SONDAZHI/ A janë reale shifrat e të infektuarve me Covid që publikohen? 87% e votuesve: “Jo”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 18.10.2020, 02:31

Prej datës 15 e tetor e në vazhdim, qytetarët shqiptarë do jenë të detyruar të dalin me maska mbrojtëse nga shtëpia. Vendimi u mor me anë të miratimit të një Akti Normativ nga ana qeverisë. Por kjo gjë shkaktoi debate dhe diskutime të shumta ndërmjet ekspertëve dhe në mesin e qytetarëve. Madje disa prej këtyre të fundit ranë nën 'kthetrat' e policëve dhe u gjobitën me shumën 30 mijë lekë të vjetra, pasi u kapën pa maska. Ndërkohë diçka që u vu re, ishte fakti se vetëm një ditë para se të hynte në fuqi Akti Normativ, Ministria e Shëndetësisë alarmoi qytetarët duke dhënë lajmin se numri i të infektuarve me koronavirus kishte arritur rekordin që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë. Gjithsesi kjo u pa me dyshim nga qytetarët, pasi u mor si një strategji që i paraprinte vendosjes së ligjit të ri për maskat.

Lidhur me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetjen:

Ditën që u vendos mbajtja e maskave edhe në rrugë, befas u rritën shumë shifrat e të infektuarve në Shqipëri. Sipas mendimit tuaj, a janë reale shifrat që publikohen?

87% e votuesve u shprehën se shifrat nuk janë reale, ndërsa vetëm një pjesë e vogël e tyre prej 13% votuan se shifrat janë reale dhe i besojnë qeverisë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit