Admir Abrija i burgjeve “shpartallon” fondet, “derdh” 1.8 miliardë në xhepat e Qefaliajve për presh e pjeshka për të burgosurit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 16.03.2023, 22:04

Admir Abrija, drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Burgjeve, ka “shpartalluar” fondet që ka në dispozicion për të blerë presh, pjeshka si dhe fruta e perime të tjera për të burgosurit. Ai i ka paguar plot 1.8 miliardë lekë Qefaliajve për një tender të ri që ka si objekt “Loti 2: Blerje fruta dhe perime”, organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve.

Bëhet fjalë për procedurën e prokurimit me numër reference REF-46669-10-19-2022 me fond limit vlerën 151,754,779 lekë të reja pa TVSH ose gati 1.8 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Kjo sasi kaq e madhe parash dyshohet se është shpërndarë në mënyrë abuzive për shkak se në tender kanë marrë pjesë vetëm dy pjesëmarrës.

Por përveç konkurrencës tepër të cunguar shikohet gjithashtu diçka tjetër. Fitues është shpallur kompania (bashkimi i kompanive) që ka ofruar vlerën më të lartë. Po, po. E lexuat mjaft mirë. Fitues janë shpallur ata që kanë ofruar më tepër.

Bëhet fjalë për bashkimin e operatorëve ekonomikë “Dajti Park 2007” në pronësi të Lulzim Qefalia dhe Desart Kalaja & “4 S” në pronësi të Xhino Sinani. Të dyja këto kompani kanë “njohje të vjetra” me miliardat e fituara nëpër tendera të ndryshëm të dhëna nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve.

Në rastin konkret ata janë shpallur fitues me ofertën 147,350,285 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1.8 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Ndërkohë konkurrenti tjetër ka ofruar gati 60 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH më pak sesa fituesit.

Kjo natyrisht është një vlerë e frikshme aq më tepër kur bëhet fjalë për ushqime. Por me sa duket kjo nuk i ka bërë aspak përshtypje drejtorit Abrija. Nga ana tjetër vlera fituese rezulton të jetë 97% e fondit limit të tenderit duke i rritur akoma më tepër dyshimet se fituesi dihej prej kohësh.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit