Kodi i ri penal/ Parakalove gabim? 3 vite burg!

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 18.09.2023, 08:25

Me hartimin e Kodit të ri Penal, i cili është ende në statusin draft i pamiratuar parashikohen deri në 3 vite burg për drejtuesin e mjetit që kryen një parakalim të gabuar!

Kodi i ri Penal, i cili thonë se po punohet nga një grup i gjerë ekspertësh në Ministrinë e Drejtësisë prej disa muajsh, do të prekë edhe rregullat e qarkullimit rrugor për drejtuesit e mjeteve duke i çuar në mënyrë relative këta të fundit pas hekurave.

Në Draft-Kodin Penal janë propozuar të përfshihen si vepra penale të dënueshme:

-Parakalimi i gabuar i drejtuesit të mjetit -Drejtimi i mjeteve duke mos respektuar sinjalistikën -Drejtimi i mjeteve në mënyrë të parregullt -Mosmarrja e masave për ta bërë të dallueshëm mjetin e ndaluar ose të prishur në një distancë të mjaftueshme, kur kjo kërkohet për të garantuar sigurinë e qarkullimit rrugor, të cilat mund të vënë në rrezik shëndetin dhe integritetin trupor të një personi ose të një prone me vlerë të konsiderueshme.

Për shkeljen e këtyre rregullave, të cilat do të konsiderohen vepra penale, parashikohet dënimi me gjobë deri në 3 vjet burg.

Po ashtu në draft përfshihen edhe mungesat e avokatëve në proceset gjyqësore pa një shkak të arsyeshëm apo të ligjshëm për çështjet me të paraburgosur, duke sjellë pezullim të gjykimit.

Kjo do të përbëjë kundravajtje penale dhe do të dënohet me gjobë e nëse nëse kryhet për herë të dyte, dënohet me qortim gjyqësor.

Prokurorët e gjyqtarët nëse mungojnë në seanca mund të ndiqen penalisht dhe të dënohen me gjobë dhe si dënim plotësues është parashikuar edhe heqja e të drejtës për të ushtruar funksione publike.

Drafti i Kodit Penal do të hidhet për konsultim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit