Qeveria sot merr vendim për uljen e çmimeve të mbi 50 produkteve ushqimore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.09.2023, 11:06

Qeveria në mbledhjen e sotme duhet të marrë vendim me të cilin do të ulen çmimet e mbi 50 produkteve ushqimore me të paktën 10 për qind. Çmimi referencë për uljen e çmimeve për 10 për qind është 1 gushti, ndërsa vendimi do të jetë në fuqi deri në fund të nëntorit të këtij viti. Produktet që përfshihen me vendimin në markete do të shënohen me çmim të garantuar.

“Ka shumë më shumë se 50 produkte, por rreth 25 janë kategori të produkteve, që do të thotë se ka pemë – ka një lepezë të llojeve të pemëve, ka perime – ka lepezë të ndryshme të perimeve. Për sektorë të caktuar mund të zbatohet në mënyrë lineare për disa produkte nga prodhues dhe importues të ndryshëm. Si numër janë mbi 50 produkte që nga e mërkura duhet të kenë çmim të ulët”, tha sot në një konferencë për shtyp ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Me vendim të Qeverisë do të ketë detyrime për shitësit me pakicë dhe shumicë, si dhe për prodhuesit vendas.

Në marrëveshje me odat ekonomike dhe të gjithë aktorët e sektorit të tregtisë në markete, produktet që do të përfshihen nga vendimi i qeverisë do të shënohen me “çmim të garantuar”. Çdo konsumator, kur të shkojë në supermarket, do të ketë mundësinë të shohë një shenjë që do të tregojë çmimin e garantuar dhe do të dijë se çmimi nuk do të rritet deri më 30 nëntor.

Ministri i Ekonomisë u bëri thirrje prodhuesve dhe distributorëve që nuk janë në listë që të aplikojnë vullnetarisht për ulje çmimesh, në mënyrë që produktet e tyre të kenë etiketën “çmim i garantuar”.

Sipas ministrit, me vendimin për ndalimin e “aksioneve”, i cili hyn në fuqi këtë fundjavë, do të parandalohet që nëpërmjet çmimit të garantuar, të vendosen produktet nga magazinat që tregtarët duan të heqin qafe.

Të gjitha produktet që sipas vendimit të sotëm të qeverisë do të jenë më të lira me 10 për qind, do të mund të hidhen edhe në shitje “aksion” në tregje, por me çmime më të ulëta se ato tashmë të ulura. Nëse, nga ana tjetër, “aksioni” është për shkak të skadimit të produkteve, do të duhet të thuhet qartë – se ulja e çmimit është për shkak të skadimit të produktit.

Për një mbrojtje më të mirë të konsumatorit, Ministria e Ekonomisë përgatiti një zgjidhje të re ligjore për praktikat e padrejta tregtare, e cila përmban mekanizma të caktuar për ndëshkimin dhe abuzimin në pjesën e formimit të çmimit. Ligji i propozuar për praktikat e padrejta tregtare do të dorëzohet në Kuvend me një Evropian flamuri. Gjithashtu, do të rriten kompetencat e Inspektoratit Shtetëror të Tregut (ISHT).

Qeveria po përgatit masa të reja kundër krizës, disa prej të cilave, sipas njoftimeve, do të nisin nga muaji nëntor dhe fokusi do të jetë tek kategoritë e rrezikuara të qytetarëve. Financat janë të parapara në Vendimin e qeverisë për rialokimin e mjeteve nga Buxheti, i cili u vendos në rendin e ditës së propozuar të seancës së 126-të të Kuvendit që u paralajmërua për sot. Për pakon e nëntë të masave kundër krizës janë planifikuar 4,55 miliardë denarë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit