SONDAZHI/ Tuneli i Llogarasë, 89% e qytetarëve: Balluku do t’i fusë lekët në xhep nga koncesioni

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 17.09.2020, 22:56

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë shpalli ditën e djeshme kompaninë fituese për ndërtimin e Tunelit të Llogarasë. Kompania fituese është bashkimi i tre operatorëve ekonomikë midis një kompanie nga Austria, nga Sllovenia dhe një kompanie lokale. E teksa kjo gjë bëhet e ditur, çdo shqiptar është duke menduar se çfarë dhurate ka marrë nga këto kompani ministrja e cila ka firmosur kontratën, Belinda Balluku, pasi grekët u treguan shumë “zemërgjerë” me të duke i dhuruar një varëse prej 10 mijë eurosh.

Rruga, e cila vërtet i nevojitet shqiptarëve, duket se nuk do jetë edhe aq e përdorur nga ata, pasi për të kaluar në tunel do të vilet një taksë prej maksimumi 7-10 euro. Kjo taksë, e cila përkthehet sa një ditë pune në Shqipëri, do jetë e papërballueshmë nga shtresa e ulët dhe e mesme e shoqërisë, mirëpo do jetë shumë fitimprurëse për Ballukun. Lidhur me këtë, JOQ ALBANIA, organizoi mbrëmjen e djeshme një sondazh me pyetjen:

Sot (dje) u shpallfituesi i tenderit për tunelin e Llogarasë. A mendoni se Belinda balluku do fusë ndonjë lekë në xhep?

Ashtu siç edhe pritej, 89% e votuesve mendojnë se Balluku do të mbushë xhepat nga koncesioni, i cili sapo është firmosur. Me bindje të plotë votuesit e dinë këtë, pasi gjerdani në gushën e Ballukut i ka vrarë sytë shumë qytetarëve, të cilët shohin atje paratë e tyre.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit