SONDAZHI/ A ndiheni “të rrjepur” nga sistemi shëndetësor në Shqipëri? 92% e votuesve :PO!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24.11.2020, 23:35

Sistemi shëndetësor në Shqipëri vijon të shfaqë problematika të theksuara në lidhje me infrastrukturën spitalore, shërbimet ndaj qytetarëve, çmimet e larta etje. Gjendja ndërkohë është rënduar edhe më tepër nga pandemia Covid. Problemi fillon që nga drejtuesit e Ministrisë së Shëndetësisë në fakt, pasi vërehen pengesa në reformimin e sistemit shëndetësor në përgjithësi dhe nga ana tjetër shtrohet problemi se si menaxhohen fondet dhe se si përdoren ato në shërbim të qytetarëve.

Një nga ankesat e zakonshme të qytetarëve lidhet kryesisht me korrupsionin dhe rryshfetin që vihet re në spitalet e vendit si dhe me çmimet e larta të medikamenteve, ndryshe nga çfarë qeveria propagandon në lidhje me shëndetësinë falas. Problem tjetër është edhe fakti se shumë specialistë mjekësorë bashkëpunojnë me privatin, duke i drejtuar qytetarët drejt klinikave private për analiza apo për kurim. Por kjo është një kosto shtesë dhe e papërballueshme për xhepat e shqiptarëve, aq më tepër në këtë kohë krize.

Theksojmë këtu skandalin më të fundit në lidhje me testet Covid, ku përgjigjja e tamponëve në shtet vonon nga 7 deri në 10 ditë për të dalë dhe shumë pacientë i drejtohen klinikave private për të bërë një të tillë, ku përgjigjja e testit del brenda 24 orëve, ama kostoja është mjaft e lartë dhe kushton 120 mijë lekë të vjetra. Kjo ishte një panoramë e shkurtër dhe përmbledhëse në lidhje me sistemin shëndetësor dhe problematikat më akute që hasen, pasi evidentimi real dhe shterues i tyre kërkon një kohë dhe punë tjetër.

Në lidhje me sa u parashtrua më lart, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që u shtrua ishe kjo:

A ndjeheni "të rrjepur" nga sistemi shëndetësor në Shqipëri?

Nga votimi, rezulton se 92% e qytetarëve shprehen se, po, ndihemi të tillë; ndërsa vetëm një pakicë prej 8 % e tyre votuan për të kundërtën

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit