Twitter pezullon llogaritë e lidhur me Hamas dhe Hezbollah

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05.11.2019, 16:47

Twitter pezulloi disa llogari të lidhura me Hamas dhe Hezbollah gjatë fundjavës, pasi u kërkua vazhdimisht ta bënte këtë nga një grup bipartizan i Përfaqësuesve të Sh.B.A. Ligjvënësit — Josh Gottheimer (D-NJ), Tom Reed (R-NY), Max Rose (D-NY) dhe Brian Fitzpatrick (R-PA) e kritikuan kompaninë për lejimin e llogarive të qëndrojnë lart edhe pse Hamas dhe Hezbollah janë caktuar si Organizata Terroriste të Huaja nga qeveria e Shteteve të Bashkuara.

Llogaritë e pezulluara përfshijnë llogaritë në gjuhën angleze dhe arabe në gjuhën angleze të Hamasit dhe ato që i përkasin Al-Manar, një stacion televiziv i lidhur me Hezbollah, dhe shërbimin e lajmeve të lidhur me Hamas Quds News Network.

Twitter fillimisht u tha kongresmenëve se bën dallimin midis fraksioneve politike dhe ushtarake të atyre organizatave. Në një përgjigje të 22 tetorit, anëtarët e Dhomës i thanë Twitter-it se "ky dallim nuk është i rëndësishëm, as nuk është i përbashkët. Hezbollah dhe Hamas janë organizata terroriste siç përcaktohet nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Pikë. "

Më 1 nëntor, drejtori i politikës publike në Twitter në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada Carlos Monje Jr., u përgjigj se llogaritë ishin pezulluar pas një shqyrtimi.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit