SONDAZHI/ Ndërkohë që data e zgjedhjeve po afron, a mendoni se do të ketë manipulime votash? 88% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 08.10.2020, 00:55

Data 25 prill 2021 është caktuar për të mbajtur Zgjedhjet e Përgjithshme Parlamentare në vend. Si rezultat i Reformës Zgjedhore votimi do të bëhet me lista të hapura. Qytetarët e Shqipërisë do të zgjedhin me votën e tyre qeverinë dhe parlamentin e ri që do drejtojnë vendin për katër vjet. Pra Zgjedhjet Parlamentare, të vitit të ardhshëm janë të parat që do të kryhen me ndryshime kushtetuese në Kodin Zgjedhor, si rezultat i Reformës Zgjedhore.

Falë listave të hapura, qytetarët e Shqipërisë do të kenë mundësi të votojnë jo vetëm për forcën politike që preferojnë, por edhe për emrin e kandidatit për deputet që ata dëshirojnë të jetë anëtar i parlamentit të ri, gjë që pa ndryshimin përkatës në Kodin Zgjedhor do të ishte e pamundur. Por një fenomen shqetësues dhe që ka përbërë thelbin e problemeve në Shqipëri, është pikërisht manipulimi i rezultatit të zgjedhjeve dhe blerja e votës. Lidhur më këtë çshtje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

Ndërkohë që data e zgjedhjeve po afron, a mendoni se do të ketë manipulime votash?

Nga rezultati i votimit u vu re se shumica dërrmuese e qytetarëve prej 88%, u shprehën se zgjedhjet dhe votat do të manipulohen, ndërsa vetëm një pjesë e vogël prej tyre prej 12% votuan se nuk do të ketë diçka të tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit