Parlamenti Europian: JOQ ALBANIA, media me reputacion për lajme të pavarura, cilësore dhe investigative

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 04.12.2020, 20:27 | Read in english

Sipas studimit të publikuar nga Parlamenti Europian dezinformimi në Shqipëri është i kudondodhur. Në një mënyrë ose në një tjetër në të gjithë spektrin politik dhe në të gjithë peisazhin mediatik. Në bazë të analizës së këtij studimi thuhet se megjithëse janë në Shqipëri mediat që prodhojnë artikujt e pavarur, më cilësorë, investigativë, ndër to JOQ Albania, mund të bien pre e Fake News. Në studim theksohet se JOQ ALBANIA është një nga të pakëta media me reputacion për gazetari me cilësi të lartë, të pavarur dhe investigative. Ndër të tjera thuhet se shumë politikanë në të gjithë spektrin, përfshirë Kryeministrin Edi Rama, akuzohen se kanë përdorur dezinformata për të rritur shikueshmërinë dhe qëndrimin e tyre, ose ndonjëherë edhe pa ndonjë qëllim të veçantë. Në fakt, Rama u detyrua të bënte një falje publike në Mars të vitit 2020 për trillime të pretendimeve se zyrtarët spanjollë po vendosnin taktika të dhunshme policore për të ndaluar përhapjen e Covid-19.

Më pas “provat” e tij dolën se ishin një video e policisë algjeriane të cilët sulmonin protestuesit gjatë trazirave. Dezinformimi është një problem i zakonshëm i vendosur nga qeveria kundër gazetarëve hulumtues, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të tjerëve që kërkojnë të mbajnë përgjegjësi për interesa të fuqishme. Me nxitjen e Partisë Socialiste në pushtet, në parlamentin e Shqipërisë u miratua një rezolutë në vitin 2019 që bënte thirrje për veprim kundër ndërhyrjes së huaj në politikën shqiptare, përfshirë përmes dezinformimit dhe veçimin e Rusisë si një shqetësim të veçantë. Sidoqoftë, një konsensus i fortë pro-BE dhe pro-NATO-s midis publikut shqiptar kufizon gjerësinë e brezit për aktorët e jashtëm që dëshirojnë të shkatërrojnë perëndimin. Sidoqoftë, Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës dhe qeveria shqiptare e kanë identifikuar dezinformimin si një kërcënim për sigurinë dhe qeverisjen shqiptare edhe pse vetë qeveria është akuzuar për përdorimin e dezinformimit.

Burimi:www.europarl.europa.eu | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit