SONDAZHI/ Rilindja dhe fondet shtetërore, 90% e votuesve: Edi Rama ka abuzuar me fondet gjatë 7 viteve qeverisje

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 30.09.2020, 00:57

Sipas përkufizimeve në Ekonomi, taksë quhet çdo pagesë e detyrueshme me ligj, që bëjnë në favor të buxhetit të shtetit, personat fizikë e juridikë të një vendi, në bazë të të ardhurave ose të pasurisë që ata kanë, të konsumit të mallrave e të shërbimeve që përfitojnë. Taksat përbëjnë të ardhurat kryesore të buxhetit të shtetit, që do të thotë se çdo pagesë e qytetarëve përkthehet në shërbim nga shteti dhe e anasjellta. Ndërkohë që Rilindja ka 7 vjet në qeverisje, natyrshëm lind pyetja se çfarë është bërë me fondet shtetërore dhe sa nga premtimet e bëra gjatë fushatave elektorale janë mbajtur. Premtimet pompoze si 300 mijë vende pune, legalizim falas, shëndetësi falas, e dhjetra të tjera, rezultuan thjesht një mashtrim.

Shqiptarët janë lodhur nga zhvatja e mirorganizuar e qeverisë me oligarkët dhe xhepat e tyre janë rënduar së tepërmi. Raste të tilla ku oligarkët në bashkëpunim me Ramën kanë përfituar miliarda nga xhepat e shqiptarëve, janë publikuar dhe denoncuar me fakte të qarta edhe nga JOQ Albania dhe nuk kanë qenë të pakta. Pa përmendur udhëtimet e shumta të ministrave të tij me chartera privatë dhe pushimet në resortet luksoze, apo së fundmi kurimet jashtë shtetit të zyrtarëve. Të gjitha këto shpenzime do duheshin bërë publike dhe transparente. Lidhur me çështjen e fondeve shtetërore dhe mënyrës së menaxhimit të tyre JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

Sipas mendimit tuaj, a ka abuzuar me fondet e shtetit Edi Rama gjatë qeverisjes së tij 7-vjeçare?

Nga votimi rezultoi se shumica dërrmuesve prej 90% mendojnë se Rama ka abuzuar me fondet shtetërore, ndërsa një pjesë prej vetëm 10% mendojnë se një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit