Taurina ka efekt në zgjatjen e jetës te gjitarët, por pse shtohet tek pijet energjike?!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09.06.2023, 19:39

Shkencëtarët kanë zbuluar se taurina ka përfitime për të zgjatur jetën tek gjitarët. Por pse i shtohet ky suplement pijeve energjike? Edhe pse këto gjendje nuk janë vërtetuar ende nuk janë përsëritur te njerëzit, shpresohet se ato mund të jenë së shpejti.

Taurina është një aminoacid që gjendet zakonisht në mish, peshk dhe vezë, është i rrallë te bimët, por është gjetur në sasi më të vogla te algat, bakteret dhe kërpudhat. Gjithashtu ndonjëherë shitet si një suplement, i cili është i popullarizuar tek bodybuilders dhe atletët, të cilët besojnë se mund t'i ndihmojë ata të kontrollojnë temperaturën e trupit dhe të reduktojnë lodhjen muskulare gjatë stërvitjes.

Ndërsa taurina në fakt nuk përdoret për të ndërtuar proteina në trup, siç janë aminoacidet e tjera, ajo ka një sërë rolesh, veçanërisht në sistemin nervor qendror, ku rregullon sasinë e kalciumit në qelizat nervore dhe kontrollon inflamacionin, ndër të tjera. Në fakt, taurina përbën rreth 0.1% të peshës trupore të kafshëve. Për herë të parë është izoluar në vitet 1820, nga biliari i bagëtive evropiane (Bos taurus), nga e cila ka marrë emrin.

Për studimin më të fundit, një ekip ndërkombëtar studiuesish testoi efektet e një doze ditore te minjtë e moshës së mesme dhe makakët rezus – ata ishin përkatësisht 14 muajsh dhe 15 vjeç, në kohën e provës. Sasia e taurinës në gjakun e minjve, majmunëve dhe njerëzve natyrshëm bie me moshën, kështu që ekipi ishte kurioz nëse një dozë shtesë e aminoacidit mund të ishte e dobishme.

Rezultatet ishin befasuese. Kafshët që morën taurinë dukeshin dukshëm më të shëndetshme dhe më rinore – muskujt, truri dhe sistemi i tyre imunitar dhe organet e tjera funksiononin më mirë – sesa ato që nuk merrnin suplementin e aminoacideve. Në mënyrë thelbësore, jetëgjatësia e minjve të trajtuar me taurinë u rrit me 10 deri në 12%, me majmunët që përjetuan një nxitje të ngjashme. Nëse marrja e taurinës shtesë në jetën e mëvonshme ka të njëjtat përfitime te njerëzit, mund të jetë e barabartë me pothuajse një dekadë shtesë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit