Britani/ Futbollisti shqiptar dënohet me 16 muaj burg, u kap në “shtëpi bari”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 20:08

Një 26-vjeçar shqiptar është dënuar me 16 muaj burg nga gjykata e Swansea në Britani. Arrestimi i tij u bë në 5 shtator të vitit të kaluar.

Ish-futbollisti, Elsion Koka, u kap duke punuar si kopshtar në një shtëpi bari, pasi u kontrabandua në Britaninë e Madhe. Kur policia bastisi shtëpinë, që ndodhej në Swansea, ata zbuluan se e gjithë prona ishte dhënë për prodhimin e drogës dhe për të mbjellat kujdesej nga shtetasi shqiptar Elsion Koka. Vlera e mundshme e të mbjellave arrite diku te rreth 125,000 £.

Gjykata mësoi se Koka i kishte paguar një bande kriminale një shumë "të konsiderueshme" parash për ta çuar atë në Britani dhe një pjesë të udhëtimit e kishte bërë duke qëndruar në bagazhin e një automjeti dhe kishte pritur që të gjente punë në industrinë e ndërtimit.

Ai tha se oficerët detyruan të hynin në pronë dhe gjetën se dy dhoma në katin e poshtëm dhe katër dhoma në katin e sipërm ishin konvertuar për të kultivuar kanabis ndërsa njehsori i energjisë elektrike ishte anashkaluar.

Në total, policia gjeti 289 bimë me nivele të ndryshme pjekurie dhe një ekspert i drogave të detyruar vlerësoi se rendimenti i mundshëm i bimëve mund të ishte deri në 24 kg me një vlerë në rrugë deri në 125,000 £. Në shtëpi ndodhej edhe i pandehuri Koka. Ai u arrestua dhe u intervistua dhe iu përgjigj të gjitha pyetjeve të bëra.

Avokati i shqiptarit tha se klienti i tij kishte qenë një futbollist profesionist për një periudhë dhe ishte një njeri me arsim të lartë me një diplomë Master në shkencat sportive. Ai tha se pas lirimit të tij dëshiron të kthehet në Shqipëri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit