Mamaja e re kthen qumështin e gjirit në sapun, kuron disa sëmundje lëkure

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.03.2023, 22:15

Një nënë është bërë biznesmene e suksesshme pasi ka shitur sapunë të prodhuar nga qumështi i gjirit.

Taylor Robinson përdor një kombinim të qumështit të shkrirë, të dhuruar dhe të skaduar. Më pas ajo përzien qumështin me vajra të ndryshëm për të krijuar sapunë të veçantë

31-vjeçarja bën sapunë me porosi, duke mbledhur qumësht nga nënat nga e gjithë bota. Asaj i lindi kjo ide dy vjet më parë kur djali i saj Leo ushqehej me gji dhe shoqja e saj kërkonte qumësht në një sapun.

Nëna e dy fëmijëve ka fituar 82,000 £ (100,000 dollarë) duke shitur një sapun për 11,50 £ (14 dollarë).

Përfitimet shëndetësore të qumështit të gjirit mendohet se reduktojnë skuqjen, yndyrën, aknet, ndjeshmërinë dhe kruajtjen.

Kur shoqja ime më kërkoi që të bëja një sapun me qumësht gjiri në fillim mendova se ishte pak e çuditshme. Ishte e çuditshme që ajo dëshironte të përdorte qumështin tim të gjirit, por pasi lexova për të, kuptova se sa i mrekullueshëm ishte dhe arrita të krijoja diçka të veçantë.

Robinson filloi biznesin e saj në 2020 me vetëm 165 £ (200 dollarë) por tani biznesi i saj ka kapur numra gjashtëshifrorë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit