JOQ Albania
Home

Një udhëtim drejt parajsës, njihuni me rrugën për në Vermosh
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28/09/2016 9:22

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Është krenari të promovosh bukuritë e vendit tënd, rrugët e mrekullueshme dhe vendet fantastike që na i ka falur natyra, larg plehrave të politikës dhe rrëmujës së përditshme. I ndodhur në skajin verior, 190 kilometra nga kryeqyteti, rruga që lidh Hanin e Hotit me Tamarën e Vermoshin, fut në hartën e Shqipërisë turistike një thesar bukurish e traditash të paeksploruar deri më sot. Një udhëtim për t’u mbajtur mend, një eksperiencë e mrekullueshme në një nga perlat e vakëta të vendit tonë. Të paktë janë ata që i kanë shkelur keto vende si dhe të paktë janë ata që nuk kanë mbetur të impresionuar nga kjo bukuri. Ndoshta një xhiro në “Bllok” apo në bulevard nuk është as 0.0001% e këtyre rrugëve dhe e këtyre vendeve.

Ndoshta këto foto të publikuara nga "SpeedHunters.al" nuk mund t’ju japin atë ndjesinë kur i përjeton praktikisht këtë bukuri, por mund të njiheni virtualisht nëse nuk keni qenë ndonjëherë në Vermosh.

Zgjohemi herët ne mëngjes dhe mbledhim gjithçka na duhet për te mos lenë asnjë moment te na iki.

vermosh2

Mëngjesi nuk ka kuptim pa një kafe.

vermosh3

Dikush na doli “kunder” dhe vendosi te ndjehet me prane natyres.

vermosh4

Dikush me mezi po pret te zgjoje malet me zhurmen e marmites.

vermosh5

Dikush tjeter mezi po pret te shijoje rrugen…

vermosh6

Dikush nuk ndalet para asgjeje ne emer te pasionit…

vermosh7

-Dikush i bllokon rrugen BMW M5 tone. A mundet valle Luisi ti beje balle sensualiteti te makines se tij?

vermosh8

Aldo me Ralfin ndërkohe vazhdojnë rrugën “brenda rregullave” ashtu siç na do shteti.

vermosh9

Marseli me Kristin duke fotografuar nga Polo, edhe pse me shpejtesi te larte cunat nuk njohin limite…

vermosh10

Nderkohe, Emiljanon nuk e ndal asgje, nje shembull per ne.

vermosh12

Nderkohe qe i afrohemi Gjadrit, truri futet ne mendime duke kujtuar vitet e garave ne pisten e aviacionit me po te njejtin emer.

vermosh14

Bejme nje ndalese te shkurter perpara se te fillojme rrugetimin drejt destinacionit tone final.

vermosh15

-Pak zhurme aty, por, çfare rendesie ka kjo?

vermosh16

Modelja jone gjermane vazhdon te tregoje hiret e saj.

vermosh17

Futemi me makina ne qytetin e bicikletave, ne Shkoder, por trafiku i makinave duket goxha serioz.

vermosh18

Detyrohemi te presim pjesen tjeter te grupit per shkak te ngaterresave ne trafikun e dites se diele ne Shkoder.

vermosh19

Dhe nisemi te etur per p*rnografi natyrore drejt Leqeve te Hotit.

vermosh21

Per nje moment, e humbim mendjen dhe na duket sikur jemi shume larg Shqiperise.

vermosh22

Diversiteti eshte ajo qe na bashkon.

vermosh23

Pamja sa vjen e behet me epike.

vermosh24

I drejtohemi ngjitjes…

vermosh25

Kristi me Aldon e kane marre pak me nxitim por nuk harrojne te na bejne edhe foto.

vermosh28

Fansat e zones na pershendesin rruges.

vermosh30

Edhe fanset…

vermosh31

Nderkohe qe fillojme te ngjitemi, me kujtohet nje shprehje “Shqiperi, o vend i bekur me njerez te mallkuar”.

vermosh33

Kthejme per nje moment koken prapa, kur çte shohim… Luisi me M5 dhe Nesti me E55 na ndjekin.

vermosh34

Pas pak, nje vale qetesie pushton grupin teksa te gjithe humbim fjalet.

vermosh36

Me ne fund, arritem te fotografojme ekzaktesisht vendin per te cilin nisem te gjithe kete udhetim.

vermosh38

Bejme nje ndalese te gjate per “ti nxjerre lëngun” momentit, shum te gjate…

vermosh39

Nderkohe qe shoku jon Osho del nga makina dhe na bashkohet.

vermosh40

-Ballkoni i ndertuar se fundmi me punimet e rruges, duket se eshte vendi perfekt per te shijuar pamjen…

vermosh41

Emiliano duket shume i etur per te leshuar Evo X e tij ne habitatin e saj natyral.

vermosh42

Nderkohe qe Kristi perpiqet te shkrepi disa foto me shume.

vermosh43

Pamja nga ballkoni eshte thjesht epike.

vermosh44

Mos te flasim per oshetimen e marmitave te M5.

vermosh45

Gati per nisje.

vermosh46

Evo X dhe M5 fillojne te ndihen goxha mire.

vermosh50

10 minuta per te ftohur motorret dhe siç e do zakoni, nje mbledhje per te bere disa foto.vermosh54

Marseli gjithmone ne kerkim te “vrimave” te reja.

vermosh55

 

vermosh57

Ecim dhe pak, zbresim disa shkalle, dhe pamja qe na rezervohet eshte kjo.

vermosh58 vermosh59 vermosh60 vermosh61 vermosh63 vermosh64 vermosh65 vermosh67 vermosh68 vermosh69

Gjate rruges se kthimit per ne Tirane, bejme nje ndalese nostalgjike ne Gjader, ku shikojme se pista tashme ruhet nga ushtria.

vermosh70    vernmosh20