Çfarë duhet të dini për parkun e vetëm kombëtar të Zvicrës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.09.2023, 09:19

Ndërsa Zvicra ka shumë parqe natyrore, ka vetëm një park kombëtar të caktuar teksa konsiderohet e panevojshme të thuhet se ia vlen të vizitohet.

I themeluar në vitin 1914, një park kombëtar i Zvicrës me bazë ndodhet në Engadine, një luginë alpine në Alpet lindore zvicerane dhe është parku kombëtar më i vjetër në Alpe dhe Evropën Qendrore, shkruan TheLocal.

Parku përbëhet nga 28 për qind pyje, 21 për qind livadhe alpine dhe 51 për qind nga terrene joproduktive (hapësirë, shkëmbinj, rajone të larta malore).

Pas një rishikimi të pjesshëm të Ligjit Federal për Mbrojtjen e Natyrës dhe Trashëgimisë në 2007, parqe natyrore shtesë u zhvilluan më vonë në të gjithë Zvicrën dhe përveç Parkut Kombëtar Zviceran, vendi ka edhe 19 parqe natyrore që janë perfekte për një vizitë.

Sot, bëhet një dallim midis katër kategorive të parkut: Parku Kombëtar i Zvicrës, parku kombëtar i gjeneratës së re, parku natyror rajonal dhe parku i aventurës natyrore.

Megjithëse në parim të gjitha parqet synojnë të ruajnë dhe mirëmbajnë peizazhet natyrore dhe kulturore të Zvicrës, qasja e tyre është paksa e ndryshme.

Me një shtrirje mbi 170 kilometra katrorë, Parku Kombëtar Zviceran është zona më e madhe e mbrojtur e vendit – parku është caktuar nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës si rezervë natyrore e kategorisë 1 (niveli më i lartë i mbrojtjes) – por kjo nuk do të thotë që vizitorët nuk janë të mirëpritur.

Alpinistët që kërkojnë të vizitojnë Parkun Kombëtar të Zvicrës mund të zgjedhin midis 21 rrugëve që janë të përshtatshme për shëtitës të rastësishëm, alpinistë me përvojë dhe të gjithë ata që ndodhen ndërmjet tyre.

Ju gjithashtu keni mundësinë të zbuloni Parkun Kombëtar si pjesë e një turneu me guidë për një çmim prej 380 frangash zvicerane, turne që zgjat rreth 6-7 orë dhe zakonisht zhvillohet në gjermanisht.

Ndërsa jeni jashtë, do të keni mundësinë të shihni rreth 20 lloje të ndryshme kafshësh në varësi të stinës, duke përfshirë drerët e kuq, arinjtë e murrmë, vullkanet e dëborës dhe dhinë e trashë.

Sidoqoftë, ndërsa jeni më se të mirëpritur të hyni në park gjatë sezonit të tij të hapur (maj-tetor), duhet t’i bindeni rregulloreve të mbrojtjes së parkut përpara se të niseni.

Kur është koha më e mirë për të vizituar?

Koha më e mirë për të vizituar Parkun Kombëtar të Zvicrës është padyshim gjatë muajve të verës (korrik-gusht), kur mund të vëzhgoni një larmi të madhe bimësh dhe kafshësh dhe të merrni pjesë në ecje të ndryshme.

Sezoni i vizitorëve të parkut fillon nga fundi i majit deri në fund të qershorit, kur natyra zgjohet ngadalë dhe ju tashmë jeni në gjendje të dalloni disa kafshë.

Ndërkohë, sezoni i prerjes së drerit fillon rreth mesit të shtatorit deri në fillim të tetorit dhe ju mund t’i vëzhgoni ato kryesisht në zonën e Val Trupchun të parkut – e njohur gjithashtu si arena e drerit të Alpeve. Gjatë verës, popullsia e drerëve të parkut është 1,800 deri në 2,000.

Aplikacion i ri për t’ju ndihmuar të vizitoni

Aplikacioni i ri SwissPark përfshin një hartë interaktive që shfaq aktivitete të ndryshme dhe bën të mundur gjetjen e rrugëve midis pikave të zgjedhura. Ato mund të shkarkohen edhe pa lidhje interneti, teksa pas shtatë ditë testimi falas të aplikacionit, kostoja do të jetë 36 franga në vit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit