 në vendkalimin kufitar Bllacë e Poshtme, zyrtarët policorë e kanë arrestuar B.P (42) nga Kosova nën dyshimin se ka kryer veprën penale “dhënie ryshfeti”. “Gjatë kontrollit të pasaportës dhe kontrollit kufirit...
Manoleva: Po hetohet problemi me ajrin e komprimuar në sallat e kirurgjisë
“Po hetohet problemi me ajrin e komprimuar, inspektimi është i vështirë për shkak të diametrit të vogël të instalimit”, kështu deklaroi d.r Maja Manoleva. Manoleva theksoi se inspektimi është i vështirë për shkak të diametrit të vogël të instalimit. “Ne...
Testatorët e maturës shtetërore të revoltuar për shkak të mospagesës
Mësimdhënësit e arsimit të mesëm të angazhuar si testator në maturën shtetërore shprehen të revoltuar ndaj institucioneve përkatëse për mos pagesë të këtij angazhimi shtesë gjatë dy fundjavave. Sipas mësimdhënësve, shpërfillja e tillë humb vullnetin për të zbatuar këtë detyrë,...
Statistika nga Këshilli i Evropës, rritet shkalla e burgosjes në Maqedoninë e Veriut
Më 31 janar të vitit të kaluar në Maqedoninë e Veriut, e ashtuquajtura shkalla e burgosjes ishte 142 të burgosur për 100,000 banorë, që paraqet rritje prej 25.5 për qind në nivel vjetor, treguan të dhënat nga statistikat vjetore penale...
Mitsotakis: Kryeministri i ri i RMV-së qartë të deklarojë se e respekton Marrëveshjen e Prespës
Mesazhin për kryetarin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, që kur të bëhet zyrtarisht kryeministër të bëjë deklaratë të qartë se respekton Marrëveshjen e Prespës, ia ka dërguar edhe një herë kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe ka treguar se në të kundërtën,...
Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës
Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së Maqedonisë së Veriut (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës,...
Gashi-Angellov: Është e nevojshme përmirësimi i klimës së marrëdhënieve në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Afrim Gashi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës së Bullgarisë në Shkup, Angel Angellov, ku është biseduar për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe mundësitë për avancimin e bashkëpunimit në të...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit