SONDAZHI/ 84% e votuesve: Çmimet e hoteleve bregdetare janë të larta!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23.07.2020, 23:59

Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë përsa i përket pandemisë së koronavirusit. Përveç rasteve që mbeten të larta çdo ditë, një goditje të madhe ka marrë edhe turizmi.

Shumë turistë nuk mund ta vizitojnë këtë vit Shqipërinë për shkak të mbylljes së kufijve dhe kjo ka ndikuar drejtpërdrejt në këtë sektor.

Të ndodhur në këtë situatë, bizneset që mbështeten tek turizmi janë të detyruar të rrisin çmimet, pasi edhe mbështetja e shtetit nuk ishte e madhe, por vetëm sa për të hedhur hi syve.

Mirëpo kjo është në kontrast me ekonominë shqiptare, duke qenë se shumë qytetarë në Shqipëri nuk i përballojnë dot çmimet.

Lidhur me këtë situatë ku ndodhet turizmi dhe pamundësia e shqiptarëve për disa ditë pushime JOQ ALBANIA, organizoi dje një sondazh me pyetjen:

Sipas mendimit tuaj, si i cilësoni çmimet aktuale të hoteleve bregdetare gjatë këtij sezoni veror në Shqipëri?

Siç shihet 84% e votuesve shprehen se çmimet e hoteleve bregdetare këtë vit janë të larta, duke parë një ndikim negative të pandemisë në xhepin e shqiptarëve dhe në ecurinë e bizneseve.

Më e keqja është se deri më tani nuk shihet “dritë në fund të tunelit”, duke qënë se kemi edhe goxha ditë të tjera pushime dhe çmimet sa vinë edhe rriten.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit