SONDAZHI/ 51% e votuesve shqiptarë : Nëse do e kishim në dorë ne, do të zgjidhnim Joe Biden si president të SHBA

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 04.11.2020, 23:49

Zgjedhjet presidenciale në SHBA kanë marrë vëmendjen e mediave mbarë botërore, teksa po pritet me padurim për të mësuar kush do të jetë personi që do të drejtojë një nga superfuqitë botërore për 4 vitet e ardhshme. Gara mes Dodald Trump dhe sfidantit demokrat Joe Biden ka qenë mjaft e fortë dhe me diferenca shumë të ngushta në shtete kyçe si Florida, Michigan, Visconsin etje. Rezultatet kanë qenë gjatë gjithë kohës në lëvizje dhe ndryshim të vazhdueshëm, saqë sapo njëri 'shpallte' fitoren, nuk kalonte shumë kohë dhe numërimi i votave e përmbyste rezultatin.

Madje për këtë gjë, Trump u shpreh se po manipulohen votat dhe disa herë la të kuptohet se mund të ketë edhe kontestim të rezultatit të zgjedhjeve nga ana e tij. Kujtojmë gjithashtu se për shkak të pandemisë Covid-19, procesi i votimit është vështirësuar disi dhe për zgjidhjen e këtij problemi është përdorur vota elktronike me postë. Por, kjo ka bërë që procesi i numërimit të zgjasë. Vëmendje në lidhje me zgjedhjet për karrigen e presidentit ka patur edhe në vendin tonë gjithashtu dhe ecuria është ndjekur hap pas hapi. Lidhur më këtë, mbrëmjen e djeshme JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishe kjo:

Nëse do ta kishit ju në dorë, cilin prej tyre do të zgjidhnit si president të SHBA-së, Donald Trump apo Joe Biden?

Nga votimi vihet re se kjo ka qenë një zgjedhje e vështirë dhe shqiptarët janë shprehur të dyzuar, nga ku rezulton se 49% votuan për Donald Trump, ndërsa 51% u shprehën se do të zgjidhnin Joe Biden.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit