Si do proçedojë startupi satelitor Kepler?

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 01.11.2019, 16:50

Kepler Communications, startupi me bazë në Toronto që është i përqendruar në zhvillimin dhe vendosjen e satelitëve me madhësi të këpucëve për të ofruar shërbime telekomunikuese, po hap regjistrimin për ata që janë të interesuar të marrin kompletet e tyre të parë të zhvilluesit. Këto komplete zhvilluesish, të dizajnuar për të ndihmuar klientët e mundshëm tregtarë të përfitojnë nga lidhja e ngushtë me IoT , do të vihen në dispozicion për t'u blerë për partnerët e zgjedhur vitin e ardhshëm.

Ky lloj i qasjes së hershme është krijuar për të dhënë një fillim në testimin dhe integrimin për kompanitë e interesuara për të përdorur llojin e lidhjes që Kepler synon të sigurojë. Shërbimi i Keplerit është krijuar për të siguruar mbulim global duke përdorur një rrjet të vetëm për operatorët IoT, me kosto të ulët në krahasim me tregun, për aplikacionet përfshirë ndjekjen e containers të transportit, rrjetet hekurudhore, bagëtitë dhe të lashtat dhe shumë më tepër. Kepler thotë se rrjeti i tij IoT, i cili do të përbëhet nga nanosatelitë të dizajnuar posaçërisht për këtë qëllim që planifikon të nxjerrë gjatë gjithë vitit të ardhshëm dhe më gjerë, ka për qëllim industritë ku nuk keni nevojë për gjerësi të lartë, siç do të thoni për video të konsumit HD transmetimi, por kur mbulimi nëpër zona të mëdha, shpesh të largëta mbi një bazë të qëndrueshme është thelbësore.

Lidhshmëria e IoT e siguruar nga konstelacionet e satelitëve orbitalë është një zonë në rritje e përqendrimit dhe investimeve, pasi industritë e mëdha kërkojnë të modernizojnë operacionet e tyre të monitorimit dhe përcjelljes. Startupi Swarm kohët e fundit mori leje nga FCC për të filluar plejadën e saj satelitore 150-të vogla, për shembull, për të krijuar një shërbim për të adresuar nevoja të ngjashme. Kepler, i themeluar në vitin 2015, ka mbledhur më shumë se 20 milion dollarë fonde, dhe ka nisur deri tani dy satelitë të vegjël, përfshirë një në janar dhe një në nëntor të 2018. Kompania njoftoi një kontratë me ISK dhe GK Launch Services për të vendosur dy të tjerë diku në mes të vitit të ardhshëm në një raketë Soyuz.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit