Vrasja e recepsionistit në Dhërmi dhe misteret e pronarëve të hotel “Greccia”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.06.2024, 16:36

Gerald Shehu është 43-vjeçari nga Tepelena që mesnatën e 6 qershorit vrau punëtorin e tij, Erald Nevruzi, recepsionist në hotel "Greccia" në Dhërmi.

Sipas informacioneve të deritanishme, Shehu i cili është dhëndri i pronares së hotelit, në mesnatë ka thirrur Nevruzin për t'u sqaruar për një konflikt që kanë patur dhe në debat e sipër e ka qëlluar dy herë duke i marrë jetën në vend.

Edhe pse policia nuk ka ende një version zyrtar për shkaqet e ngjarjes, JOQ ALBANIA ka siguruar informacione ekskluzive për këtë krim të ndodhur në nisjen e sezonit turistik.

Sipas burimeve, 43-vjeçari Gerald Shehu i cili jetonte në Angli dhe kishte nënshtetësi angleze e ka njohur në Angli Eraldon, recepsionistin që i mori jetën. Por në Shqipëri ata silleshin sikur nuk njiheshin dhe kjo ndoshta është aryseja pse babai i Eraldos nuk ishte në dijeni të këtij fakti pasi në një intervistë televizive ai ka deklaruar se djali i tij nuk kishte asnjë lloj njohje me vrasësin.

Nga ana tjetër, 43-vjeçari Gerald Shehu rezulton të jetë i regjistruar në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB) si “person fizik”, me objekt të aktivitetit “bar-restorant, plazh privat”, me emrin tregtar “Greccia Hotel”. Ai rezulton të jetë pronar i plazhit privat dhe bar-restorantit “Greccia”, të cilat janë në funksion të hotel “Greccia”, i cili është në pronësi të vjehrrës së tij, Gentjana (Greta) Nino.

Kjo e fundit pas kthimit nga Anglia ku ka qenë sekretare në Ambasadën Shqiptare, në vitin 2017, nën emrin “Gentjana Nino” ka hapur një biznes për dhënien me qira të dhomave dhe në fillim ka pasur 5 dhoma. Por me kalimin e viteve ajo ka ndryshuar emrin e biznesit në “Hotel Greccia” dhe, sipas të dhënave të vetëdeklaruara, aktualisht ka në dispozicion 24 dhoma.

Ndërkohë, bashkëshorti i saj, Mirvjen Haxhialiu i cili ka ndryshuar mbiemrin duke marrë mbiemrin e gruas, Nino, rezulton tip problematik dhe mashtrues pasi në shkurt të këtij viti është arrestuar me urdhër të Prokurorisë së Tiranës pasi kishte mashtruar një qytetar se do t’i siguronte letra angleze të vëllait të tij.

Nino u arrestua për akuzat e “Falsifikimit të dokumenteve”, “Mashtrimit” dhe “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijëve” me urdhër ndalimi nga prokurori Bledar Valikaj, teksa u administruan edhe disa kallëzime të qytetarëve të mashtruar. Ai i bindte qytetarët për skemën e mashtrimin duke iu thënë se kishte një pasuri të paluajtshme prej 10 milionë Eurosh dhe se 30 mijë eurot e marra për letrat do ua kthente nëse nuk iu siguronte dokumentet. Ai premtonte se me anë të martesave me vajza me letra britanike dhe lidhjeve të vajzës dhe gruas së tij në Angli, do të siguronte letrat për qytetarët.

Hetimet për zbardhjen e vrasjes së recepsionistit Eraldo Nevruzi duket se do të shtrihen në disa drejtime pasi tani oficerët e Policisë Gjyqësore përveç shkaqeve të vrasjes kanë vendosur nën lupë edhe pasurinë e pronarëve të hotelit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit