Sondazhi/ 72% e shqiptarëve: Mbi arkivolin e Nexhmije Hoxhës s’duhet të ishte vënë flamuri kombëtar

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.02.2020, 20:26

Gruaja e ish-dikatatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha u nda nga jeta në datën 26 shkurt. Nexhimije Hoxha u largua nga kjo botë në moshën 99-vjeçare.

Për vite me radhë ajo qëndroi krah njeriut që sundoi Shqipërinë me dorë të hekurt dhe që vendosi një nga regjimet më të egra. Gjatë regjimit të Hoxhës u vranë me mijëra të pafajshëm.

I biri, Ilir Hoxha në njoftimin për ndarjen nga jeta të Nexhmije Hoxhës tha se si ajo dhe babai i saj ai dedikuan jetën Shqipërisë. Në ceremoninë mortore u pa se mbi arkivolin e Nexhmije Hoxhës ishte vendosur flamuri kombëtar.

Për të kuptuar se cili është mendimi i shumicës së shqiptarëve në lidhje me këtë ngjarje JOQ Albania zhvilloi një sondazh në faqen e Facebook-ut.

Pyetja që u shtrua është:

Ditën e sotme, gjatë ceremonisë së varrimit të Nexhmije Hoxhës mbi arkivol ishte vendosur flamuri kombëtar. A mendoni se duhet të vendosej?

72% e shqiptarëve kanë votuar se jo nuk duhet të vendosej dhe 28% kanë votuar për po.

Për sa kohë që ishte gjallë Nexhimje Hoxha nuk kërkoi falje për asnjë nga viktimat e regjimit diktatorial që i shoqi i saj vendosi në Shqipëri.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit