FOTOT- Gjendet lloji i rrallë i maceve në Everest/ Çfarë janë Manuls dhe ç’dimë për to?

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 31.01.2023, 16:12

Kërkimet shkencore të kryera së fundmi në malin Everest kanë zbuluar se një specie mace e egër, e quajtur Macja e Pallas (e njohur edhe si Manul), jeton në majën më të lartë në botë.

Këto mace janë sa përmasat e maceve të vogla shtëpiake dhe kanë veshë të rrumbullakosur, trup të shëndoshë dhe një shprehje fytyre si të inatosur. Gjithashtu, ato janë përshtatur edhe me kushtet e ftohta të Azisë.

Në veçanti, një ekip studiuesish u nisën në një ekspeditë të National Geographic në Everest në vitin 2019. Gjatë udhëtimit, ekipi mblodhi mostra të feçeve të maces Pallas nga dy vende të ndryshme në Parkun Kombëtar Sagarmatha, Nepal, në mal. Mostrat erdhën nga vende mbi 5,000 metra në lartësi.

Ekipi publikoi gjetjet e tyre në numrin e dimrit 2022 të revistës Cat News. "Është e paprecedentë të zbulosh prova të kësaj specie të rrallë dhe të vlefshme në krye të botës", tha biologia Tracie Seimon në një deklaratë nga Shoqëria e Ruajtjes së Kafshëve të Egra. Seimon ishte një nga drejtuesit e ekspeditës, siç raportohet nga CNET.

Një analizë e ADN-së e mostrave të feçeve konfirmoi praninë e maceve dhe tregoi se ato ndoshta hëngrën nuselalë dhe gjitarë të vegjël. “Zbulimi i maces Pallas në Everest hedh dritë mbi biodiversitetin e pasur të këtij ekosistemi të largët të lartë alpin”, tha Seimon.

Studiuesit duan të kuptojnë më mirë përmasat e kësaj popullate maceje, gamën e tyre dhe dietën e tyre në malin Everest, kështu që sondazhet e ardhshme mund të përfshijnë instalimin e kamerave ose mbledhjen e më shumë mostrave të feçeve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit