Me krizë veshkash në urgjencë, qytetari: S’kisha ku të ulesha, pastrueset nuk ndërronin çarçafët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.06.2024, 13:13

Në prill të vitit 2023, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e atëhershme e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, përuruan Urgjencën e Re në QSUT, një investim rreth 17 milionë euro.

Por që prej hapjes e deri më tani, denoncimet e qytetarëve për urgjencën s'kanë të ndalur.

I fundit denoncim është nga një qytetar i cili rreth orës 03:00 ka mbërritur me urgjencë në spital pas një krize veshkash. Ai thotë se që prej kësaj ore e deri në 06:00 ka pritur në karrige pasi, në urgjencë nuk kishte krevate bosh për t'u ulur.

I vetmi krevat bosh që qytetari ka gjetur është ky që shihni në pamjet e mëposhtme, por kur ai i ka kërkuar pastrueseve për të ndërruar çarçafët ato i kanë thënë: "Këto kushte janë, ankohu po deshe. Nuk kemi vende të lira, nuk ka çarçafë".

Qytetari thotë se ka qëndruar me dhimbje deri në orën 06:30 kur ka bërë ekon dhe një qetësuese tjetër. Ndërkohë që për të kërkuar një krevat bosh nëpër pavion, ai thotë se ka lëvizur me dhimbje në këmbë pasi ashensori nuk punonte.

Denoncimi i qytetarit:

Përshëndetje! Doja të shprehja një shqetësim në lidhje me shëndetësinë në vendin tonë. Dje kam ardhur në urgjencën e Spitalit “Nënë Tereza” me kriza veshkash (gurë në veshkë) rreth orës 03:00 deri në orën-06:30 të mëngjesit, kam qëndruar ulur në karrige sepse nuk kishte krevate bosh. Njëri që ishte ishte në këto kushtet që do shikoni më poshtë. Në momentin që kërkova të ndërroheshe carcafi dhe të kisha një vend ku mund të qëndroja, mora një përgjigje “këto kushte kemi, ankohu po deshe”. “Nuk kemi vende te lira, nuk ka carcaf'. Gjatë kësaj kohë ka ardhur 1 herë mjeku dhe infermieria më kanë bërë 1 qetësuese (e cila nuk më qetësoj fare dhimbjet) deri në mëngjes nuk ka ardhur njeri të pyes si je?! Por kam qëndruar duke pritur për eko deri në 6:30 të mëngjesit. Në mëngjes kam bërë qetësuesen tjetër duke kërkuar vend bosh në gjithë katin, me kriza veshkash akoma, pa përdorur ashensorin, por duke ngjitur shkallët e spitalit. Ca bëhet kështu?!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit