SONDAZHI/ A keni besim te aftësitë menaxhuese të qeverisë për përballimin e Covid-19? 87% e votuesve: “Jo”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 03.11.2020, 23:29

Të gjithë shtetet e botës, kush më shumë e kush me pak, po përballen me pandeminë Covid-19. Efektet e mbylljes kanë qenë të rënda për ekonominë e shumë vendeve, sidomos atyre të varfra dhe të mesme. Për këtë arsye qeveritë kanë ndërmarrë politika ekonomike në mbështetje të qytetarëve, të cilët ishin të detyruar të ndërprisnin punën, ose për të tjerët të cilët e humbën fare atë. Sigurisht Shqipëria, bën pjesë në listën e vendeve që po vuan akoma pasojat e mbylljes së parë, ndërsa në Europë dhe këtu, po përflitet për një mbyllje të dytë.

Dhe kjo për shkak se numri i të infektuarve me koronavirus po rritet ndjeshëm ditët e fundit. Natyrshëm shtrohet pyetja se si qeveria shqiptare ka planifikuar që ta përballojë këtë valë të dytë Covidi. Duhet theksuar se pandemia zuri vend qendror nga të gjitha sëmundjet e tjera dhe të gjitha kapacitetet mjekësore u vunë në shërbim të kurimit të pacientëve të infektuar me Covid. Të paktën kjo është gjendja e deritanishme, edhe pse besimi i popullit se qeveria e Rilindjes mund ta menaxhojë situatën, ka rënë së tepërmi.

Përveç kësaj, shtojmë këtu skandalin dhe fenomenin shqetësues që po ndodh me pacientët te spitali "Shefqet Ndroqi", të cilët në mënyrë misterioze zgjedhin t'i japin fund jetës duke u vetëhedhur nga katet e larta të tij. Se çfarë ndodh brenda mureve dhe çfarë i shtyn ata të marrin një vendim të tillë, kjo gjë ka ngelur ende e pashpjeguar nga Ministria e Shëndetësisë. Skandal gjithashtu ishte rasti i 53-vjeçarit Lutfi Çekiri nga Ndroqi i Tiranës, i cili humbi jetën për shkak se u sorollat nëpër dyert e spitaleve të kryeqytetit pa marrë shërbimin e nevojshëm mjekësor.

Ndërkohë lidhur me aftësitë menaxhuese të qeverisë për përballimin e situatës Covid-19, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

A keni besim tek aftësitë menaxhuese të qeverisë për përballimin e COVID-19?

Nga rezultati i votimit vërehet se 87% eqytetarëve u shprëhn se nuk kanë besim; ndërsa një pjesë e vogël; prej 13% votuan se besojnë në aftësitë e qeverisë për t'ia dalë ndaj pandemisë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit