LSDM: Miratimi i ndryshimeve kushtetuese është për vazhdimin e rrugës evropiane të RMV-së

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2023, 09:15

Pas 17 vitesh pritje, filluam negociatat për anëtarësim në BE, me identitet të mbrojtur maqedonas dhe gjuhë të njohur maqedonase, thonë sot nga LSDM.

“Miratimi i ndryshimeve kushtetuese është për vazhdimin e rrugës evropiane dhe do të sigurojë të ardhmen evropiane të shtetit dhe qytetarëve të tij.

Nga ana tjetër, OBRM-PDUKM vetëm bllokon dhe e vendos veten si pengesë në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Të gjitha gënjeshtrat dhe shkatërrimet e OBRM-PDUKM-së janë zhytur për bullgarizim dhe asimilim, për humbje të gjuhës dhe identitetit, për diktim bullgar.

Duke penguar ecurinë e rrugës evropiane, OBRM-PDUKM po pengojnë paga më të larta, pensione, jetë më të mirë për qytetarët, siguri ekonomike, perspektivë më të mirë për të rinjtë”, thonë nga LSDM.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit