SONDAZHI/ I hoqi titullin e nderit Veton Surroit dhe më pas i kërkoi ndjesë, 85% e votuesve: Safet Gjici është qesharak!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 29.11.2020, 23:33

Para dy ditësh u publikua një video kur Këshilli i Qarkut i Bashkisë së Kukësit vendosi t’i heqë titullin “Qytetar Nderi” publicistit të njohur në Kosovë, Veton Surroi, titull të cilin e ka marrë në vitin 2015. Në video shihet që kryebashkiaku Safet Gjici insiston se Surroi nuk e meriton titullin pasi sipas tij, ai ka bërë fushatë politike. Madje në një moment Gjici dëgjohet të thotë se publicisti duhet të shkojë në Gjykatë.

Ai u shpreh:

Jo vetëm që ai ka marrë një…si ta kuptojmë ne këtë. Ai po bën fushatë, ne nuk mund ta pranojmë si nder qarku, çfarë nderi qarku është kjo? Le të shkojë në gjykatë. Ai flet për interesat e veta, ky motivacion bie ndesh me atë që flet ai çdo ditë këtu. Ai flet hapur, nuk flet kot dhe në mënyrë kalimtare.

Por pak më pas, kryebashkiaku kërkoi ndjesë dhe tha se nuk e kishte menduar gjatë vendimin e marrë dhe tha se kjo ishte kërkesa e 57 familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së. Në lidhje me këtë vendim dhe sjelljen aspak serioze për një titullar, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

Këshilli i Qarkut Kukës i hoqi titullin Veton Surroit, më pas Safet Gjici kërkoi ndjesë se nuk e kishte menduar gjatë. A është qesharak kryetari i Bashkisë Kukës, Safet Gjici?

Në përfundim të votimit rezulton se 85% e qytetarëve mendojnë se, po, Safet Gjici është qesharak; ndërsa 15% e tyre shprehen se ai nuk është i tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit