Obeziteti në Shqipëri po rritet çdo vit e më shumë, harta e mbipeshës tregon shifrat botërore

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 02:25

Në Shqipëri numri i personave obezë është duke u rritur nga viti në vit.

Harta, e publikuar nga “Our World in Data”, përdor të dhëna të përpiluara nga shifra nga 195 vende të botës për të treguar normat e obezitetit.

Shifrat vijnë nga Bashkëpunimi i Faktorit të Riskut të NCD, i cili regjistroi tendencat në mbarë botën midis 1975 dhe 2016 për 128.9 milion njerëz. Statistikat u bazuan në indeksin e masës trupore (BMI) veçanërisht, njerëzit që ishin nënpeshë, mbipeshë ose obezë.

Harta zbuloi se 39% e të rriturve në botë ishin mbipeshë ose obezë dhe në Shqipëri niveli i obezitetit është 57.7%.

Harta tregoi gjithashtu se asnjë vend i vetëm nuk pa një rënie në normat e obezitetit midis 1975 dhe 2016. Në nivel global, 13% e të rriturve të moshës 18 vjeç e lart u regjistruan si obezë në vitin 2016.

10 vendet më mbipeshë në botë janë:

Nauru – 88.5%

Palau – 85.1%

Ishujt Kuk – 84.7%

Ishujt Marshall – 83.5%

Tuvalu – 81.9%

Niue – 80%

Kiribati – 78.7%

Tonga – 78.5%

Samoa – 77.6%

Mikronezi – 75.9%

10 vendet me më pak njerëz mbipeshë janë:

Vietnam – 18.3%

Indi – 19.7%

Bangladeshi – 20%

Etiopi – 20.9%

Nepal – 21%

Timor – 21.6%

Kamboxhia – 21.7%

Eritrea – 22%

Niger – 22%

Burundi – 22.2%

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit