Cili është portreti i çuditshëm i Gjergj Kastriotit që mban autorësinë e të madhit Rembrandt ?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.01.2018, 12:50

Nga: Marin MEMA

A e kishit menduar Skënderbeun pa mjekrën e tij të plotë, por në vend të saj me mustaqe të holla, me flokët e dendur e të derdhur mbi shpinë, apo edhe me hundën jo në formën me kurrizin e zakonshëm, me të cilën jemi mësuar ta lidhim pamjen e tij?!

Piktori i shquar holandez Rembradt, i konsideruar në të gjithë botën si një gjeni, rezulton që të ketë autorësinë e një portreti të heroit tonë kombëtar Skënderbeut, tek i cili ai duket si përshkrimi më sipër.

Të dhënat mbi ekzistencën e këtij portreti janë bërë me dije pas hulumtimeve të studiuesit F. Andrea, i cili vëren se sipas verifikimeve të kryera, vendndodhja e veprës origjinale është në Muzeumin e Arteve të Bukura të Nansisë, në Lorenë të Francës.

sk

Për fat të keq, i klasifikuar herë pas here nga histori-grafia jonë thjesht si një vepër anonime, në realitet sipas përshkrimit të studiuesit Andrea, portreti i Skënderbeut është i stampuar në letër velini, i stërpikur me njollëza verdhane dëshmi e lashtësie.

Në përmasat 209×178 mm na paraqitet busti i heroit tonë kombëtar, me profil të kthyer nga ana e majtë, ndërsa e kuqja mendohet se është ngjyra e veladonit të veshur nga Skënderbeu.

“Scanderbec Roy d’Albanie” është titulli i veprës, i vendosur sipër portretit, ndërsa poshtë gravurimit, një shkrim i hollë, tërheq vëmendjen se nga stampa origjinale janë nxjerrë kopje me ngjyra.

Ndoshta duhet të mësohemi edhe më një imazh të tillë, të një Skënderbeu më të menduar, që është impenjuar të pozojë përtej vështrimit të thellë e të ashpër apo edhe me kapelën e çuditshme apo të veçantë për stilin e tij. Këto detaje padyshim që na ngacmojnë imagjinatën por përsëri biem dakord për madhështinë e figurës së tij.

A ka patur Gjergj Kastrioti edhe një pamje të tillë ndoshta në rininë e tij ? Apo kjo është thjesht një fantazi siç ka ndodhur edhe me disa portrete të tjera?/JOQ.al

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit