Ky është tifozi rumun, përgjegjës për thirrjet raciste ndaj Kosovës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.09.2023, 20:43

Mbrëmjen e kaluar, në Bukuresht u luajt ndeshja kualifikuese për Kampionatin Evropian mes Rumanisë dhe Kosovës.

Por kjo ndeshje u ndërpre në minutën e 18-të pas thirrjeve raciste ndaj lojtarëve të Kosovës dhe një baneri ku shkruhej: Kosova është Serbi.

I njëjti mesazh u dëgjua nga tribuna gjatë këndimit të himnit të Kosovës para fillimit të ndeshjes.

Lojtarët e dy skuadrave u larguan nga fusha dhe u kthyen pas 45 minutash, kur banderola e huliganëve u hoq nga tribuna e stadiumit.

Pas ndeshjes, mediat rumune veçuan një nga tifozët që pretendojnë se është përgjegjës për ngjarjet në stadium.

Ai është Andrej Preda, lideri i tifozëve të FC Craiova.

Federata Rumune e Futbollit (FRF) dënoi ashpër sjelljen e tifozëve të saj për shkak mesazheve provokuese me karakter politik, ideologjik fyes dhe të cilat janë të ndaluara në stadium.

Ata thonë se ishte një grup i vogël i të ashtuquajturve tifozë të cilët ndikuan në rrjedhën normale të lojës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit