Robotët delivery tani gjejnë derën tuaj të përparme

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05.11.2019, 16:51

Studiuesit në MIT kanë zhvilluar një metodë të re të navigimit për robotët që mund të jenë shumë të dobishëm për gamën e kompanive që punojnë në shpërndarjen autonome. Shkurt, ekipi ka punuar se si një robot mund të kuptojë vendndodhjen e një dere të përparme, pa u siguruar një hartë specifike paraprakisht.

Hartografimi nuk është pengesa e vetme për të pasur një çast të dorëzimit në të ardhmen, të shkojnë deri më derë, ashtu si njerëzit që i bëjnë dërgesat sot. MIT News thekson se hartografimi i një lagjeje të tërë me nivelin e specifikës së kërkuar për të bërë dorëzimin e vërtetë të dyerve të përparme do të ishte tepër e vështirë – veçanërisht në shkallë kombëtare (le të themi globale). Meqenëse kjo duket se nuk ka të ngjarë të ndodhë, dhe veçanërisht nuk ka gjasa për çdo kompani që shikon ndërtimin e rrjeteve autonome të ofrimit të burimit veç e veç, ata vendosën të krijojnë një metodë navigimi që lejon procesoret e robotit të kuptojne vendndodhjen e një dere të përparme.

Dorëzimi është vetëm një rast përdorimi për këtë lloj hartografie inteligjente lokale të mjedisit, por është një e mirë që mund të shohë përdorimin aktual tregtar herët a vonë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit