Rrëfimi tronditës i Allit: Kur isha 6 vjeç më përdhunoi shoku i mamasë, komshiu më vari poshtë urës

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 13.07.2023, 12:18

Vetëm para pak vitesh, Dele Alli ishte një nga mesfushorët më të mirë të botës, teksa tashmë forma e tij ka rënë në mënyrë drastike. Dikur ai kushtonte 100 milionë euro, ndërkohë që tani vlera e mesfushorit është vetëm 8 milionë euro.

Në një intervistë për ish-mesfushorin e United, tashmë një gazetar dhe opinionist, Alli rrëfen për herë të parë shkaktarin e kësaj rënieje të tij. Mesfushori i Everton tregon se gjatë një kohe të gjatë ka vuajtur problemet e shëndetit mendor dhe se është shtruar në një qendër rehabilitimi.

PROBLEMET PSIKOLOGJIKE – “Tani është koha e duhur që unë t’u tregoj njerëzve se çfarë po ndodh. Është e vështirë të flasësh sepse është diçka që e kam fshehur për një kohë të gjatë. Kam frikë të flas për këtë. Kur u ktheva në Turqi kuptova se kisha nevojë për një operacion, isha në një vend të keq mendërisht dhe vendosa të shkoj në një institucion modern rehabilitimi për shëndetin mendor.

Ata merren me varësinë dhe traumat. Ndjeva se ishte koha që të merreshin edhe me mua. Everton ishte i mrekullueshëm dhe më ka përkrahur, do t’u jem gjithmonë mirënjohës. Ata ishin shumë të kuptueshëm me mua, nuk mund të kërkoja asgjë më shumë gjatë një kohe që po merrja vendimin më të madh të jetës time, të bëja diçka që kisha frikë ta bëja.

Kam menduar edhe të largohem nga futbolli në një moshë kaq të re. Isha shumë keq mendërisht. Unë kam qenë kundër vetes gjithmonë. Dukej sikur po e fitoja luftën, duke treguar se isha i lumtur, por brenda po humbja betejën”, tha Alli fillimisht.

Më pas rrëfimi i Allit merr një tjetër dimension. Ai rrëfen trauma të jashtëzakonshme që ka pësuar gjatë fëmijërisë. 27-vjeçari shprehet se është përdhunuar nga shoku i mamasë së tij, e cila ishte e alkoolizuar.

Gjithashtu, ai tregon se ka pirë duan dhe që në moshën 8-vjeçare ka nisur të shesë drogë. Deri 12 vjeç, kur ai është adoptuar nga një familje normale, Allit i është rrezikuar shumë edhe jeta.

TRAUMAT E FËMIJËRISË – “Kur kam qenë 6 vjeç, një shoku i mamasë më ka përdhunuar, sepse mamaja ime ishte alkoolike. Më pas më dërguan në Afrikë që të disiplinohesha dhe më rikthyen sërish. Kur isha 7 vjeç, nisa duhanin dhe një vit më vonë po shisja drogë.

Më thoshte një plak se jam fëmijë dhe askush nuk dyshon te unë, kështu që e shpërndaja me biçikletë. Në moshën 11-vjeçare, më kanë varur poshtë urës. Ishte një burrë që e kisha te shtëpia ngjitur. Në moshën 12-vjeçare u adoptova nga një tjetër familje dhe ajo ishte familja që unë doja, ishte perfekte.

Kur isha 24 vjeç doja të tërhiqesha nga futbolli, e shihja se nuk po ia dilja dot, por mendoja se është e vështirë të heqësh dorë nga gjëja që do më së shumti. Nga jashtë dukesha sikur e kisha fituar betejën e luftën, por në fakt nga brenda e kisha humbur”, shprehet Dele Alli në rrëfimin e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali dhe vajza, që shpëtuan këlyshët
  Në listë, të parët, janë djali dhe vajza, të cilët shpëtuan 6 këlyshë, që ishin hedhur në një pusetë. Djali gjeti një palë shkallë dhe i nxorru këlyshët e vegjël, ndërsa vajza u kujdes personalisht që ata të adoptoheshin dhe sot gëzojnë shëndet të mirë.
  I riu që pastron rrugët
  I dyti në listë është i riu nga Tirana, i cili nuk ka këmbët, por me zemrën e madh edhe shpirtin fisnik pastron rrugët e qytetit, që shpeshherë harrohen nga përgjegjësit. Videoja e tij, ku ai pastronte rrugën mori shumë komente pozitive.
  Klasa e XII në Elbasan
  Të tretët janë shokët e klasës së maturantit me aftësi të kufizuara, nga Elbasani. Ata e bënë maturantin të përjetonte emocione të veçanta, duke mos u ndjerë ndryshe nga të tjerët. Kërcimi i tyre në grup është një nga më të komentuarit, me qytetarë që kërkonin, që kjo klasë e maturantëve të futej në garën për heroin e muajit.
  I riu shkodran
  I katërti është i riu shkodran, që edhe pse i pastrehë dhe në kushte të vështira ekonomike, ushqen qentë e rrugës. Ai përpiqet gjithë ditën që të sigurojë bukën e gojës së tij, por kjo nuk e ka ndaluar që të mendojë edhe për kafshën besnike.
  Emigranti shqiptar
  I pesti është emigranti shqiptar, i cili erdhi nga Italia dhe pa që në varrezat e fshatit të tij, askush nuk kishte ndërhyrë për t’i pastruar. Kështu që ai mori mjetet e punës vetë dhe bëri atë që pushteti vendor nuk e ka bërë.
  I riu që shpëtoi turistët
  I gjashti është shqiptari, i cili shpëtoi turistët në Kanionin e Osumit në Skrapar. Ky lajm na u bë me dije nga vetë turistët. Qytetari nga ajo zonë nxorri nga kanioni turistët që kishin ngecur në ujërat e lumit dhe po u rrezikohej jeta.
  Studenti i mjekësisë
  I shtati është studenti i mjekësisë, i cili nuk iu tremb aspak përballjes me dy ministret dhe rektorin e Universitetit. Ai ia përplasi në sy faktin që Universiteti i kësaj periudhe nuk i përket kësaj gjenerate, por gjeneratës tjetër. Ky student mori shumë duartrokitje, jo vetëm në sallë, por nga të gjithë që e dëgjuan në rrjetet sociale.
  Nazlie Selimaj
  E teta është infermierja shqiptare në Zvicër që shpëtoi nga mbytja një 4-vjeçar. Nazlie Selimaj, teksa ishte në pishinë ndërhyri në kohë për të shpëtuar jetën e një fëmije afgan.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Polici hajdut
  I pari në listë, është polici nga Shkodra, i cili u kap nga kamerat e një lavazhi duke vjedhur lekë në një makinë private. Në fillim efektivi i policisë e mohoi se i kishte vjedhur, por kamera e nxorri zbuluar. Tashmë ai është i pezulluar nga Policia e Shtetit.
  Aleko Myrtollari
  I dyti është Aleko Myrtollari, burri nga Korça, i cili masakroi me thikë bashkëshorten e tij, në sy të fëmijëve të mitur. Bashkëshortja e Myrtollarit, Marjola ndërroi jetë në spitalin e Traumës.
  Eldjo Beko
  I treti është Eldjo Beko, djali i biznesmenit, i cili mashtroi shoqen e tij, duke i marre më shumë se dhjetë mijë euro, me premtimin se do i shiste një makinë të mirë. Beko vetëm e mashtroi dhe e reja e denoncoi rastin në JOQ.
  Anglezët hajdutë
  Rasti i katërt bën fjalë për çiftin anglez, të cilët vodhën shishen e alkoolit në një barr në Dhërmi. Ky veprim ka marrë shumë komente negative. Vjedhja është kapur nga kamerat e sigurisë.
  Nëna që vë në rrezik djalin
  E pesta është nëna, që nuk kujdeset aspak për djalin e saj. Përkundrazi ajo e filmon djalin e mitur duke drejtuar një automjet. Kjo e kënaq shumë nënën që e ka postuar edhe në rrjetet sociale, pa e marrë parasysh rrezikun.
  Pronari i hotelit në Himarë
  I gjashti është pronari i hotelit në Himarë, i cili terrorizoi turistet gjermane. Në gjendje të dehur, ai jo vetëm që nuk i mirëpriti turistet, por i terrorizoi ato duke i ngacmuar seksualisht. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Mësuesi pedofil
  I shtati është mësuesi nga Kosova, i cili puthi në buzë një nxënëse të klasës së shtatë. Valentin Selmanaj, gjeti të vetme vajzën e mitur dhe përfitoi nga ajo. Ai u arrestua nga policia e Kosovës.
  Faturino dhe shoferi i Green Line
  Rasti i tetë ka të bëjë me faturinon dhe shoferin e Green Line të cilët dhunuan me shkelma dhe grushta babë e bir. Babë e bir i kërkuan llogari punonjësve të linjës së urbanit se përse nuk i njoftojnë për stacionet ku ndalon autobusi, pasi kishin shkuar shumë larg destinacionit, por mbetën të dhunuar rëndë. Policia u mjaftua vetëm me një procedim penal.
  Safet Gjici
  Kandidati i nëntë është Safet Gjici, ish-kryebashkiaku i Kukësit. Ai u filmua në zyrën e tij, teksa kryente seks oral, me një vajzë të quajtur Alma, e cila fill pas aktit kërkoi projektin e qenve. Gjici u vu në dispozicion që ajo ta merrte atë projekt, pasi përjetoi momente kënaqësie. Sot ai akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre.
  Erion Veliaj
  I dhjeti është Erion Veliaj, i cili ka urdhëruar policët bashkiakë që të përzënë të varfërit që kërkojnë lëmoshë pranë xhamisë së Et’hem Beut. Veliaj nuk i do të varfërit dhe këtë e ka treguar dhe me dhunën që ushtron ndaj tregtarëve në trotuare.
  Artan Tafani
  I njëmbëdhjeti është Artan Tafani, i cili vodhi më shumë se 30 mijë euro në një pikë të këmbimit valutor. Veprimi i tij ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit