SONDAZHI/ A ka nevojë Erion Veliaj të vendosë maskë për Halloween që të trembë njerëzit? 84% e votuesve: “Jo”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 02.11.2020, 00:01

31 tetori njihet botërisht si festa e “Halloween-it”. Siç është tradita e kësaj feste, shumë persona, kryesisht fëmijë, zgjedhin për t’u veshur e maskuar në mënyrë të frikshme. Gjithashtu, qindra të rinj mbushën lokalet e kryeqytetit mbrëmjen e të shtunës për të festuar Halloween-in. Edhe pse vendi ndodhet në një situatë të vështirë për shkak të pandemisë së Covid, kjo gjë nuk i ka ndalur ata të dalin dhe të festojnë. Ndërkohë ajo që vihej re, ishte prania e shtuar e efektivëve të policisë për të siguruar respektimin e rregullave të distancimit social dhe mbajtjes së maskës edhe në ambientet e hapura, por festa nuk u ndërpre.

Por përtej festave, të cilat shërbejnë si një lloj 'dehjeje' për "t'u arratisur" nga realiteti dhe hallet e përditshme, problemet janë aty dhe kërkojnë zgjidhje. Ndërsa në kryeqytet nuk janë të pakta hallet në fakt dhe shkak për këtë është pikërisht kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili e ka katandisur Tiranën në një arenë shfrytëzimi nga oligarkët e tij me pallatet dhe kullat shumëkatëshe që po ndërtojnë, e deri te mungesa e kushteve minimale siç është furnizimi me ujë, shtrimi i rrugëve periferike etje. Pakënaqësia e qytetarëve ndaj tij është rritur shumë kohët e fundit, ndërsa neveria dhe urrejtja shkon deri në shkallën sa nuk duan as ta shohin me sy.

JOQ Albania, në ditën e Halloween-it, krijoi një sondazh alegorik dhe ironik në lidhje me kryebashkiakun e Tiranës.

Pyetja që shtrohej ishte kjo:

Shumë njerëz vendosën sot maska për Halloween për të trembur të tjerët. A ka nevojë Erion Veliaj të vendosë maskë?

Nga votimi vihet re se 84% e qytetarëve shprehen se ai nuk ka nevojë ta vendosë një të tillë, ndërsa vetëm një pakicë prej 16% votuan se ai ka nevojë ta vendosë atë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit