Mbi 1 miliardë euro në total, kush janë 11 lojtarët e formacionit më të shtrenjtë të globit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 05.07.2023, 11:06

Në këtë verë, kur merkatoja “gëlon”, portali “Transfermarkt” ka zbuluar shifrat e reja të lojtarëve në merkato dhe formacionin më të shtrenjtë të botës. Siç pritej, në këtë formacion janë vetëm lojtarë që luajnë në Europë. Në total kjo 11-she shkon të total 1.12 miliardë euro, një shifër e frikshme.

Në portë ka një garë kokë më kokë mes Mike Maignan të Milanit dhe portierit të Portos, Diogo Costa. Të dy kushtojnë nga 45 milionë euro, por gardiani i Portos është më i ri në moshë dhe kjo e bën që të caktohet në portën e 11-shes më të shtrenjtë.

Duhet thënë Costa është edhe për pak kohë te Porto, para se një prej gjigantëve të Europës ta vendosë mes shtyllave të veta. Ndërkohë, edhe Maignan mund të lëvizë në këtë verë pas interesit të disa klubeve të mëdha evropiane, me Milanin, që po reziston, të paktën për momentin.

Në krahun e majtë të mbrojtjes luan një atlet i garave të shpejtësisë. Alphonso Davies i Bayern Munchen kushton 70 milionë euro dhe jo më kot, pasi ka rezultuar që kanadezi të jetë një lojtar i niveleve botërore. Bayerni e bleu për 14 milionë euro kur ai ishte vetëm 18 vjeç në 2019-ën.

Në qendër të mbrojtjes nga e majta është një lojtar i zbuluar më së shumti në Botërorin e Katarit. Bëhet fjalë për yllin e Kroacisë dhe Leipzigut në Gjermani, Josko Gvardiol. Një prodhim ekskluziv i Dinamos së Zagrebit, 21-vjeçari rezulton të jetë një nga të rinjtë më premtues në mbrojtje. Ai është shumë pranë kalimit te Manchester City. “Transfermarkt” e vlerëson 75 milionë euro.

Në të djathtë të qendrës së mbrojtjes vendoset një “shkëmb”. Ruben Diaz, lideri i Manchester Cityt, që fitoi Championsin në këtë sezon dhe kurorëzoi një sezon perfekt. Portugezi është aktualisht mbrojtësi më në formë në botë. Vitin tjetër mund ta shohim në një duet me Gvardiol, që bën mbrojtjen e Guardiolës të frikshme. Ai kushton 80 milionë euro.

Në të djathtë të mbrojtjes, Achraf Hakimi ka arritur të mposhtë konkurrencë të fortë dhe të jetë në krye të më të shtrenjtëve. Ylli i PSG-së vlerësohen 65 milionë euro. Cilësitë i tregoi edhe me Kombëtaren e Marokut, ku shkëlqeu në Botëror, duke kapur gjysmëfinalet.

Federico Valverde i Real Madrid nuk mund të mungonte në mesfushë. Ai është si një eksploziv dhe i jep mesfushës së Ancelottit një dinamikë të frikshme. Jo më kot kushton 100 milionë euro.

Krah Valverdes është një madrilen i sapo emëruar. Jude Bellingham, i transferuar te Real Madridi për 113 milionë euro, e ka vlerën 120 milionë euro, duke qenë mesfushori më i shtrenjtë i globit. Është vetëm 20 vjeç, por nga pjekuria që tregon në fushë duket si një veteran.

Fantazinë e mesfushës më të shtrenjtë e merr në dorë Jamal Musiala i Bayernit. Ylli i Gjermanisë kushton 110 milionë euro. Përveç kreativitetit, me topin në këmbë ia del të driblojë edhe të gjithë mbrojtjen kundërshtare. Bayerni ia ka blerë Chelseas për 200 mijë euro në 2019-ën.

Në sulm rriten akoma më shumë edhe çmimet e lojtarëve. Në majën e sulmit, por edhe si më i shtrenjti, vendoset Kylian Mbappe. Me 180 milionë euro vlerë në merkato, Transfermarkt e përzgjedh në formacionin më të shtrenjtë. Megjithatë, kjo është vetëm një preferencë, pasi edhe Erling Haaland kushton 180 milionë euro dhe krejt bukur mund të ishte në këtë 11-she.

Në të majtë të sulmit është vendosur Vinicius Junior. Ylli i Real Madrit kushton 150 milionë euro. Në dy sezonet e fundit, veçanërisht me Ancelottin në krye, është shndërruar në një “vrasës” seria. Me shpejtësinë që ka, i lë targën shumicës së mbrojtësve.

I fundit është ylli i Arsenalit, Bukayo Saka. Ai vlerësohet 120 milionë euro dhe si sulmuesi i djathtë më i mirë i globit. Shkëlqen në Premier Legaue me Arsenalin, por e bën edhe me Anglinë. Londinezët kanë një xhevahir shumë të çmuar në gjirin e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali dhe vajza, që shpëtuan këlyshët
  Në listë, të parët, janë djali dhe vajza, të cilët shpëtuan 6 këlyshë, që ishin hedhur në një pusetë. Djali gjeti një palë shkallë dhe i nxorru këlyshët e vegjël, ndërsa vajza u kujdes personalisht që ata të adoptoheshin dhe sot gëzojnë shëndet të mirë.
  I riu që pastron rrugët
  I dyti në listë është i riu nga Tirana, i cili nuk ka këmbët, por me zemrën e madh edhe shpirtin fisnik pastron rrugët e qytetit, që shpeshherë harrohen nga përgjegjësit. Videoja e tij, ku ai pastronte rrugën mori shumë komente pozitive.
  Klasa e XII në Elbasan
  Të tretët janë shokët e klasës së maturantit me aftësi të kufizuara, nga Elbasani. Ata e bënë maturantin të përjetonte emocione të veçanta, duke mos u ndjerë ndryshe nga të tjerët. Kërcimi i tyre në grup është një nga më të komentuarit, me qytetarë që kërkonin, që kjo klasë e maturantëve të futej në garën për heroin e muajit.
  I riu shkodran
  I katërti është i riu shkodran, që edhe pse i pastrehë dhe në kushte të vështira ekonomike, ushqen qentë e rrugës. Ai përpiqet gjithë ditën që të sigurojë bukën e gojës së tij, por kjo nuk e ka ndaluar që të mendojë edhe për kafshën besnike.
  Emigranti shqiptar
  I pesti është emigranti shqiptar, i cili erdhi nga Italia dhe pa që në varrezat e fshatit të tij, askush nuk kishte ndërhyrë për t’i pastruar. Kështu që ai mori mjetet e punës vetë dhe bëri atë që pushteti vendor nuk e ka bërë.
  I riu që shpëtoi turistët
  I gjashti është shqiptari, i cili shpëtoi turistët në Kanionin e Osumit në Skrapar. Ky lajm na u bë me dije nga vetë turistët. Qytetari nga ajo zonë nxorri nga kanioni turistët që kishin ngecur në ujërat e lumit dhe po u rrezikohej jeta.
  Studenti i mjekësisë
  I shtati është studenti i mjekësisë, i cili nuk iu tremb aspak përballjes me dy ministret dhe rektorin e Universitetit. Ai ia përplasi në sy faktin që Universiteti i kësaj periudhe nuk i përket kësaj gjenerate, por gjeneratës tjetër. Ky student mori shumë duartrokitje, jo vetëm në sallë, por nga të gjithë që e dëgjuan në rrjetet sociale.
  Nazlie Selimaj
  E teta është infermierja shqiptare në Zvicër që shpëtoi nga mbytja një 4-vjeçar. Nazlie Selimaj, teksa ishte në pishinë ndërhyri në kohë për të shpëtuar jetën e një fëmije afgan.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Polici hajdut
  I pari në listë, është polici nga Shkodra, i cili u kap nga kamerat e një lavazhi duke vjedhur lekë në një makinë private. Në fillim efektivi i policisë e mohoi se i kishte vjedhur, por kamera e nxorri zbuluar. Tashmë ai është i pezulluar nga Policia e Shtetit.
  Aleko Myrtollari
  I dyti është Aleko Myrtollari, burri nga Korça, i cili masakroi me thikë bashkëshorten e tij, në sy të fëmijëve të mitur. Bashkëshortja e Myrtollarit, Marjola ndërroi jetë në spitalin e Traumës.
  Eldjo Beko
  I treti është Eldjo Beko, djali i biznesmenit, i cili mashtroi shoqen e tij, duke i marre më shumë se dhjetë mijë euro, me premtimin se do i shiste një makinë të mirë. Beko vetëm e mashtroi dhe e reja e denoncoi rastin në JOQ.
  Anglezët hajdutë
  Rasti i katërt bën fjalë për çiftin anglez, të cilët vodhën shishen e alkoolit në një barr në Dhërmi. Ky veprim ka marrë shumë komente negative. Vjedhja është kapur nga kamerat e sigurisë.
  Nëna që vë në rrezik djalin
  E pesta është nëna, që nuk kujdeset aspak për djalin e saj. Përkundrazi ajo e filmon djalin e mitur duke drejtuar një automjet. Kjo e kënaq shumë nënën që e ka postuar edhe në rrjetet sociale, pa e marrë parasysh rrezikun.
  Pronari i hotelit në Himarë
  I gjashti është pronari i hotelit në Himarë, i cili terrorizoi turistet gjermane. Në gjendje të dehur, ai jo vetëm që nuk i mirëpriti turistet, por i terrorizoi ato duke i ngacmuar seksualisht. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Mësuesi pedofil
  I shtati është mësuesi nga Kosova, i cili puthi në buzë një nxënëse të klasës së shtatë. Valentin Selmanaj, gjeti të vetme vajzën e mitur dhe përfitoi nga ajo. Ai u arrestua nga policia e Kosovës.
  Faturino dhe shoferi i Green Line
  Rasti i tetë ka të bëjë me faturinon dhe shoferin e Green Line të cilët dhunuan me shkelma dhe grushta babë e bir. Babë e bir i kërkuan llogari punonjësve të linjës së urbanit se përse nuk i njoftojnë për stacionet ku ndalon autobusi, pasi kishin shkuar shumë larg destinacionit, por mbetën të dhunuar rëndë. Policia u mjaftua vetëm me një procedim penal.
  Safet Gjici
  Kandidati i nëntë është Safet Gjici, ish-kryebashkiaku i Kukësit. Ai u filmua në zyrën e tij, teksa kryente seks oral, me një vajzë të quajtur Alma, e cila fill pas aktit kërkoi projektin e qenve. Gjici u vu në dispozicion që ajo ta merrte atë projekt, pasi përjetoi momente kënaqësie. Sot ai akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre.
  Erion Veliaj
  I dhjeti është Erion Veliaj, i cili ka urdhëruar policët bashkiakë që të përzënë të varfërit që kërkojnë lëmoshë pranë xhamisë së Et’hem Beut. Veliaj nuk i do të varfërit dhe këtë e ka treguar dhe me dhunën që ushtron ndaj tregtarëve në trotuare.
  Artan Tafani
  I njëmbëdhjeti është Artan Tafani, i cili vodhi më shumë se 30 mijë euro në një pikë të këmbimit valutor. Veprimi i tij ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit