SONDAZHI/ A keni mundësi financiare të blini një apartament në Tiranë? 88% e votuesve: “Jo”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 22.10.2020, 23:33

Sipas llogaritjeve nga Banka e Shqipqrisë, çmimi i apartamenteve në Tiranë është rritur me 43.4%. Rreth 60% e pronave për banim dhe e atyre për përdorim tregtar janë blerë me kredi bankare. Për zonat bregdetare, agjentët raportuan çmime mesatare rreth 15% më të ulëta në krahasim me gjashtëmujorin e kaluar, ndërsa çmimet e shitjes në zonat e tjera të vendit shfaqën ndryshime thuajse të papërfillshme. Pavarësisht se ekonomia po kalon rënien më të fortë prej 23 vitesh, duke shtuar edhe ndikimin e pandemisë Covid, çmimet në kryeqytet kanë vijuar të rriten, ku në disa zona variojnë në mbi 200 euro m2.

Ndërkohë pak javë më parë u pubblikua një raport, ku Tirana renditej e treta në Europë për çmimet më të shtrenjta të apartamenteve, ndërsa çdo ditë duket se ky trend po forcohet edhe më shumë. Lidhur më këtë çështje, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

Përtej çdo logjike ekonomike, çmimet e apartamenteve në Tiranë vazhdojnë të rriten me ritme të pajustifikuara. Ju personalisht, a keni mundësi të blini një apartament në Tiranë?

Nga votimi vihet re se vetëm një pakicë prej 12% e qytetarëve kanë mundësi të blejnë një apartament në kryeqytet, ndërsa pjesa dërrmuese prej 88% nuk e kanë këtë mundësi.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit