“Viti 2024 si epoka e gurit”, qytetarja: Pa drita dhe me tension të ulët, s’po punojmë as në shtëpi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.06.2024, 14:24

Edhe pse në stinën e verës, zona e Bërxullës dhe Kamzës vijon të ketë probleme me energjinë elektrike.

Një qytetare i është drejtuar redaksisë tonë për të denoncuar problemin e tensionit të ulët në Laknas.

Ajo thotë se prej dy vitesh në këtë zonë tensioni është tepër i ulët ndërsa në shumë raste energjia elektrike mungon për orë të tëra si në dimër ashtu edhe në verë.

Edhe pse justifikimet janë për punimet në rrugë, qytetarja thotë se ky problem është i vazhdueshëm duke u bêrë pengesë edhe për punën nga shtëpia.

Si e prekur nga ky fakt, ajo ka bërë disa ankesa në e-Albania por edhe zyrat e OSHEE Kamëz, Vorë dhe Tiranë por pa asnjë lloj zgjidhje.

Ajo thotë se është e turpshme që në vitin 2024 qytetarët të vuajnë për energji elektrike pasi nuk jemi në epokën e gurit.

Denoncimi i qytetares:

Prsh, po ju shkruaj per problemin e dritave ne zonen e Laknas/kamez, Fakti qe tensioni esbte shume i ulet por dhe mungesa fare e elektricitetit

Justifikohen me punimet ne rruge nderkoh kam 2 vite e pak ne kte zone dhe vazhdon e nwjjta situate. Aktualisht kemi mbi nje ore pa drita fare dhe sa her mer oshe thone ka difekt do e rregullojne

Por cdo dite difekt duket e tepert. Kemi bere ankesa ne zyrat ne kamez, Ne vore Dhe ne tirane te stacioni i trenit. Seps3 sa her pyet kamza thote e ka vora vora thote e ka kamza dhe pastaj e kalojne t3 stacioni i trenit Tr

Nuk dime me ku te ankohemi do doja te ngrihej si problem sepse esht me te vertete serioze. Jemi me 2024 dhe mos kesh energji elektrike ndihemi si ne epoken e gurit. Nderkoh me femi te vogel ne kto dite te nxehta e per me teper dhe ne pune nga shtepua. Kshtu si e kwmi nisur do na lene pa pune. Dhe hajt te marin leket e dritave pastaj

Plus ka ber dhe ankese nga portali e albania mos gaboj por aty nuk ngelet gjurme te ankesave qe behen. Kjo esht vetem njera nga ankesat qe eaht ber se fundmo. Kam nis dhe video ne pwriudhen e dimeit Ju betohem esht turp ishte dhoma erresire Aq tension i dobet vjen

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit