“Lajthit” Celibashi, jep 300 MLN për kuti e dhoma të fshehta pas zgjedhjeve

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 11.08.2023, 21:44

Ilirjan Celibashi duket se ka vjedhur aq shumë nëpërmjet tenderave të organizuara nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve saqë tashmë nuk i bën më përshtypje asgjë. Madje shkon deri aty sa të bëjë edhe çmendurinë e radhës.

Zotëria në fjalë ka organizuar një tender për blerje kuti kartoni e dhoma të fshehta për zgjedhjet. Por siç mund ta kuptoni, ka vetëm një problem… Zgjedhjet tashmë kanë mbaruar. Si është e mundur që KQZ bën një tender të ri në korrik për zgjedhjet që tashmë kanë përfunduar në maj?

Opsionet janë vetëm dy. Ose kutitë dhe kartonat janë bërë pa tender në maj duke shkelur në këtë mënyrë ligjin, ose ky tender po bëhet vetëm për të vjedhur përsëri paratë e popullit të vuajtur shqiptar. Bëhet fjalë për një tender që mban numrin e referencës REF-56816-01-24-2023 me objekt “Prodhim dhoma të fshehtësisë dhe kuti kartoni”.

Fondi limit i tij është caktuar 32,353,935 lekë të reja pa TVSH ose rreth 380 milionë lekë të vjetra me TVSH. Fituese është shpallur firma “Adel Co” në pronësi të Kliti Avdullari për vlerën 24,270,956 lekë të vjetra pa TVSH ose rreth 300 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Le të shohim specifikimet e tenderit. Ka dy aspekte mjaft interesante. Së pari në sasitë e kërkuara për dhoma të fshehta e kuti kartoni, janë të përfshira edhe zgjedhjet e vitit 2023 që siç përmendëm dhe më lart, tashmë kanë përfunduar. Përse duhen paguar taksat e shqiptarëve për diçka që tashmë ka përfunduar?

Së dyti, në sasitë e kërkuara janë përfshirë edhe dhoma të fshehta e kuti kartoni për zgjedhjet e vitit 2025. Këtu gjithashtu ngrihet një pyetje mjaft interesante. Përse duhet bërë dy vjet përpara tenderi për kutitë dhe dhomat e votimit? Për të marrë paratë tani dhe më pas kur të vijë viti 2025 të bëhet një tender i dytë po për të njëjtën gjë?

Përgjigjia duket se është mjaft e thjeshtë. Ilirjan Celibashi jo vetëm që ka vjedhur me thasë por vazhdon të vjedhë pa i hyrë gjemb në këmbë. Madje në vend që t’i hidhen prangat turinjve nga SPAK për këto afera monstruoze, Celibashi vazhdon i qetë të vjedhë përsëri për kuti e dhoma kartoni për zgjedhjet që tashmë kanë përfunduar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit