Alarmi: Mos i karikoni celularët në vendet publike, po ju shkatërrojnë pajisjet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.02.2020, 10:24

Ekspertët po paralajmërojnë gjithmonë e më shumë përdouesit e smartfonëve, që të mos karikojnë celularët e tyre në vend e publike, përfshirë edhe baret apo lokalet e ndryshme ku mund të uleni për një pije. Gjithçka për faktin se smartfoni juaj mund të hakohet.

Experts Warn Against Using Public Phone Charging Stations Over Juice Jacking Trend

Kjo praktikë, në botën perëndimore njihet me emrin “juice jacking” (derdhja/rrjedhja e lëngut), pasi të dhënat tuaja mund të “rrjedhin”, ose të vidhen, gjatë kohës që telefoni juaj është “pa lëng” (pa bateri), teksa po karikohet. Hakerat mund të futen në telefonin tuaj duke instaluar malëare në vendet e karikimeve publike, apo në fishat USB publike me të cilat ju karikoni telefonin. Përmes tyre mund të hyjnë në sistemin e smartfonit dhe të marrin informacione personale në email, të vjedhin fjalëkalimet, fotografitë apo edhe mesazhet.

Phone charging

Edhe më herët kjo mënyrë vjedhjeje ka qenë “në modë”, ndaj autoritetet bëjnë shpesh apel për shmangien e karikimeve në vendet publike. Madje, NBC News bëri edhe një eksperiment, për të kuptuar se sa informacion mund të merrnin hackerat dhe deri ku mund të shkonte aksesi i tyre.

Eksperti i cybersecurity, Jim Stickely krijoi një “stacion karikimi” në kushte shtëpie dhe vendosi në Portin e San Diego, në Kaliforninë e Jugut, një vend mjaft i populluar me turistë. Korresbodentja e NBC, Vicky Nguyen u hoq si viktima e parë dhe vendosi të karikonte celularin e saj, para se të niste të kontrollonte mesazhet dhe kontaktet. Përmes sistemit të hackimit, Stickey arriti të merrte çdo lloj informacioni që dëshironte nga celulari i gazetares, duke i kaluar ato në celularin e tij.

Man on phone

***

Burimi: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit