SONDAZHI/ Ndotja në Shqipëri shkakton 23% të vdekjeve, a duhet të japë dorëheqjen ministri i Mjedisit? 90% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 22.09.2020, 23:55

Vitet e fundit Shqipëria është përfshirë në zhvillime të vrullshme urbane, gjë që është shoqëruar me një ndikim jo të vogël në mjedis. Sipas një raporti të fundit të Agjencisë së Mjedisit në BE, 1 në 8 vdekje në Europë lidhen me ndotjen. Raporti thekson se faktorë të tillë si ajri i ndotur, cilësia e dobët e ujit dhe ekspozimi i tij ndaj kimikateve, bëhen shkak për 13% të të gjitha humbjeve të jetës. Komunitetet më të varfra dhe njerëzit në nevojë janë më të rrezikuar dhe të prekur nga ndotja.

Në përllogaritjet e raportit, 630 mijë vdekje kanë si shkak ndotjen e mjedisit. Sipas OBSH-së ndotja e ajrit shkakton vdekjen e mijëra njerëzve në botë dhe bëhet shkak për një sërë sëmundjesh si goditja në tru, kanceri i mushkërive dhe sëmundjet e zemrës. Në raport u vunë re ndryshimnet mes Europës Lindore dhe asaj Perëndimore, ku shkalla e përhapjeve të sëmundjeve varion në nivele të ndryshme në të gjithë Europën. Gjithnjë duke iu referuar konkluzioneve të raportit, në Shqipëri 23% e vdekjeve vjen pikërisht nga ndotja.

Ndërkohë Tirana është qyteti me ndotjen më të madhe për shkak të betonizimit dhe propagandës boshe të Lali Zdromsit me pemë e biçikleta. Përgjegjës kryesor për këtë gjendje të situatës së shkaktuar nga ndotja është gjithashtu edhe ministri i Mjedisit Blendi Klosi, i cili nuk po bën siç duhet punën.

Lidhur me këtë JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetjen:

Sipas një raporti të BE 23% e vdekjeve në Shqipëri vjen nga ndotja. A duhet të japë dorëheqjen ministri i Mjedisit?

Nga sondazhi rezultoi se 90% e votuesve u shprehën se Blendi Klosi duhet të japë dorëheqjen, ndërsa vetëm 10% e tyre u shprehën se ai duhet të vazhdojë të rrijë në detyrë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit