JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Daily Mail shkruan për gjyshërit e Rita Orës e Dua Lipës që dikur ishin shokë
Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11/05/2021 0:27

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Gjyshërit e Rita Ora dhe Dua Lipa mund të shihen duke shijuar një pije në Kosovë në vitet 1960 në një imazh nga arkiva, i cili ka qarkulluar në mediat sociale, shkruan Daily Mail.

Në imazhin e postuar nga babai i Duas, Dukagjin Lipa, 52 vjeç, në 2019, gjyshi i Ritës, Besim Sahatçiu, një regjisor filmi, TV dhe teatri dhe gjyshi i Duas, Seit Lita, një historian dhe intelektual, ulen së bashku duke shijuar një pije.

Dukagjin Lipa shtoi një mbishkrim në fotografinë e postuar, “Babai im, Seit Lipa dhe z. Besim Sahatçiu. Gjyshërit e Dua Lipa dhe Rita Ora duke pirë një pije në qytetin e Pejës rreth viteve 1960. Gjyshërit miq”.

Besim, i cili vdiq në 2005, ishte shumë i respektuar në fushën e tij dhe në 2018, Ministria e Kulturës e Kosovës e nderoi pas vdekjes me një Çmim për Arritjet e Jetës për Kinematografi. Atë vit, një rrugë në qytetin e Prishtinës u emërua pas tij.