SONDAZHI/ A do të dilni në protestë kundër vendosjes së maskave edhe kur jeni duke ecur në rrugë? 67% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 16.10.2020, 00:11

Vendimi i fundit i qeverisë për mbajtjen e maskave në rrugë dhe ambiente të hapura, shkaktoi debate dhe diskutime të shumta në vend, qoftë ndërmjet ekspertëve qoftë ndërmjet qytetarëve të thjeshtë. Rregulli është i tillë që nëse kapesh në rrugë pas maskë, gjobitesh me 3 mijë lekë dhe në rast se e përsërit gjobitesh me 5 mijë lekë. Gjithashtu në lidhje me këtë çështje u lajmërua një protestë që para disa ditësh nga Koalicioni për Shqipërinë. Pasditen e djeshme u mbajt protesta para kryeministrisë, ku u mblodhën shumë qytetarë. Por nuk zgjati shumë dhe policia ndërhyri duke shpërndarë turmën dhe shoqëroi disa prej tyre në komisariat.

Në lidhje me vendimin e marrë nga Rilindja, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

A do të dilni në protestë kundër vendosjes së maskave edhe kur jeni duke ecur në rrugë?

Nga votimi rezultoi se 67% votuesve u shprehën se do të dilnin në protestë, ndërsa 33% prej tyre votuan për të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit