Google blen Fitbit

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 01.11.2019, 16:34

Thashethemet janë të vërteta. Një javë pasi doli fjala që Google planifikoi të blinte Fitbit, kompanitë kanë konfirmuar blerjen në një postim në blog të autorizuar nga pajisja Google SVP, Rick Osterloh. Ndeshja përfundimisht mund të rezultojë e dobishme për të dy palët. Google është përpjekur të bëjë një pjesë të madhe të kategorisë së veshjeve, duke e çuar gjigantin softuer për të blerë një pjesë të madhe IP nga orari i makinës, Fosile për 40 milion dollarë.

Fitbit, ndërkohë, ka pasur probleme me rritjen gjatë viteve të fundit. Kompania, e cila fillimisht bëri pionierë dhe më pas mbizotëronte hapësirën e gjurmuesve të veshur me dorë, luftoi ndërsa zgjoheshin smartwatches dhe mbizotëruan përfundimisht në hapësirë. Ndërsa ishte vonë në kategori, kompania ka pasur fatin me orën Versa, rezultat i blerjes së saj të Pebble, Vector dhe Monedhë, ndërsa ka punuar për të drejtuar pjesën më të madhe të fokusit të saj në kujdesin shëndetësor.

"Me kalimin e viteve, Google ka bërë përparim me partnerët në këtë hapësirë me Wear OS dhe Google Fit, por ne shohim një mundësi për të investuar edhe më shumë në Wear OS, si dhe të prezantojmë Made nga pajisjet e veshura të Google në treg," shkruan Osterloh. “Fitbit ka qenë një pionier i vërtetë në industri dhe ka krijuar produkte, përvoja dhe një bashkësi të gjallë përdoruesish. Duke punuar ngushtë me ekipin e ekspertëve të Fitbit, dhe duke bashkuar UA-në, softuerin dhe harduerin më të mirë, ne mund të ndihmojmë të nxisim inovacionin në veshje të paluajtshme dhe të ndërtojmë produkte nga të cilat përfitojne edhe më shumë njerëz në mbarë botën."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit