Hakerët mund të vjedhin përmbajtjen e kutive të postës elektronike Horde me një klik!

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 01.11.2019, 17:13

Një studiues i sigurisë ka gjetur disa dobësi në softuerin e postës elektronike të hapur me burim të hapur Horde që lejojnë hakerët të vjedhin gati-padukshëm përmbajtjen e kutisë së një viktime. Horde është një nga sistemet më të popullarizuara dhe me burim të hapur të postës elektronike në dispozicion. ’Eshtë ndërtuar dhe mirëmbajtur nga një ekip kryesor i zhvilluesve, me kontribute nga komuniteti më i gjerë me burim të hapur. Përdoret nga universitete, biblioteka dhe shumë web hosters.

Një sulmues mund të shkruaj dhe të shkarkojë të gjithë kutinë e një viktimë duke i mashtruar ata duke klikuar një link të keq në një email. Pasi të klikohet, kutia postare shkarkohet në serverin e sulmuesit.. Studiuesit e sigurisë zakonisht u japin organizatave tre muaj për të rregulluar të metat përpara se ato të bëhen publike.

NIST, departamenti qeveritar që mban bazën e të dhënave kombëtare të prekshmërisë, tha këtë javë se të metat përbëjnë një rrezik "të lartë" të sigurisë për përdoruesit. Eshtë me të vërtetë shumë e lehtë të vidhni emailin e njerëzve,"- tha Ozdemir.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit