Veliaj shpenzon 1.43 mld për të vendosur tuba në linjat e ujësjellësit

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 01.08.2023, 13:48

Një kryeqytet si Tirana në vitin 2023 vazhdon akoma të vuaj nga uji me orar që sjellë bashkia në shtëpitë tona, duke theksuar se ky ujë nuk është i pijshëm. Çdo vit Veliaj bën premtime se do të shtohet furnizimi me ujë, por në fakt shtohen vetëm fondet që vidhen në kuadër të kësaj propagande.

Më datë 21 korrik kreu i UKT Elton Kacidhja, me urdhër nga kryebashkiaku Erion Veliaj, ka firmosur tenderin me objekt “Blerje Tuba dhe Rakorderi”. Ky tender është i ndarë në lote dhe ka si fond limit vlerë 1. 5 miliardë lekë, por për këtë lot do të shpenzohen 1.3 miliardë lekë. Kështu përcaktohet në vlerën përfundimtare të kontratës së firmosur.

Sipas të dhënave të gjetura, për këtë tender kanë paraqitur oferta 4 kompani por tre prej tyre janë skualifikuar që në fazën e parë, pavarësisht se kishin oferta më të lira. Kompania Leon Konstruksion ka një ofertë 200 milion lekë më lirë se ALPHA SOLUTIONS GROUP” sh.p.k, e cila u shpall fituese.

Por, në mungesë të një konkurrence të drejtë dhe me ofertën më të shtrenjtë pronari i ALPHA SOLUTIONS GROUP” sh.p.k, Aleksandër Stavre firmosi kontratën.

Gara për këtë tender u mbyll më datë 25 maj, por Veliaj ka marrë kohën e tij bashkë me Kacidhen dhe kanë gjetur mënyrën se si mund të përfitojnë më shumë nga ky fond që u shpenzua nga arka e bashkisë.

Për ta bërë më të besueshëm faktin se do të punojë për furnizimin me ujë, më datë 28 korrik Veliaj dhe kacidhja kanë firmosur një tjetër tender. Bëhet fjalë për prokurimin me objekt “Ndërtim dhe rikonstruksion linjash dhe ndërhyrjesh në raste emergjente kanalizimi në Njësitë 1,2,3,4,5 dhe Drejtoritë Rajonale”, me fond limit rreth 130 milionë lekë.

Edhe ky tender njësoj si i pari i është dhënë në tavolinë firmës " Caushi M "SHPK, në pronësi të Mehmet Caushit, i cili gjithashtu është një biznesmen që ka përfituar shumë tenderë nga kryebashkiakët sidomos nga Emiriana Sako e Durrësit.

Sikur shohim nga tabela më poshtë ky tender është zhvilluar për hapjen e kanaleve ku do të vendosen tubat e blerë me tenderin e parë.

Sepse punimet që do të kryhen janë heqja e asfaltit në zonat e piketuara, gërmimi, futja e tubave dhe lidhja e linjave me ujësjellësin. Duke përmendur që, pasi mbaron procesi ajo pjesë asfaltit mbetet e prishur. Sepse 'shkel e shko' i bëjnë punët shefat e Ramës.

Në përfundim shohim se për futjen e disa tubave për në disa linja ku ka dëmtime, Veliaj do të shpenzojë 1.43 miliardë lekë. Miliarda të tilla shpenzohen çdo vit, por Tirana sërish thahet për ujë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit