Kushtoi 435 MLN EUR nga taksat tona, Bashkim Ulaj vë traun e pagesës në Thumanë-Kashar

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.06.2024, 20:57

Aksi Thumanë-Kashar mund të jetë një ndër vjedhjet më të mëdha infrastrukturore të këtij populli. Gjatësia e tij është më pak se 21 kilometra dhe kosto për kilometër shkon në rreth 21 milionë euro.

Paratë për ndërtimin e këtij aksi arrijnë në vlerën e rreth 435 milionë eurove dhe të gjitha këto dalin nga buxheti i shtetit shqiptar. Nëpërmjet një tenderi të dyshimtë me vlerë rreth 226 milionë euro, fitues u shpall Bashkim Ulaj me kompanitë e tij GENER 2 dhe G2 Infra. Por sipas një raporti të Ministrisë së Financave drejtuar Parlamentit, kishte një parashikim sipas të cilit kostot koncesionare mund të arrinin në nivelin e 435 milionë eurove.

Pra për ndërtimin e kësaj rruge, Bashkim Ulaj nuk ka nxjerrë asnjë qindarkë nga xhepi por gjithçka është ndërtuar me paratë e taksave të shqiptarëve. Ndërsa tani, me hapjen e këtij aksi ditën e dielë, Ulaj ka vendosur traun e pagesës ku për çdo mjet do të marrë një pagesë që varion nga 2.1 euro për automjetet vetjake, në 6.3 euro për mjetet e tonazhit të rëndë me më pak se katër akse dhe deri në 9 euro euro për mjetet e tonazhit të rëndë me më shumë se katër akse.

Skandali thellohet më shumë kur mësohet se sipas një parashikimi të kostove në rast se rruga do të ndërtohej nga shteti shqiptar, dilte se nuk do të kushtonte më shumë se rreth 160 milionë euro, pra gati 2.7 herë më pak se çfarë është paguar Bashkim Ulaj.

Por skandali nuk ka mbaruar ende. Është parashikuar se në fund të periudhës prej 35 vitesh të koncesionit, Ulaj do të përfitojë plot 1.3 miliardë euro pa TVSH. Gjithashtu shteti ka vendosur edhe një garanci prej 22.8 milionë eurosh në rast se Bashkim Ulaj nuk do të mbledhë të ardhurat e planifikuara.

Pra si përfundim, Bashkim Ulaj pasi ndërton rrugën me paratë e taksave tona, vendos edhe traun që të marrë pagesë për çdo makinë apo mjet që do të kalojë nga kjo rrugë. Nuk dihet ende nëse SPAK ka nisur ndonjë hetim në lidhje me këtë mega-vjedhje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit