Nissan Leaf udhëton 370 kilometra pa shofer

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.02.2020, 14:13

Makina pa shofer e Nissan ka qenë në gjendje të ecë 370 kilometra në Mbretërinë e Bashkuar. Ky është udhëtimi më i gjatë dhe më i ndërlikuar në vend deri më tani, ndërsa industria e automobilave është në garën për të zhvilluar automjete autonome.

Mbretëria e Bashkuar është duke u përpjekur të joshë kompanitë që zhvillojnë automjete autonome, duke shpresuar të sigurojnë pjesën e saj “të luanit” në industri, e vlerësuar të jetë me vlerë 1200 miliardë dollarë në 2035.

Me ndihmën e tetë lexuesve të lazerit, shtatë kamerave, radarit të vendosur rreth automjetit dhe gjashtë njësive të kontrollit në bagazh, makina elektrike Nissan Leaf eci përgjatë automjeteve “normale” përgjatë rrugëve shtetërore.

Udhëtimi filloi në Qendrën Evropiane të Teknologjisë të këtij prodhuesi japonez në Cranfield, në jug të Anglisë dhe përfundoi në një fabrikë në Sunderland, në verilindje të vendit. Makina përshkoi rrugët pa ose me shenja minimale, kryqëzime dhe rrethrrotullime, duke përdorur një teknologji të përparuar të pozicionimit.

David Moss, kreu i kërkimit dhe zhvillimit i Nissan në Evropë, tha:

Shoferë të tjerë aty pranë nuk e kanë vërejtur se makina ishte plotësisht autonome. Për shkak të sasisë së sensorëve që monitorojnë vazhdimisht atë, automjeti është shumë më i vetëdijshëm për atë që po ndodh në mjedis sesa mund të jetë një drejtues njerëzor”.

Projekti, i quajtur “HumanDrive”, i udhëhequr nga Nissan, ka marrë fonde nga qeveria dhe po punon me autoritetet për të marrë një leje drejtimi.

***

Burimi: Gazzeta|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit