KÇK
Lindita Nikolla shpërdoron 310 milionë për kondicionerë në tenderin e manipuluar
Lindita Nikolla është aktualisht Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë. Por në vend që të jetë model në pozicionin e punës që ka, duket se edhe ajo ka filluar të veprojë si “shokët” e “shoqet” e saj në qeveri duke abuzuar...
Gonxhja “zgjidh nyjen”, shpërdoron 400 milionë në tenderin pa konkurrencë
Blendi Gonxhja, drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, duket se nuk “ndahet” nga shokët e tij që shpërnajnë milionat e popullit sa andej-këndej. Madje ai duket se nuk e ka problem aspak të japë qindra milionë...
Bashkia e Veliajt i jep 130 milionë lekë për goma e bateri, firmës me ofertën më të lartë
Përditë e më tepër përballemi me një numër tepër të lartë tenderash të dyshimtë. Natyrisht një pjesë e mirë e tyre realizohen nga bashkitë e vendit, ku Bashkia Tiranë zë përgjithësisht një vend kryesor në lidhje me këto tendera të...
Dritan Agolli nuk ndalet nga bëmat, i jep 3.5 miliardë Faik Currit për shëtitoren e plazhit të Durrësit
Në vend që të ishte duke u hetuar apo në rastin më të mirë në burg për tenderin e shumëpërfolur të cilit ia dha kuzhinierit Alfio të punësuar në restorantit e tij, Dritan Agolli vazhdon i qetë me bëmat e...
Veliaj gostit me 130 milionë Erton Gracenin e “Pandora Papers” për pagesat e parkimeve në Tiranë
Vetëm pak kohë më parë e gjithë bota u shokua nga skandali i “Pandora Papers”. Një rrjet i pavarur gazetarësh arritën të nxirrnin të dhëna rreth politikanëve dhe biznesmenëve të ndryshëm të cilët shmangnin detyrimet e tyre tatimore nëpërmjet investimeve...
Në vend të ndihmojë fermerët, Frida e bujqësisë i jep miliona tender “Shëndellisë” për rikonstruksion sallash konference
Duket se qeveria aktuale ka më tepër prioritet propagandën sesa punën reale në terren. Në rastin e bujqësisë kjo shprehje merr vërtetë kuptim pasi Ministria e Bujqësisë e drejtuar nga Frida Krifca do të harxhojë miliona lekë për të rikonstruktuar...
Pasi harxhoi 1 miliardë për rikonstruksionin e Parkut Rinia, Veliaj harxhon dhe 50 milionë të tjera për ujitjen e tij
Vetëm pak kohë më parë u inaugurua rikonstruksioni i Parkut Rinia në mes të Tiranës. Rikonstruksioni që në fakt kushtoi rreth 1 miliardë lekë jo vetëm që nuk solli asgjë të re por përkundrazi pak ditë pas inaugurimit u përmbyt...
Në vend të çojë kriminelët para drejtësisë, Ulsi Manja blen 140 milionë lekë kondicionerë për t’u freskuar nga vapa
Natyrisht temperaturat e javëve të fundit kanë qenë tepër të larta e shpesh të padurueshme. Por sikur të mos mjaftonte kjo, nxehtësinë e kanë shtuar akoma më tej atentatet e vrasjet e kohëve të fundit që duket se askush nuk...
Drejtori i OSHEE Ardian Çela vjedh shqiptarët tek fatura e dritave/ Qytetari i bën puçin: Erdhi 800 Mijë Lekë!
Vjedhja që u bëhet familjarëve dhe bizneseve në faturat e energjisë elektrike, është një metodë e vjetër e perfeksionuar ndër vite nga drejtori rilindas i OSHEE Ardian Çela. Ndaj këtij të fundit vijnë dhjetra denoncime çdo ditë për mbifaturime në...
Ergys Verdho i KESH harxhon 1.8 miliardë për të parashikuar kohën në tenderin fiktiv
Ju kujtohet “Gysi” i famshëm? Një herë e një kohë publikohej thuajse përditë pasi kur drejtonte Autoritetin Rrugor Shqiptar tenderat e dyshimtë që ai jepte lart e poshtë ishin thuajse të pafundëm. Por duket se Ergys Verdho nuk e ka...
Evazioni dhe pastrimi i parave sheshit, Delina Ibrahimaj blen tapet 12 milionë lekë  
Situata aktuale e ekonomisë së vendit ndodhet në një pozitë të vështirë. Problematikat e saj janë aq të shumta sa nuk ke për çfarë të flasësh më parë. Duke filluar që nga inflacioni, e më tej te niveli i borxhit...
Sotiraq Filo i Korçës shpall fitues firmën KORSEL të Maksim Fejzullës megjithëse dha ofertën më të lartë
Një tjetër ditë me një tjetër tender të dyshimtë të dashur miq! Kësaj rradhe jemi në qytetin e Korçës ku duket se bashkia e këtij qyteti ka nevojë për dikë që të mirëmbajë varrezat publike dhe të dëshmorëve. Për këtë...
Veliaj i jep 60 milionë PC STORE për blerje pajisje elektroshtëpiake në ndihmë të përballimit të situatës së tërmetit
Një tender mjaft i çuditshëm është realizuar së fundmi nga Bashkia Tiranë. Rezulton se ky institucion ka patur nevojë të blejë pajisje elektroshtëpiake të tilla si lavatriçe, frigorifer apo deri televizor për një arsye mjaft të habitshme. Duket se këto...
Në vend të ndihmojë popullin, Kuvendi bën tender 155 milionë lekë për shërbime mirëmbajtje virtuale
Kohët e fundit jetesa e shqiptarëve që jetojnë brenda kufirit të Shqipërisë është vështirësuar së tepërmi. Kjo kryesisht për shkak të rritjes galopante dhe shpesh abuzimeve të çmimeve në përgjithësi por në veçanti të ushqimeve bazë. Kjo nga ana tjetër...
Emiriana Sako “mbyt” me 400 milionë Dulakët në tenderin pa konkurrencë    
Është bërë tashmë e udhës që bashkitë e vendit në vend që të punojnë ditë e natë për qytetarët e tyre, në fakt punojnë vetëm për xhepat. Për xhepat e tyre natyrisht, jo të qytetarëve. Duket se së fundmi askush...
Skandali/ Në vend që ta bëjë vetë, UKT e Veliajt paguan Sahit Dollapin e PD me 240 milionë për të zhbllokuar pusetat
Jetojmë në një vend çudirash miq! Fatkeqësisht për këtë po bindemi çdo ditë e më tepër, sidomos në rastin e tenderave të cilët përveç rasteve të panumërta abuzive shpesh herë janë edhe qesharake. Kështu rezulton se për të zhbllokuar pusetat,...
Bujqësia në faliment, Frida Krifca “shpërblen” vëllain e komandantit të Gardës me 900 milionë lekë
Thuajse çdo ditë paraqesim video apo lajme nga shqetësimet e bujqërve të cilët ankohen se thuajse i gjithë prodhimi është bërë për t’u hedhur pasi nuk gjejnë dot treg. Por në vend që Ministria e Bujqësisë e drejtuar nga Frida...
Ervin Demo i Beratit në vend të forcojë barrierat mbrojtëse në rrugë, i jep 270 milionë lekë tender pa garë GEGA OIL
Ditën e djeshme një ngjarje tragjike ndodhi në qytetin e Beratit ku një automjet me dy persona brenda, nënë dhe bir, përfundoi ne lumin Osum. Por ajo që bëri shumë përshtypje ishte lehtësia me të cilën makina përfundoi në lumë...
Berberi i Ballukut “godet” prapë, shpall fituese për 600 milionë firmën me ofertën më të lartë
Evis Berberi në rast se nuk e dini ende është drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar. Kohët e fundit është bërë protagonist thuajse përditë për shkak të tenderave skandalozë të cilit i jep nëpërmjet institucionit të tij. Vetëm pak ditë më...
Veliaj harxhon 100 milionë në tenderin pa garë, për t’i ujitur barin Ramës
Duket se Veliaj nuk i ndahet tenderave të dyshimtë, aq më tepër atyre me shumë para në mes. Madje edhe kur bëhet fjalë për të ujitur barin e Ramës. Po, po, e lexuat mirë. Del se Edi Rama ka nevojë...
Emiriana Sako nuk i ndahet “bëmave”, i jep 660 milionë firmës që ofroi 240 milionë më tepër se konkurrenti
Tenderat duket se janë shumë të ëmbël për pushtetarët. Ndoshta sepse është një ndër mundësitë që të gllabërojnë sa më shumë para shtesë. Por duke qenë se pushtetarët shqiptarë janë tepër të babëzitur, këto tendera kthehen shpesh herë në skandale...
Tirana akoma me ujin me orar, UKT e Veliajt harxhon miliona për çanta e bluza
Tirana për turp të botës është ndër të paktat kryeqytete në botë që edhe në vitin 2022 e ka ujin me orar për banorët e saj. Në pjesën më të madhe të Tiranës uji vjen në mëngjës dhe ikën në...
Safet Gjicit “i zë mishi sytë”, i jep 350 milion tender firmës që ofroi më shumë
Shpesh herë kryetari i bashkisë Kukës për një arsye apo një tjetër është paralelizuar me konsumin e mishit. Madje duket se Safet Gjici është aq i dhënë pas mishit saqë ky i fundit “i ka zënë sytë” dhe e ka...
Belinda Balluku “i fut në gojë” Salillarit llokmën prej 14 milion eurosh në tenderin pa garë
Një qokë të vërtetë duket se ka bërë Belinda Balluku ndaj njërit prej oligarkëve më të preferuar të Ramës. Bëhet fjalë për Salillarin, tullën e të cilit kryeministri i tanishëm e puthte gjithë dëshirë para kamerave. Salillari ka “kullufitur” jo...
SKANDALI/ UKT e Veliajt favorizon prej 7 vitesh pa garë të njëjtën kompani “W. CENTER” për blerjen e kimikateve
Një skandal i vërtetë është ky që do t’ju paraqesim në vijim që implikon Ujësjellës kanalizime Tiranë dhe “shefin” e saj Erion Veliaj. Siç dihet ky i fundit është ai nga i cili varet institucioni i UKT. Rezulton se ky...
Prokuroria e Përgjithshme në vend të hetojë tenderat e dyshimtë, realizon vetë një të tillë
Çdo ditë ju paraqesim disa tendera të denja për prokurorinë dhe SPAK. Procedurat në fjalë janë të dyshimta janë të shumta në numër. Imajginoni pak se nëse çdo ditë paraqesim 3-4 prej tyre, sa duhet të jetë numri i abuzimeve...
E arrestuara për evazion “i fut duart” edhe Policisë, “rrëmben” 212 milionë për t’i mbajtur “me bukë”
Përsëri Shpresa Joanidhi me kompanitë e saj vazhdon të marrë tendera të fuqishëm në fushën e gatimit dhe shpërndarjes së ushqimit. Pas një incidenti që i ndodhi në shtator të vitit 2019, emri i kompanisë së saj ndryshoi në “DION-AL”...
Komisioneri Robert Gajda në vend që të mbrojë të diskriminuarit, blen 20 mijë euro makinë nga Dulaku në tenderin e dyshimtë
Ndoshta nuk e dini por në Shqipëri egziston një institucion i quajtur “Komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi”. Sipas ligjit, ky institucion lufton diskriminimin nga gjinia, raca, ngjyra, etnia, gjuha, identiteti gjinor, orientimi seksual, bindjet politike, fetare ose filozofike, gjendja ekonomike,...
Berberi i Ballukut i fut në xhep 12 milionë euro Gjikurisë
Firma Gjikuria është përmendur shpesh për llokma të mëdha tenderash të marra vitet e fundit nga qeveria aktuale dhe institucionet e saj. Bëhet fjalë për tendera në vlera tepër të larta dhe jo thjesht miliona lekë. Kryesisht tenderat e përfituara...
Admir Abrija i Burgjeve “i fal” 350 milionë Hervin Forës të EUROMED në tenderin pa garë
Shpesh jemi mësuar që Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve ta shohim duke organizuar tendera të dyshimtë në lidhje me ushqimin e të burgosurve. Por duket se së fundmi “piaca” është rritur dhe ky institucion ka filluar të “fusë duart” edhe...
Pirro Vengu “zgjohet” përsëri, shpërdoron 1 miliardë lekë për trajnime
Pirro Vengu është aktualisht drejtori i Autoritetit Portual Durrës. Institucioni i drejtuar prej tij është lakuar shumë së fundmi për një sërë problematikash, ku ndër më të rëndat janë vdekja e punëtorëve të rinj gjatë punës për shkak të mungesës...
Tirana përmbytet nga shiu, Veliaj i jep 900 milionë lekë tender burrit të Ina Zhupës
Bashkëpunimi PD-PS vazhdon pa ndërprerje. Siç ju thamë edhe në një tender tjetër ditën e djeshme, duket se të dyja palët bashkëpunojnë ngushtë me njëra-tjetrën. Gjithçka bëhet për përfitime monetare dhe askush nuk mendon për popullin. Por rasti në fjalë...
“Dashuria” PS-PD/ Kushëriri i ish-kryetarit demokrat merr 1.1 milion euro tender për pastrimin e Spitalit të Traumës
Edhe një herë tjetër vërtetohet bashkëpunimi PS-PD në kurriz të popullit të shkretë shqiptar. Nëse në TV të dyja palët gjoja akuzojnë njëra-tjetrën për tendera abuzivë, në fakt të gjithë bashkëpunojnë së bashku për t’ia futur sa më shumë shqiptarëve....
Në kulmin e rritjes së çmimeve, UKT e Veliajt blen 60 biçikleta elektrike me çmim 1200 euro copa
Çdo ditë e më tepër që kalon, të gjithë e ndjejmë rritjen e çmimeve. Kjo e fundit natyrisht sjell edhe rritjen e vështirësive ekonomike pasi për të blerë të njëjtat mallra duhen më shumë para. Dhe në një kohë kur...
Kur të gjithë e kanë mendjen të ndeshja, Sadri Abazi “bën gol” prej 17 miliardë lekësh në tenderin pa garë nga ARRSH
Ndërkohë që të gjithë shqiptarët e kanë mendjen tek ndeshja e parë e ekipit kombëtar të futbollit në UEFA Nations League, ish-deputeti i Rilindjes Sadri Abazi ka bërë “një gol” të vërtetë me Autoritetin Rrugor Shqiptar. Ky institucion i drejtuar...
Mbjellje pemësh në aksin Llogara-Qeparo/ Jorgo Goro i Himarës i jep 80 milionë lekë firmës me ofertën më të lartë  
Vazhdojnë çuditë e tenderave në Shqipëri. Kësaj here e ka rradhën Bashkia Himarë e cila ka hapur një tender për të mbjellë pemë në aksin Llogara-Qeparo. Tenderi në fjalë nuk është i papërfillshëm, përkundrazi ka një fond limit me vlerë...
Erion Veliaj “derdh” miliona lekë për mirëmbjatje në tenderin pa garë ku fituesi ofroi sa 97% e fondit limit  
Bashkia Tiranë ka vazhduar pa u ndalur avazin e saj të dhënies së tënderave të dyshimtë. Siç dihet një tender ku mund të abuzosh akoma më shumë është kur bëhet fjalë për shërbime e përgjithësisht për mirëmbajtje. Kur akoma më...
Ndërkohë që mediat merren me nusen e Librazhdit, ujësjellësi i Veliajt “gllabëron” 3 miliardë lekë
Është bërë e zakonshme tashmë që kur duhet spostuar vëmendja nga skandalet e njëpasnjëshme të qeverisë dhe të pushtetit vendor, zyrat propagandistike merren me fabrikimin e ngjarjeve për heqjen e vëmendjes. Duket se i tillë ka qenë edhe rasti i...
Gallata shqiptare/ SPAKU që duhet të hetojë të tjerët, bën vetë tender të dyshimtë
Shpesh herë të dashur miq kemi përdorur termin “çudira shqiptare” pasi ky ishte togfjalëshi i vetëm që mund t’i përshtatej më së miri mënyrës së si bëhen tenderat në Shqipëri. Megjithatë ashtu siç kalon koha, evoluojnë edhe togfjalëshat dhe në...
Veliaj i jep “Gjelit” 100 milionë lekë që t’i rregullojë “zyrën” tigrit dhe luanit
Erion Veliaj vazhdon përsëri të japë tendera të majmë për Kopshtin Zoologjik të Tiranës. Si duket nuk i mjaftuan 7.4 miliardë lekë të vjetra për rikonceptimin e kopshtit dhënë ndaj kompanive “ED KONSTRUKSION”, “G.P.G. COMPANY”, “ALBA KONSTRUKSION” dhe “VEKO”. Madje...
GENER-2 e Bashkim Ulaj “kullufit” 12 milion euro shtesë për skarpatet e Kardhiq-Delvinë
Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë dalin jashtë kontrollit. Vetëm pak ditë më parë firma GENER-2 e Bashkim Ulajt ka “kullufitur” tenderin e rradhës për këtë rrugë. Nuk bëhet fjalë për disa miliona “të vogla” por për plot 12 milionë euro pa...
Spitali “ushtarak” kujtohet befas se i ka mbaruar ushqimi, i jep Nikolin Jakës me emergjencë 130 milionë për ta blerë
Një rast tepër flagrant ka ndodhur së fundmi nëpërmjet një tenderi për gatimin e vakteve dhe shpëndarjen e ushqimit në ish-spitalin ushtarak, i njohur zyrtarisht si Spitali Universitar i Traumës në Tiranë. Duket se “befas” stafi i këtij spitali është...
Erseka si “pulë që pjell florinj”, 21 milion euro tender për 17 km rrugë
Nuk e dinim miq që Erseka qenka një “pulë që pjell florinj”. Themi kështu pasi rezulton se për të ndërtuar vetëm 17 kilometra rrugë, do të harxhohen plot 21 milion euro. Nëse bëjmë një llogari të thjeshtë kjo do të...
Ekskluzive/ Erion Veliaj përdor fëmijët e çerdheve dhe kopshteve të Tiranës si “kavie” për PFIZER dhe Janis Karathanon
Sipas një denoncimi të një prindi, rezulton se Erion Veliaj nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme të Çerdheve dhe Kopshteve të Bashkisë Tiranë është duke i përdorur fëmijët si burim informacioni për kompaninë private “PFIZER” dhe oligarkun e shëndetësisë Janis Karathano. Një...
Gerta e Shëndetësisë “ia luan” prapë Tit Patushit, i “fal” 1.4 miliardë lekë në tenderin ku 6 firma ofruan më pak
Ogerta Manastirliu, tipja që aktualisht ulet në kolltukun e Ministres së Shëndetësisë, duket se vazhdon përsëri t’i ketë qejf dhuratat që i bën Petrit Patushit. Ky i fundit është pronar i kompanisë AGRI CONSTRUCTION (Ish ARECO), e cila është “zhdëpur”...
Nikolin Jaka “shtrin tentakulat” dhe në aviacion, 1 milion euro tender për pastrimin e ALBCONTROL
Nikolin Jaka duket se përfitimet më të mëdha i merr nga tenderat e pastrimit. Kjo pasi nëse i hedh një sy tenderave të fundit me këtë objekt, Jaka rezulton ndër përfituesit e parë me kompaninë e tij SORI-AL. Por nëse...
Bashkia Shijak bën tenderin e asgjësimit të pulave me grip, fitues shpallet një restorant  
I erdhëm dhe kësaj dite miq! Shpesh dyshohej se deri diku kishte mundësi që shpendët e ngordhura nga Gripi i Pulave në vend që të groposeshin siç e këkon ligji, kishin përfunduar në fakt në ndonjë fabrikë përpunimi mishi apo...
Polici Bilbil Memaj gati për SPAK, mbush xhepat e Nikolin Jakës me 255 milionë për ushqim e gatim
Akademia e Sigurisë Tiranë është një institucion që në thelb përgatit dhe nxjerr nga bankat e saj policët e të ardhmes. Natyrisht ndër vlerat themelore të kësaj akademie dhe që natyrisht çdo polic i ardhshëm duhet të ketë, janë ndër...
Pasi shoferi iu gjet me plumb në kokë, Pirro Vengu i jep tenderin e majmë paraardhësit të tij
Vetëm pak ditë më parë një ngjarje e pazakontë tronditi opinionin. Shoferi i drejtorit aktual të Autoritetit Portual Durrës, u gjet pa jetë me një plumb në kokë brenda makinës së punës dhe shumë larg banesës së tij. Por megjithatë,...
Tenderi “Xhiro e fundit”/ Morgu merr me qira 3 fuoristrada të 2022 për 100 milionë lekë
Çudirat shqiptare janë vërtetë të pafundme. Jo vetëm një por shumë më tepër mund të gjenerohen çdo ditë në këtë vend të bekuar të quajtur Shqipëri. Njëra prej tyre e cila me siguri është e denjë për rekordet Guiness është...
Ironia/ Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, sigurim luksi punonjësve në tenderin pa konkurrencë
Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare i drejtuar nga Ervin Mete, duket se vetëm me misionin e tij nuk merret. I krijuar në vitin 2006, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) është institucion publik, i pavarur nga ekzekutivi, përgjegjës për rregullimin dhe mbikëqyrjen...
Avokati i Popullit “ia fut popullit”, pret 40 milionë “me gërshërë” për blerje fuoristrade tek Porsche Albania
Avokati i Popullit është një institucion që me letra presupozohet se mendon për popullin. Ju si thoni, a mendon vërtetë për të? Epo tenderi në vazhdim kemi frikë se do tregojë pikërisht të kundërtën. Se jo vetëm Avokati i Popullit...
Bledi Çuçi “i bën respektin” Grigor Jotit, 300 milionë lekë për të blerë bojë printeri
Nuk ngelet mbrapa shokëve as etë Bledi Çuçi, ministri i Brendshëm që deri pak kohë më parë i bënte reklamë vajit të palmës, i njohur gjërësisht për pasojat e tij në sëmundjet kardiovaskulare apo deri edhe kanceroze. Gjithsesi përtej kësaj,...
Erion Veliaj harxhon 1.3 miliardë për të blerë bitum te firma me ofertën më të lartë
Ujku, ujku, por ndërkaq urithi të bën gjëmën... Kështu është një shprehje popullore, e përshtatur me situatën. Nëse këto ditë të gjithë janë fokusuar të afera e inceneratorëve dhe në arrestimet e kërkuara së fundmi nga SPAK, dikush tjetër në...
Agjencia e Blerjeve të Përqëndruara shpall fituese pa konkurrencë firmën e dënuar për vjedhje tenderash
Shpesh herë ju kemi sjellë në vëmendje kompaninë Sinani Trading. Kjo kompani dikur quhej “M. B. KURTI" SHPK. Shemsi Sinani, ish-administratori i kësaj kompanie ka qenë i akuzuar dhe më pas është dënuar nga gjykata për përfitime të tenderave fiktivë...
Këshilli i Qarkut Tiranë “me shpatë në dorë”, 500 milionë lekë Nazif Bajramit ndonëse 5 firma ofruan vlerë më të vogël  
Çudira shqiptare është pak për të thënë për rastin e një tenderi tepër të dyshimtë të organizuar nga Këshilli i Qarkut Tiranë. Ky institucion ka si kryetar Aldrin Dalipin, i cili duket se ka filluar të imitojë Veliajn përsa i...
Tomi i AKEPIT “mbyt në miliona” BNT ELECTRONICS në tenderin pa konkurrencë
Ja prapë Tomi miq. Po, po, ai vetë. Tomi i AKEP-it. Zotëria duket se nuk lodhet kurrë kur vjen puna të organizojë procedura tenderash të dyshimta. Njërin prej tyre ua paraqitëm vetëm pak ditë më parë, por si duket SPAK-ut...
Bashkia Shkodër “lëshon dorën”, 150 milionë për artikuj ushqimorë në tenderin pa garë
Nuk është e thënë që abuzimet me tenderat të bëhen vëtëm nga institucionet qëndrore apo nga Bashkia Tiranë. Duket se as Bashkia Shkodër nuk ngelët mbrapa kur vjen puna për t’i gjetur vendin milionave që qarkullojnë nga taksat e shqiptarëve....
Nuri Belba i Bashkisë Prrenjas i “fal” 115 milionë Luan Kaprit ndonëse dha ofertën më të lartë
Tenderat janë vërtetë një problem i madh për mënyrën sesi përdoren për të shpërdoruar paratë e popullit shqiptar. Ndonëse taksat janë të larta dhe askush në qeveri nuk ka ndërmend t’i ulë, këto para që u merren shqiptarëve duket se...
Abuzimi i Veliajt me njoftimet e taksave, 60 milionë për të printuar në letër informacionin që të gjithëve u del online
Gjatë viteve të fundit qeveria në pushtet është mburrur shpesh se ka futur në përdorim teknologjinë dhe marrjen e shërbimeve online, duke evituar në këtë mënyrë vonesat, rradhët apo deri edhe tek kursimi i letrës së printuar. Por rezulton se...
Tomi Frashëri i AKEP mbush xhepat e Grigor Jotit me qindra milionë lekë në tenderin me vlerë sa 99% e fondit limit
Ju kujtohet shprehja e famshme “Jepi Tomi”? U bë disa kohë në fakt që nuk është përdorur më për shkak se AKEP ka qëndruar disi në hije kohët e fundit përsa i përket tenderave. Por duket se Tomi Frashëri, kryetari...
Veliaj nuk i ndahet lekut, abuzim prej 270 milionë lekësh me varret e kryeqytetit
Erion Veliaj vazhdon të kryejë më së miri detyrën e tij të shpërndarjes së parave publike sa në një anë, në tjetrën. Por problemi qëndron në faktin se këto “shpërndarje lekësh” lart e poshtë, nuk shkojnë për të mirën e...
Pensionistët mezi shtyjnë muajin, “MARINA BAY LUXURY RESORT” merr 250 milionë lekë tender nga Sigurimet Shoqërore
Gjithmonë e më shumë numri i tenderave të çuditshëm në Shqipëri  po rritet në mënyrë të shpejtë. Sasitë e parave që qarkullojnë në këto lloje tenderash ka marrë përmasa të frikshme. Mirëpo nëse deri tani jemi mësuar të shohim kryesisht...
Pas denoncimit nga JOQ, Tan Agolli dhe Alfio Rrotani “ngelen thatë”, anulohet tenderi dhe SPAK fillon procedimin
Pas denoncimit ekskluziv të JOQ Albania të një tenderi abuziv të Fondit Shqiptar të Zhvillimit me artikullin e datës 27.01.2022, duket se SPAK i vënë para provave të pakundërshtueshme ka filluar procedimin. Bëhet fjalë për një tender tepër të çuditshëm...
Veliaj vazhdon “traditën”, miliona lekë tender firmës që garoi e vetme dhe ofroi sa 95% e fondit limit
I qetë dhe pa zhurmë, ndoshta duke shfrytëzuar situatën aktuale të luftës në Ukrainë, Erion Veliaj ka vazhduar të “merret” me tenderat e tij të dyshimtë. Bashkia Tiranë organizon siç dihet një numër tepër të madh tenderash në vlera të...
Skandali/ Celibashi i KQZ kapet ”me presh në duar”, vërtetohet mashtrimi me tenderin për dhomat e fshehta të votimit
Ilirjan Celibashi është aktualisht Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve. Siç dihet në datë 6 mars 2022 do të mbahen zgjedhjet e pjesshme për kryetar bashkie në Shqipëri. Për këtë arsye po bëhen përgatitjet e nevojshme për realizimin e këtij procesi të...
Këshilli i Lartë i Prokurorisë “qëras” me 70 milionë Dulakët në tenderin pa konkurrencë me vlerë sa 99.4% e fondit limit
Çudirat vazhdojnë të dashur miq! Janë aq të shumta sa nuk bëhet fjalë për një në ditë por për disa brenda ditës. Jemi mësuar që tenderat e dyshimtë të jepen kryesisht nga institucionet shtetërore apo bashkitë. Por në rastin konkret...
Ervis Beberi i ARRSH i fal 125 milionë ish-deputetit të PS për “të dhënë mend”
Përsëri Evis Berberi! Duket se institucioni i tij ARRSH nuk di të ndalet në dhënien e tenderave sa të çuditshëm aq edhe të dyshimtë. Bëhet fjalë për Autoritetin Rrugor Shqiptar i cili ka vendosur të hapë një procedurë prokurimi që...
Tenderi skandaloz me 800 milionë lekë i ECO-TIRANA, Veliaj dhe Mazniku gati për pranga
Tenderi që do t’ju paraqesim sot është vërtetë skandaloz dhe nëse në Shqipëri do të funksiononin siç duhet organet e hetimit dhe drejtësia, Veliaj dhe Mazniku do të përfundonin në pranga. Por ju e dini që kjo nuk do të...
Pasi Gentian Sula mori miliarda tendera me AGIKONS, e shoqja harxhon miliona nga taksat e shqiptarëve për evente mondane
AGIKONS është një ndër kompanitë që ka përfituar më shumë tendera nga institucionet e shtetit shqiptar. Dhe këtu nuk flasim për shifra të vogla, por për vlera që shkojnë ne nivele miliardash. Një pjesë të konsiderueshme të tenderave kjo kompani...
Veliaj i lë të gjithë pa fjalë, “gostit” Nazif Bajramin me 700 milionë për kopshtin dhe çerdhen e Shkozës
Erion Veliaj përditë e më tepër nuk rresht së na habituri me numrin e madh të tenderave të dyshimtë që jep nëpërmjet institucionit që drejton. Siç mund të merret me mend lehtë, Bashkia Tiranë është njëri ndër institucionet e pushtetit...
Bashkia Tiranë dhe Lushnje i japin brenda ditës 2 miliardë lekë Ludmilla Ngjeliut për tuba
Ekziston një kompani e cila quhet ALEN – CO e cila për habi të të gjithëve rezulton të ketë fituar dy tendera të ndryshëm nga dy bashki të ndryshme brenda të njëjtës ditë. Nuk bëhet fjalë për “thërrime” por për...
Veliaj lë pa fjalë ariun, ia blen reçelin tek i dënuari për korrupsion
Erion Veliaj pasi nuk ka lënë të madh e të vogël pa habitur me tenderat e tij, së fundmi duket se ka lënë pa fjalë edhe vetë ariun e Kopshtit Zoologjik. Vetëm pak ditë më parë ju informuam në lidhje...
Manastirliu i jep 1.2 miliardë AGIKONS të Gentian Sulës, megjithëse ofroi qindra milionë më shumë se të tjerët  
Tenderat në fushën e shëndetësisë janë ato të cilët i japin mundësi oligarkëve të ngjyejnë mjaftueshëm mirë “kafshatën” e tyre. Por problemi qëndron në faktin se kafshata në fjalë ngjyhet me paratë publike të shqiptarëve, të cilët presin në fakt...
Bashkia Tiranë harxhon 330 milionë lekë për të analizuar të dhënat e veta
Bashkia Tiranë duket se nuk ka më se për çfarë t’i harxhojë paratë publike dhe shpik tendera nga më të çuditshmit. Duket se kjo është një periudhë në të cilën ky institucion po harxhon para “me grushta”, pasi thuajse çdo...
Lali Lekut i ikën “tepeleku”, 2 miliardë lekë për rikonstruksionin e gjimnazit “Partizani”
Lali leku nuk di të ndalet, por kësaj rradhe duket se i ka “ikur” vërtetë tepeleku. Kjo pasi rezulton se bashkia Tiranë do të harxhojë rreth 2 miliardë lekë për të rikonstruktuar shkollën e mesme ‘Partizani” në Tiranë. Një shifër...
Abuzimet e Manastirliut/ 92 milionë lekë pa garë firmës GEN-ALB-FARMA me ofertë sa 97% e fondit limit
Ditë për ditë po ju paraqesim tendera njëri pas tjetrit të cilët në rastin më të mirë mund të cilësohen si të dyshimtë e në rastin më të keq abuzim e vjedhje e hapur e parave të shqiptarëve. Fusha e...
Tenderi gallatë/ Veliaj harxhon 6 miliardë lekë për 2 kilometra pedonale në Liqenin e Farkës
Të gjithë thonë se Lul Basha fle gjumë, por në fakt duket se më shumë po fle gjumë SPAK. Madje duket se ky institucion ka rënë në gjumin letargjik të dimrit. E pra, në vend që këtë ta bëjë arusha...
“Nami” tek Posta Shqiptare/ Ervin Bushati i jep 1 miliardë lekë tender firmës që dha ofertën më të lartë nga të gjithë   
Posta Shqiptare tashmë nën drejtimin e Ervin Bushatit duket se nuk po i lë mangut asgjë epokës së paraardhësit të tij, Laert Duraj. Siç mund ta kujtoni, Duraj nuk ka lënë “kazëm e lopatë” pa futur në paratë e këtij...
Ekskluzive/ Kuzhinier Alfio që mori 500 milion tender nga FSHZH, është shef kuzhine tek restoranti i Tan Agollit në Hamallaj
Një skandal i përmasave vërtet të mëdha zbulohet ekskluzivisht nga Joq Albania. Nëpërmjet këtij artikulli do të shikoni se si paratë e dhëna nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit përfundojnë përsëri në duart e Dritan Agollit që është njëkohësisht edhe Drejtori...
Dritan Agolli qëras me 500 milionë lekë kuzhinier Alfion për t’i treguar se çfarë hanë shqiptarët
Hë mo, meme e gatshme ë? Në fakt jemi ende duke fshirë lotët nga e qeshura, pasi ky rast tenderi është aq i paparë sa për të vënë duart në kokë e për të vrapuar si i goditur nëpër Tiranë....
Kush janë fuoristradat që po terrorizojnë Tiranën?
Të jesh sot qytetar i Shqipërisë është bërë tepër e vështirë, jo vetëm për shkak të rritjes së përditshme të çmimeve, por edhe për shkak të rritjes së taksave apo pagesave të faturave mujore të ujit, energjisë elektrike etj. Por...
Berberi i ARRSH “i pret paratë me gërshërë”, 9 milionë euro firmës ALBAVIA ndonëse 3 të tjerë ofruan më pak
Evis Berberi është aktualisht drejtori i përgjithshëm i Autoritetit Rrugor Shqiptar, i njohur shkurt si ARRSH. Ndonëse ka pak kohë në krye të kësaj detyre, duket se nuk e ka aspak problem të vazhdojë “trashëgiminë” e Ergys Verdhos përsa i...
Erion Veliaj harxhon 85 milionë për t’i blerë bukë me reçel luanit dhe ariut të Kopshtit Zoologjik
Erion Veliaj, kryetari aktual i Bashkisë Tiranë duket se nuk i mbaron kurrë “bëmat” e tij. Ato janë të shumta, që nga keqtrajtimi barbar i shitësve ambulantë që shesin për një copë bukë në rrugë e deri tek fjalori banal...
Këshilli i Lartë Gjyqësor bën rrush e kumbulla 30 milionë lekë për të printuar
Çudira shqiptare është një term që i përshtatet më mirë se kudo realitetit të përditshëm në Shqipëri. Kjo pasi çudirat ndodhin thuajse në të gjitha fushat apo aspektet e jetës së përditshme në këtë vend. Çudirat i sheh kudo, në...
Acari pushton vendin, ujësjellësi i Durrësit harxhon 80 milionë për mirëmbajtje programesh kompjuteri
Jemi në dimër dhe dihet se kjo periudhë shoqërohet me temperatura tepër të ulëta deri në acar dhe temperatura negative. Por nq vend që ujësjellësi i Durrësit të marrë masa konkrete për izolimin dhe mirëmbajtjen e tubacioneve nga ngrirja, harxhon...
Dallaveret PD-PS, Voltana Ademi i jep nipit të Sadri Abazit 800 milionë në tenderin pa konkurrencë
I keni parë gjithë ato protesta në TV? Ku njerz të ndryshëm dalin në shesh për të protestuar kundër njërës apo tjetrës parti? Natyrisht është e qartë se në një pjesë të mirë të rasteve, ata janë të nxituer nga...
Veliaj “dënd” me miliona inxhinieren që i vunë eksploziv me telekomandë në tenderin ku të gjithë ofruan njësoj
Erion Veliaj nuk rresht së na habituri me “bëmat” e përditshme. Çudirat e tij janë “të pafundme”, sidomos kur bëhet fjalë për procedurat e tenderave. Por këtë rradhë duket se këto çudira kapin një tjetër nivel. Kjo pasi në tenderin...
“Çunave të Ndraghetës” nuk u rri menderja në një vend, shpërdorojnë 1 miliardë në tenderin e dyshimtë
E kush mund të jenë “Çunat e Ndraghetës” veçse Erion Veliaj dhe Arbian Mazniku? Të dy drejtuesit e Bashkisë Tiranë janë përmendur shpesh në lidhje me organizatën mafioze “NDRANGHETA” për shkak të ECO TIRANA. Kjo e fundit është një shoqëri...
Skënder Brataj “tërmet” milionash firmës EUROMED, i jep tenderin pa konkurrencë me ofertë 94% të fondit limit
Skënder Brataj, drejtori aktual i Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore, duket se në vend që të përmirësojë shërbimin e urgjencës për qytetarët, “gostit” me miliona lart e poshtë “peshkaqenët” e farmaceutikës në Shqipëri. Jo vetëm kaq, por i jep tender...
Tre firma ofruan më pak/ Emiriana e Durrësit “fryn xhepat” e Pjetër Trashaj të ALBGARDEN, 170 milionë për gjelbërim  
Qoka këtu, qoka aty. Dhe “filmi” nuk ka fund kurrë të dashur miq. Është për t’u habitur por tenderat në këtë vend thuajse i fitojnë gjithmonë të njëjtat kompani. Aq sa mund të quhet se tashmë shteti është shndërruar në...
Blendi Gonxhja “i bën qokën” Lali Lekut, i jep 150 milionë pa konkurrencë mikut të tij dhe të Endri Fugës
Me sa duket “qokat” vazhdojnë të bëhen mes njerëzve të “Rilindjes”. Natyrisht kjo nuk është e vështirë të mendohet për sa kohë që “qokat” me tenderat kanë kohë që realizohen jo vetëm mes tyre por edhe mes pushtetit dhe eksponentëve...
Çudirat e DPSHTRR, tenderin për raftet e zyrave e fiton firma që ofroi dyfish
Ditë e re, tender i ri. Janë aq të shumtë tenderat e dyshimtë në këtë vend, sa përditë mund të gjesh disa tendera të tillë. Problemi qëndron se nuk janë vetëm 2-3 institucione të cilat i organizojnë këto tendera me...
Drejtoria e Burgjeve vazhdon “avazin”, 400 milionë firmës së dënuar për vjedhje me tenderat
Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve vazhdon pa ndalur “avazin” e saj. E kemi paraqitur shpesh herë rastin kur ky institucion i ka dhënë dhe vazhdon të japë tendera për kompaninë Sinani Trading. Ju duket emër i njohur? Nuk e keni...
Pirro i Portit Durrës nuk i ndahet lekut, 130 milionë me një dorë Bukurosh Koçit
Pirro Vengu është drejtuesi aktual i Autoritetit Portual Durrës. Kemi paraqitur shpesh herë tendera të dyshimtë të organizuar nga ky institucion i drejtuar nga Vengu. Natyrisht vlen të përmendet se shifrat e këtyre tenderave nuk kanë qenë një “fjalë goje”,...
Armando Subashi harxhon 130 milionë për blerje kontejnerësh në tenderin “me flamur të kuq”
Pushteti vendor në Shqipëri organizon tendera të majmë, kjo tashmë dihet prej kohësh. Shifrat janë të niveleve të larta jo vetëm sa i përket vlerave për çdo tender por edhe për sasinë e madhe të peocedurave të realizuara nga bashkitë...
Ujësjellësi i Tiranës bën “rrush e kumbulla” 320 milionë për rikonstruksion rrjeti
Tirana prej vitesh e vuan mungesën e ujit 24 orë, ndonëse shumë është thënë dhe shumë është paguar nga xhepat e qytetarëve. E megjithatë duket se përsëri “kuçedra” ka nevojë të ngopet me miliona që të lëshojë pakëz ujë për...
Lali Leku blen 350 mijë euro Mercedes Maybach S580, me “pensionin e mamit”
Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, apo i njohur ndryshe në popull si Lali Leku, duket se vazhdon përsëri “të përfitojë” nga pensioni i së ëmës. Kjo pasi rezulton se Veliaj tashmë përdor një makinë super luksoze të tipit Mercedes...
Bashkia Tiranë “gostit” klientët e Veliajt me 350 milionë për blerje zgarash e pusetash
Erion Veliaj vazhdon përsëri të shfaqet në “horizontin” e tenderave të dyshimtë që të shpien direkt e në zyrën e SPAK. Ndoshta duke shfrytëzuar rastin se SPAK duket se “ka frikë” ta hetojë, Veliaj dhe Bashkia Tiranë vazhdojnë përditë të...
Erion Veliaj harxhon 25 milionë për të blerë dërrasat që i mungojnë
Lali Leku aka Erion Veliaj, është kryetari i Bashkisë Tiranë. Ka shumë persona që e shajnë dhe disa më pak që e lavdërojnë. Por përtej kësaj, a mendoni se lali Leku i ka dërrasat mangut? Ju mund të keni mendime...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit