Spasovski në Tiranë: Jemi të përkushtuar për evropianizim dhe përafrim me sistemet evropiane

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.09.2023, 22:55

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, mori pjesë në Konferencën e Ministrave të Punëve të Brendshme në kuadër të Procesit të Berlinit, e cila po mbahet në Tiranë, nga 13 deri më 15 shtator, ku marrin pjesë ministrat e procesi i brendshëm nga rajoni dhe vendet partnere të Procesit të Berlinit.

Spasovski theksoi se bashkëpunimi i filluar në kuadër të procesit të Berlinit, vazhdon si Berlin plus, me shpresën për arritjen e bashkëpunimit operativ si “Berlin Square”, duke dyfishuar efektivitetin dhe efikasitetin e punës dhe bashkëpunimit.

Lidhur me temën “Bashkëpunimi rajonal në luftën kundër krimit të organizuar”, Spasovski kujtoi Deklaratën e përbashkët për parimet e bashkëpunimit në fushën e shkëmbimit të informacionit për zbatimin e ligjit, të përgatitur nga Grupi drejtues për obligimet e ndërmarra në fushën e Sigurisë në kuadër të Procesit të Berlinit.

“Duke përmbushur njërën nga detyrat e përcaktuara në kuadër të Grupit Drejtues të lartpërmendur për realizimin e një ushtrimi hartografik për identifikimin e praktikave të mira dhe mangësive të mundshme, Ministria e Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut në vitin 2021 realizoi një ushtrim simulimi për shkëmbim të informacionit në kohë reale për mbrojtjen e infrastrukturës kritike në Ballkanin Perëndimor, me pjesëmarrjen e oficerëve të policisë dhe prokurorëve nga vendet e rajonit”.

“Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Italisë, pra projekti IPA 2019 “Shtypja e krimit të rëndë në Ballkanin Perëndimor”, përgatiti një raport nga ushtrimi, duke vendosur praktika të mira dhe rekomandime për përmirësimin e bashkëpunimit policor ndërkombëtar në shkëmbimin e informacionit. Sot, në këtë këndvështrim dhe sërish nën kujdesin e procesit të Berlinit, do të doja të propozoja zbatimin e një tjetër ushtrimi të tillë simulues, por jo vetëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, por edhe me përfshirjen e vendeve partnere të BE-së”, theksoi Spasovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit